שתף קטע נבחר

התרגיל של יחימוביץ': "מוכנה להמליץ על לפיד"

יו"ר העבודה מעוניינת לגרום למנהיג יש עתיד להתחייב לגוש חוסם - ובשיחות סגורות אמרה למקורביה כי תסכים להמליץ עליו לנשיא, כמועמד מטעמה לראשות הממשלה. במפלגתה תוקפים: "קואליציית שמאל וחרדים תיראה כתרגיל מסריח"

הפוליטיקאי הטרי יאיר לפיד טרם הספיק להתרגל לתואר חבר כנסת שיוצמד לו בקרוב, אך כעת הוא יצטרך להתלבט האם לנסות ולכבוש תואר אחר - ראש הממשלה: יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' מוכנה להמליץ בפני נשיא המדינה שמעון פרס על לפיד, כמועמד מטעמה להרכיב את הממשלה הבאה.

 

יחימוביץ', שעד אתמול הייתה בטוחה שהעבודה בראשותה תהיה המפלגה הגדולה בגוש המרכז-שמאל אבל מצאה עצמה שלישית, מעוניינת לגרום ללפיד להתחייב כי לא יצטרף לממשלת נתניהו - אלא ירכיב גוש חוסם עם העבודה, מרצ, התנועה והסיעות הערביות. גם היום אמרה יו"ר העבודה, שהמפלגה בראשותה זכתה ב-15 מנדטים בלבד לעומת 19 שגרף לפיד, כי ניתן להקים "קואליציה אחרת", בלי הליכוד.

 

תוצאות הבחירות. האם גוש חוסם בכלל אפשרי? ()
תוצאות הבחירות. האם גוש חוסם בכלל אפשרי?

 

מאז שעות הבוקר קיימה יחימוביץ' שורת התייעצויות בביתה, ושוחחה בין היתר עם אנשיה ועם בכירי מפלגתה, ובהם יו"ר הסיעה יצחק (בוז'י) הרצוג. יחימוביץ' אמרה בשיחות סגורות כי מכיוון שקיימת אפשרות אמיתית להקים גוש חוסם של 60 ח"כים, המורכב מסיעות המרכז-שמאל, הערבים ולפיד - היא מוכנה להמליץ בפני הנשיא על לפיד, בתור מנהיג המפלגה הגדולה בגוש.

 


 

עם זאת, יחימוביץ' תדרוש מלפיד להתחייב כי במקרה שכזה הוא בכל מקרה יישאר חלק מהגוש החוסם ולא יצטרף בהמשך לממשלת נתניהו. בכך מבקשת יחימוביץ' לסנדל את לפיד, שאמר במהלך הקמפיין כי הוא היה מעדיף להחליף את נתניהו - אך הדבר כנראה אינו אפשרי.

 

"אם הוא דיבר אמת, שיוכיח את זה ויצטרף לגוש החוסם", אמרו ל-ynet מקורבים ליחימוביץ'. "במקרה כזה אם הוא יבקש את הבכורה והוא חושב שהוא יכול להיות ראש ממשלה, אז אנחנו נמליץ עליו בפני הנשיא. לעומת זאת אם הוא מרגיש שהוא חסר ניסיון, הוא יוכל להמליץ על יחימוביץ'. בכל מקרה אין לו סיבה ללכת לממשלת נתניהו במצב שנוצר, שבו יש תיקו בין השמאל והערבים לבין הימין".

 

יאיר לפיד. שלי או ביבי? (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
יאיר לפיד. שלי או ביבי?(צילום: ירון ברנר)

 

יו"ר העבודה הצהירה שוב אתמול מעל הבמה כי לא תיכנס לממשלת נתניהו, ואף האיצה בשותפיה למרכז-שמאל לבוא איתה. הרווח של יחימוביץ' מהמהלך הוא גם בכך שאם לפיד יצטרף לבסוף לממשלת נתניהו, כפי שמעריכים בסביבתה, היא תוכל לנסות ולזכות בתמיכתם של חלק מבוחריו שבאו מגוש השמאל - ותתקוף אותו על שהחליט לוותר על ההזדמנות לייצר גוש חוסם. "יש לנו אפשרות להביא את החרדים לגוש כזה, ולהרכיב ממשלה", אמרו מקורבי יחימוביץ', "זו הזדמנות שלא תחזור על עצמה".

 

עם זאת, לא כולם במפלגה אוהבים את המהלך. "ממשלה שכזו תיראה כתרגיל מסריח, וממילא היא תכלול ויתורים מפליגים לסיעות החרדיות, מה שלא יקרה אם לפיד יצטרף לנתניהו", אמר גורם בעבודה. "הדבר יוביל לשיתוק פוליטי ולכאוס שיביא לבחירות חדשות תוך זמן קצר, והאשמה תיפול עלינו. זה כיוון רע מאוד ליום שאחרי הבחירות".

 

ביקורת בעבודה: "שלי התנהלה כמו בדיקטטורה"

לצד ניסיונותיה של יחימוביץ' לפעול למען גוש חוסם, החלו הבוקר במפלגה לשלוף סכינים. בכירים במפלגה טענו כי לא שותפו במהלכי הסוד ומדובר היה ב"פולחן אישיות" של יחימוביץ'. היא ניהלה מופע של אישה אחת", אמרו הבוקר בכירים בעבודה.

"זה היה גרוע יותר מהתקופה של יצחק רבין ושמעון פרס, שפעלו לבד ובחשדנות. כולם שתקו כי לא רצו לשאת על גבם את חטאי העבר. הטענה ששתקנו ולא התרענו בזמן היא לא הוגנת. החלטנו להמתין ולנהוג אחרת. למרות זאת הייתה תחושה של התנשאות. היא לא יכולה לבוא בטענות לאף אחד כי כולנו נתנו לה לעבוד. האשמה היא עליה בלבד. כנראה הסקרים בלבלו לה את הראש והיא לא ראתה משהו אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: EPA
צילום: עידו ארז
שלי יחימוביץ'
צילום: עידו ארז
מומלצים