שתף קטע נבחר

המהפך החרדי: "הפסד" שכולו ניצחון

"למרות ערעור חסר תקדים על הנבחרים הפוליטיים, כולם התייצבו להצביע אמון בגדולי ישראל - הקואליציה של עולם התורה". יצחק נחשוני עונה לבנו קובי, ומדגיש: התחזקות המפלגות החרדיות היא רק בזכות הרבנים

זה קורה אחת לכמה מחזורי בחירות: זכות ההחלטה מי תהיה המנהיגות הבאה שתחזיק במושכות עגלת המדינה, עוברת אל הצעירים, וגם אם יש לכך מחיר, ולפעמים אפילו יקר - אין מנוס. "הטקס" הלא מתוכנן של העברת השרביט לדור חדש של בעלי זכות החלטה, צוין במוצאי יום הבחירות, יום שלישי השבוע, בשני המטות של מי שסומנו לאורך כל ימי הסקרים והספינים כ"הפתעת הבחירות": יאיר לפיד ונפתלי בנט. 

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

מי שצפה בשכבת הגיל של החוגגים, יכול היה לזהות ביניהם, אך בקושי, את בני "מעמד הביניים" (בשכבת הגיל, לא במובן החברתי), שהפקדת ההגה בידיי אנשים שבאו משומקום פוליטי והם חסרי ניסיון, מטרידה את שלוותם. אבל זו דרכו של עולם, שכדי שיוכל להמשיך ולהתקיים, מחייב את הרוטציה הגילאית, מדי פעם.

 

ל"עולם התורה" יש גם בעניין הזה חוקי קיום אחרים ושונים בתכלית, שנחשפו במהלך "חגיגת הדמוקרטיה" שנכפתה עלינו - הבחירות האחרונות. אבל כאשר קראתי את הכתבה של בני, קובי, "ניצחון שכולו הפסד" - הבנתי שיש מי שמנסה להקיש בין מושגי שני העולמות, ומקבל תמונה מעוותת בהבנת מושגי הניצחון וההפסד, כשמדובר בעולם התורה.

 

התוצאות משקפות "מהפך" של ממש

גם בציבור החרדי היו הבחירות הללו הזדמנות לביטויו של הדור הצעיר. לא רק הגידול הטבעי המבורך של לומדי התורה

בישראל ובנות הסמינרים, הם שהביאו להתחזקותן של המפלגות החרדיות, והן התחזקו: "יהדות התורה" בשני מנדטים (מ-5 ל-7) וש"ס בעשרות-אלפי קולות. גלי ההסתה והרדיפה נגד הציבור החרדי לאורך כל הקדנציה, ומערכת הבחירות, בנושא הגיוס, הדיור, הקצבאות והניסיונות לשלול את הלגיטימציה מהחרדים בכל תחומי החיים - היא זו שחישלה אותם.

 

על פי התוצאות בקלפי מסתבר שההיטפלות לאמונתם של החיים בעולמה של תורה, הצליחה לדכא אפילו את תכונת המרי הטבועה בצעירים. הם וגם הוריהם אולי מאסו בנציג פוליטי זה או אחר, אבל לא בחרו בפתרון הקל של החלפתם בכוח צעיר שלא הוכיח עדיין אחריות, אלא פנו דווקא אל זקני העדה, גדולי התורה, החכמים, בעלי הסמכות והאחריות, שסוככים מפני רודפיהם ומגוננים עליהם.

 

לא קובי. "בחירות תשע"ג", לא עמדו "בסימן ערעור חסר תקדים על ההנהגה הרוחנית במגזר". התוצאות משקפות דווקא "מהפך" של ממש – למרות שקיים ערעור חסר תקדים ומתמשך בנבחרים הפוליטיים, הפעם כולם התייצבו להצביע, לא למען ממשלת נתניהו, לפיד ובנט, אלא הצבעת אמון בגדולי ישראל, שהם "הקואליציה" של עולם התורה המאפיין את חייהם.

 

בציבור החרדי ההצבעה הפעם הייתה בשני פתקאות: את הפתק המצהיב שנוצר על ידי מנהיגות פוליטית, מאכזבת בחלקה, לא שלשלו כלל. אבל הפתק שבאמצעותו ביקשו הבוחרים להוקיר את דאגתם הטהורה של גדולי הרבנים לעתיד "עולם התורה" שהם חיים בו - משהו שהוא, להבדיל, המקבילה של "מדינת תל אביב" שנבחרה כאן השבוע - חיזק אותם בעשרות-אלפי קולות חדשים, שהביאו עמם שני מנדטים.

 

  • יצחק נחשוני הוא עיתונאי חרדי, עורך השבועון "מרכז העניינים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדולי התורה ניצחו במגזר שלהם
צילום: AP
יצחק נחשוני
צילום: ג'קי לוי
מומלצים