שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר , מוטי קמחי

שוויון בנטל על הפרק: "הישג לפיד - סיוט לחרדים"

בליכוד אמרו שנתניהו שואף לקואליציה עם לפיד והחרדים, ב"יש עתיד" הדגישו שבלי חוק מיידי לשוויון בנטל "לא נהיה בממשלה" - וביהדות התורה חוששים מהבאות. "אם נתניהו לא ירצה אותנו, הקואליציה תתפרק במהירות", אמר פרוש. ש"ס מוכנה להתפשר

המשא ומתן הקואליציוני טרם נפתח באופן רשמי, אך מאחורי הקלעים כבר מתנהלים מגעים שנועדו לקבוע את גבולות הגזרה הפוליטיים של הממשלה הבאה. בכירים בליכוד ובש"ס מעריכים הלילה (יום ה') כי ראש הממשלה מעוניין לצרף את "יש עתיד", את ש"ס ואולי גם את יהדות התורה לממשלה הבאה.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

השיחות שנערכו ביממה האחרונה בין הצדדים, הן באופן ישיר והן באמצעות שליחים ומתווכים, נועדו בעיקר להגיע להבנות בנוגע לסוגיית השוויון בנטל. בש"ס מוכנים להתפשר וביהדות התורה יש מי שכבר חושש מהבאות. "ההישג של לפיד הוא הסיוט של החרדים", אמר גורם במפלגה.

 

גורמים המקורבים ליאיר לפיד אמרו כי חוק השוויון בנטל יהיה התנאי הראשון של יש עתיד, שגרפה 19 מנדטים בבחירות לכנסת ה-19: "בלעדיו לא ניכנס לממשלה. החוק יצטרך לעבור מיד בשלוש קריאות, בלעדיו אין מה לדבר. לא נהיה בממשלה".

 

 

בש"ס אישרו כי החלו מגעים עם אנשיו של בנימין נתניהו, "במטרה לצייר את גבולות הגזרה ולקבוע עם מה אנחנו יכולים לחיות". בסביבתו של אריה דרעי, שצפוי לנהל את המגעים הקואליציוניים מטעם ש"ס, אמרו כי "ייתכן שנוכל להסכים למתווה אטיאס או למתווה יעלון - או לשילוב ביניהם".

 

הכותרות האחרונות:

 

"בשלב הזה כבר יש מאמץ להגיע להבנות עוד לפני שיוקמו צוותי המשא ומתן הרשמיים ועוד לפני שנגיע לנשיא", הוסיפו אנשיו של דרעי. "אנחנו רוצים לצייר את הקווים האדומים לפני שכל התהליך יתחיל, ולא מן הנמנע שנגיע להבנות שבסופו של דבר לא נוכל להצביע עליהן, אך נוכל לחיות איתן".

 


 

סוגיית השוויון בנטל היא אחת הסוגיות המורכבות במשא ומתן הקואליציוני, במיוחד לנוכח התנגדותם של אנשי יהדות התורה, והלחצים שמפעילים הרבנים הליטאיים על ש"ס. בכירים בליכוד אמרו כי "הרכב הממשלה הבאה יגלה לנו מה מתכוון נתניהו לעשות בכהונה הבאה - אם הוא מתכוון לפעול במישור האזרחי, או לקדם תהליך מדיני".
 
בתוך המפלגות החרדיות השתררה מבוכה לאור הדיווחים לאורך היום על ממשלה שתקדם את השוויון בנטל השירות בצה"ל. שלושת בכירי ש"ס מסרבים להתייחס לפי שעה בקולם במישרין למו"מ הקואליציוני המתקרב, ולאפשרות שכרגע נראית ריאלית מתמיד, שלפחות אחת המפלגות - ש"ס או יהדות התורה - תישאר בחוץ.
 

בין שתי המפלגות מתנהלים כרגע מגעים שקטים, שבהם נבחנת האפשרות להציב גוש אחיד לצורכי המשא ומתן, כדי למזער את היקפי הגיוס. אולם, לפי שעה הם לא עולים יפה. עדות לכך אפשר למצוא בדברים שאמר היום השר אריאל אטיאס מש"ס לרדיו קול ברמה: "אי אפשר להקים ממשלה גדולה ויציבה בלי ש"ס. מדובר על ממשלה צרה מאוד, זה לא יציב ולא קרוב לזה". אמר, ולא הזכיר את "האחות האשכנזייה".

 

 

ביהדות התורה, מנגד, מעדיפים בלית ברירה לדבוק בהצהרה שהשמיע ראש הממשלה נתניהו באוזני בכירי המפלגה אמש, שלפיה ירצה לראות אותם בממשלתו. "המפתחות בידיים של ביבי", אמר ל-ynet מאיר פרוש, השלישי ברשימה. "אם ראש הממשלה יחליט שהוא לא רוצה את החרדים, אני מעריך שהקואליציה הזו תתפרק די מהר. זו לא תהיה קואליציה הומוגנית". פרוש תקף את אופי המפלגה שרשמה את הפתעת הבחירות. "כל אחד מבין ש'יש עתיד' היא אוסף של אנשים שאין להם עקרונות או אידיאולוגיה מסודרת שעליה הם מחנכים".

 

עם זאת, גורם במפלגה הודה: "ההישג של לפיד הוא הסיוט של החרדים. אפילו היה חלק מתסריטי האימה בקמפיין ההפחדה שלנו. הכול תלוי עכשיו בנתניהו, בכמה הוא ירצה אותנו. הסברה הרווחת היא שביבי רוצה הישרדות, ואנחנו מקווים שהוא יזכור איך נתנו לו יציבות בכנסת האחרונה".

 


 

בנט חיכה לשיחה מנתניהו: "אולי זה איתות לבאות"

כאילו מודע לחששות אצל החרדים, פתח יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט במפתיע את ישיבת הסיעה החגיגית שלו אתמול בקריאה לפתיחת "הסטטוס קוו" בנושאי דת ומדינה: "הגיע הזמן לפתוח את כל סוגיות הדת והמדינה כמכלול, מכיוון שהמציאות השתנתה. הגיע הזמן שנשב יחד כל הגורמים וכל הקבוצות במדינה, בהידברות ובכבוד הדדי, ונדון ביצירת מכלול חדש בחיים במדינת ישראל בתחום דת ומדינה. הבית היהודי הוא בדיוק הגשר בין חלקי החברה".

 

ישיבת הסיעה הראשונה של הבית היהודי ()
ישיבת הסיעה הראשונה של הבית היהודי

 

ח"כ אורי אריאל, שיעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני של הבית היהודי, סיפק איתות נוסף למגמה המסתמנת במחמאה ללפיד בדף שלו בפייסבוק, לאחר שיו"ר יש עתיד הבהיר כי לא יצטרף לגוש חוסם. "אני מברך את לפיד על כך שאינו נוהר אחרי יצר ההרס של השמאל, אשר מעוניין להקים גוש חוסם עם חנין זועבי ואחמד טיבי. הציבור אמר את דברו למען שוויון בנטל, כלכלה צודקת וחברה חזקה. הבית היהודי התחייב לעקרונות האלו במערכת הבחירות, ואנחנו נפעל בכל כוחנו לשם כך", כתב ח"כ אריאל.

 

במערכת המדינית אומרים כי גם בימים אלה, עוד לפני הרכבת הממשלה, פועל הממשל האמריקני מול ישראל ומול הפלסטינים על מנת להביא לחידוש התהליך המדיני. "נתניהו מבין כי הוא לא יוכל להמשיך במסלול של התנגשות ישירה מול הנשיא אובמה", אומר שר בכיר בליכוד החבר בקבינט המדיני ביטחוני. "משהו יהיה חייב לקרות בסוגיה המדינית לאחר הבחירות, והמשמעות היא שנתניהו יצטרך להחליט אם לצרף את הבית היהודי, או את מפלגת העבודה או את התנועה". רק אמש קראו בבית הלבן לישראל "לחזור לשיחות ישירות, ללא קשר להרכב הקואליציה".

  

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לפיד, אמש. "בלי שוויון בנטל, אין ממשלה"
צילום: ירון ברנר
נתניהו. שוחח עם ראשי ש"ס, ורק אח"כ עם בנט
צילום: אוהד צויגנברג
בנט. "לפתוח את סוגיות הדת והמדינה"
מומלצים