שתף קטע נבחר

אי.די.בי: דנקנר מציע תספורת של 26% מהחוב

הסדר חוב בדרך? ההצעה להסדר באי.די.בי אחזקות שהוגשה לנציגות מחזיקי האג"ח כוללת קיצוץ משמעותי - תשלומי האג"ח מתרחקים, והמניות המוצעות לא שוות הרבה. היקף התספורת עשוי להגיע ל־536 מיליון שקל

מתווה הסדר החוב שהוגש לנציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר, כולל כמה מאפיינים המתבקשים במקרה של כשל פירעון, לרבות הזרמת הון על ידי הבעלים ופיצוי הנושים במניות של החברה. אך האם די בכך כדי להכשיר את התספורת או שיש חלופה עדיפה שעשויה לשפר את מצבם של מחזיקי האג"ח?

 

אי.די.בי - כתבות נוספות:

 

החוב הפיננסי של אי.די.בי אחזקות נאמד בכ־2.1 מיליארד שקל. מרבית החוב, כ־1.8 מיליארד שקל מיוחס למחזיקים ב־5 סדרות שהנפיקה החברה וכ־0.3 מיליארד לבנקים. היות שאין בטחונות לאף אחד מהנושים, אזי מעמדם של מחזיקי האג"ח והבנקים זהה והפתרון שיושג יחול על שניהם.

 

נוחי דנקנר. החוב הכולל נאמד ב-2.1 מיליארד שקל (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
נוחי דנקנר. החוב הכולל נאמד ב-2.1 מיליארד שקל(צילום: תומריקו)

  

המתווה להסדר החוב מייצר "חבילה" עבור הנושים המורכבת מחמישה רכיבים שונים הכוללים הנפקת סדרה חדשה, שימוש ביתרות המזומנים לצמצום מיידי של החוב, הזרמת הון על ידי הבעלים, הקצאה של 10% מהון המניות של אי.די.בי אחזקות ומתן שיעבוד על 51% מהון המניות של אי.די.בי פתוח.

 

תספורת נמוכה ביחס להסדרים אחרים  

אם נתייחס לסכומים כהווייתם, שווי החבילה כאמור מגיע לכ־1.5 מיליארד שקל. המשמעות היא שהיקף התספורת יגיע ל־536 מיליון שקל, המהווים כ־26% מהחוב לנושים. בהשוואה להסדרים גדולים אחרים לא מדובר בדרמה. גם בפרמטרים אחרים, דוגמת היקף הכסף שהבעלים מביא ביחס לחוב, המתווה עשוי לשמש נקודת פתיחה למו"מ על הסדר סופי. לצורך המו"מ, "כלכליסט" מסמן את הנקודות הבעייתיות הטעונות טיפול במתווה המוצע להסדר החוב:

 

  • על פי לוח הסילוקין של הסדרה החדשה הקרן תפרע ב־8 תשלומים שווים החל משנת 2018 ועד 2025. מהזוית המימונית, לדחיית החוב יש משמעות גדולה היות שהיא מכווצת את השווי הנוכחי של האג"ח. במקרה שלפנינו, כל עליה של 1% בשיעור ההיוון מקטין את שווי הסדרה בכ־70 מיליון שקל. כך שאם האג"ח יסחר בתשואה לפדיון של 10%, אזי השווי שלו יצנח מ־1 מיליארד שקל לכ־670 מיליון שקל בלבד.

 

  • בעל השליטה מזרים בהסדר המוצע הון בהיקף של 300 מיליון שקל. לצורך חישוב ההזרמה נלקחו בחשבון 40 מיליון שקלים שכבר הועברו לחברה לפני כחודש, כך שההזרמה בפועל תסתכם ב־260 מיליון שקל. מתוכה 140 מיידית ו־120 מיליון בשנים הבאות.

 

  • ההסדר כולל הקצאה של 10% מהון המניות של אי.די.בי אחזקות למחזיקי האג"ח ולבנקים ששווי השוק שלהן כיום נאמדת בכ־54 מיליון שקל. מדוע רק 10% כשהחלופה שעומדת בפני מחזיקי האג"ח היא לקבל את מלוא הבעלות על החברה? כלומר, לקבל חברה שווי השוק שלה הוא כ־540 מיליון שקל, חלף הזרמת הון בעלים וקבלת 10% בשווי כולל של 314 מיליון שקל. כדי להמנע מתרחיש של השתלטות הנושים על החברה, דנקנר יצטרך לוותר על יותר מאשר 10%.

 

  • השעבוד על מניות אי.די.בי פתוח לכשעצמו מבורך, אולם אליה ושני קוצים בה. ראשית, אי.די.בי פתוח היא חברה פרטית ולכן היכולת של המחזיקים להיפרע באמצעותה מוגבלת. שנית, אי.די.בי פתוח עצמה מצויה בקשיים שעלולים להביא לכדי הערת עסק חי בדו"חותיה בשנה הקרובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוחי דנקנר
צילום: עמית שעל
מומלצים