שתף קטע נבחר

הפיראטים "שדדו" את הקולות של יאיר לפיד

הפיראטים (פ) כבשו את רמת דוד וזכו ל-3% אפילו בכפר קאסם. תלונות תנועת יש עתיד (פה) הצביעו על חשד לטעות גורפת של ועדת הקלפי. ועדת הבחירות הודתה: נתקן את הטעות בהקדם

22.58% לפיראטים בקיבוץ רמת דוד, ומאות קולות נוספים ל"מפלגות ה-פ'" ברחבי הארץ. תומכי יאיר לפיד התעוררו הבוקר (יום ד') עם תוצאות אמת שבישרו הצלחה אדירה בבחירות לכנסת ה-19, ודיווחים שונים מוועדת הבחירות המרכזית ומקלפיות שונות ביישובים עשויים לשפר עוד יותר את ההישג - בשל בלבול של ראשי ועדות הקלפי.

 

רוקמים קואליציה: כולם מדברים על שוויון בנטל

שיא של 52 ח"כים חדשים: אם ל-11 וג'ודוקא

 

הטעויות נבעו, על פי הערכות, משימוש באותיות דומות בקלפי עבור כמה רשימות: יש עתיד (פה), הפיראטים (פ) וחיים בכבוד (הפ). חברי הקיבוץ הצפוני גילו עם בוקר כי 63 מצביעים העניקו קולם למפלגת הפיראטים, שזכתה בסך הכול לכאלפיים קולות. בכפר קאסם זכו הפיראטים בכמה מאות קולות (שלושה אחוזים מהמצביעים) "על חשבון" לפיד.

 

הפיראטים עברו את העבודה בכפר קאסם  ()
הפיראטים עברו את העבודה בכפר קאסם

 

הדרך לקלפי "הפיראטית" ברמת דוד (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
הדרך לקלפי "הפיראטית" ברמת דוד(צילום: ג'ורג' גינסברג)

כך הצביעו הקיבוצניקים ברמת דוד (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
כך הצביעו הקיבוצניקים ברמת דוד(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

וכך נרשמה ההצבעה  ()
וכך נרשמה ההצבעה

טוניה ליפשיץ. "זה היה מוזר" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
טוניה ליפשיץ. "זה היה מוזר"(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

בירור שערכו ברמת דוד העלה כי חלה טעות במהלך רישום תוצאות הקלפי הקיבוצית במחשבי ועדת הבחירות המרכזית. בעקבותיה, 63 הקולות עבור רשימתו של לפיד נרשמו עבור הפיראטים והועברו לוועדה. התנועה עצמה התלוננה באופן רשמי, ובשיחה עם ynet אישרה הוועדה כי מדובר ב"הסטה" - קולות שהיו, כפי הנראה, מיועדים לרשימה אחת והגיעו בטעות לאחרת - והסבירה כי הטעות תתוקן בהקדם.

 

"כבר במהלך הלילה התחילו דיבורים על כך שברמת דוד הצביעו לפיראטים", סיפרה חברת הקיבוץ ליאת אטקינס. "התייחסו לזה בהומור והיה די ברור שמדובר באי-הבנה או בטעות, הרי זה לא ממש הגיוני. בבוקר אמרו לנו שמדובר בטעות של ועדת הבחירות".

 

המזכירה הטכנית של רמת דוד, טוניה ליפשיץ, ליוותה את חברי ועדת הקלפי במשך היום, פתחה את החדר שבו הוצבה הקלפי וגם נעלה אותו בסוף התהליך. "היו הרבה חברי ועדה חדשים בקלפי ואני כבר בפעם הרביעית בתפקיד הזה, אז עזרתי להם והראיתי להם איך אפשר לספור יותר בקלות", סיפרה. "כשנגמרה הספירה העתקתי את התוצאות ותליתי מודעה על לוח המודעות של הקיבוץ. זה היה מוזר לראות הבוקר באתר האינטרנט של הוועדה שבמקום פה רשמו פ'".

 

אירית מלכי, מנהלת החשבונות של הקיבוץ ותומכת בלפיד, סיפרה כי היא "יודעת בבירור למי הצבעתי. ביררתי מראש עם

בעלי מה האותיות של הרשימה, ווידאתי גם שעל הפתק שהכנסתי למעטפה היה רשום שמו של לפיד כחלק משם הרשימה". לדבריה, "כנראה יש יותר מדי מפלגות, ואולי הגיע הזמן לבטל כמה, שלא יהיה צורך לחזור על אותיות. אני יודעת שנגמרו הימים שבהם כל הקיבוץ היה מצביע רק עבור מפלגה אחת, גדלנו והשתנינו", אמרה, "אבל זה די ברור שלא הצביעו 63 איש לפיראטים".

 

בשל טעויות אלה ואחרות, התוצאות הסופיות צפויות להתפרסם רק בעוד כשבוע. חברי ועדת הבחירות צפויים לעבור על כלל הפרוטוקולים ולבחון כיצד התפלגה ההצבעה ואם נעשו טעויות בקלפיות. שיטת הספירה הידנית עלולה לגרום לטעויות שנובעות מסימון לא מדויק של קולות. במקרה של בלבול שכזה, שיגובה בפרוטוקול ההצבעה, יועברו הקולות לרשימה שאליה היו מיועדים מלכתחילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: AP
אוהד שם טוב ממפלגת הפיראטים
צילום: מורן אזולאי
טוניה ליפשיץ
צילום: ג'ורג' גינסברג
אירית מלכי
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים