שתף קטע נבחר

החיילים 'לקחו' מנדט מרע"מ-תע"ל: מועלם בכנסת

הסתיימה ספירת המעטפות הכפולות בבחירות לכנסת. מהתוצאות עולה כי הבית היהודי עלתה ל-12 מנדטים ואילו רע"מ תע"ל איבדה מנדט. אחוז ההצבעה שנרשם בבחירות עמד על 67.79%. 270 אלף קולות ניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

עכשיו זה סופי - הבית היהודי קיבל מנדט נוסף על חשבון רע"מ-תע"ל. שולי מועלם, מועמדת מספר 12 ברשימת הבית היהודי לכנסת ה-19, תיכנס לכנסת במקומו של ח"כ טאלב א-סאנע, מקום 5 ברשימת רע"מ- תע"ל. מלבד השינוי הזה, לא נרשמו שינויים אחרים לאחר ספירת המעטפות הכפולות, כשהליכוד נותר עם 31 מנדטים, יש עתיד עם 19, העבודה עם 15 וש"ס עם 11. התזוזה במנדטים משנה את מפת הגושים, כשגוש המרכז-שמאל-ערבים עומד על 59 מנדטים וגוש הימין-חרדים עם 61 מנדטים.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

מפלגת יהדות התורה הפתיעה גם היא כשהשיגה 7 מנדטים, מעבר למצופה, וגם מפלגת מרצ הצליחה להכפיל את כוחה מהכנסת הנוכחית ומספר המנדטים שלה עומד על 6. מפלגתה של ציפי לבני, התנועה, השיגה מספר מנדטים זהה לזה של מרצ - 6 וקדימה, בראשות שאול מופז, הצליחה לעבור את אחוז החסימה ולהכניס שני נציגים. בקרב המפלגות הערביות, בל"ד זכתה ל-3 מנדטים, רע"מ תע"ל, כאמור, עם 4 וחד"ש עם 4 נוספים.

 


 

קדימה, שהתנדנדה אתמול מעט מעל אחוז החסימה, הבטיחה כבר היום את מקומה בכנסת עם שני מנדטים. בסך הכול, קדימה קיבלה רק אלפי קולות בודדים מעל אחוז החסימה, והצליחה להכניס לכנסת את שאול מופז ומספר שתיים ברשימה, ישראל חסון.

 

במעטפות הכפולות הצביעו החיילים, הנציגים הדיפלומטיים ברחבי העולם, מאושפזים ואנשי צוות רפואי, סוהרים ואסירים, שוטרים, נשים במקלטים לנשים מוכות, בעלי מוגבלויות ומזכירי ועדות הקלפי ברחבי הארץ. בסך הכול, נרשמו מעט יותר מ- 217,000 קולות במעטפות כפולות.

 

החיילים עם הליכוד, לפיד ובנט

בקרב המעטפות הכפולות, המנצחת הייתה מפלגת הליכוד שהשיגה למעלה מ-24% מהקולות. אחריה הגיעו המפלגות יש עתיד (16%) והבית היהודי (כ-15%). בסך הכול, הליכוד זכתה לקבל למעלה מ-52,000 קולות בקרב החיילים, כאשר יש עתיד קיבלה למעלה מ-35,000 והבית היהודי עם למעלה מ-32,000 קולות.

 

כמות קולות גדולה ולא כל כך מפתיעה בקרב החיילים והמעטפות הכפולות רשמה גם מפלגת עלה ירוק, שהשיגה כמעט 4% מקולות המעטפות הכפולות- למעלה מ-8,500 קולות. ש"ס קיבלה 7% ולמעלה מ-11,000 קולות, ויהדות התורה השיגה בסך הכול כמעט 3% ולמעלה מ-6,000 קולות.

 

בתוצאות הכלליות, למקום האחרון הגיע, למרות קמפיין קליט ונועז, אילן משיחא, שעומד בראש מפלגת "מורשת אבות", שקיבל רק 461 קולות. ח"כ חיים אמסלם, שהקים את מפלגת "עם שלם", לא התקרב לאחוז החסימה וקיבל למעלה מ-45,000 קולות.

 

בסופו של דבר, אחוז ההצבעה בבחירות האחרונות היה אכן הגבוה ביותר בעשור האחרון. אחוז ההצבעה שנרשם בבחירות עמד על 67.79%, כאשר בסך הכול הצביעו 3,834,136 אנשים. מתוכם, 40,915 קולות היו פסולים, ועוד כ- 270,000 קולות שהלכו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה ולמעשה "הלכו לפח". בסך הכול בישראל ישנם 5,656,133 בעלי זכות הצבעה. מספר הקולות הכשרים עומד על 3,523,702 ומנדט "שווה" 29,364.

 

בשבוע הבא יוגשו תוצאות האמת לנשיא המדינה, שמעון פרס, על ידי וועדת הבחירות המרכזית, בראשות שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין. ב-5 בפברואר צפויה להתכנס הכנסת לישיבתה הראשונה, שם יושבעו חברי הכנסת החדשים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולי מועלם
צילום: אוהד צויגנברג
טאלב א-סאנע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים