שתף קטע נבחר

נתניהו מציע ללפיד את תיק האוצר או את החוץ

לפי ההערכות, יו"ר יש עתיד אינו מעוניין לשמש כשר החוץ וסבור שתיקי השיכון והפנים מתאימים יותר לסדר היום שהציג - אבל ייתכן שיתקשה לסרב לקבלת האוצר. גורמים בליכוד נגד ליברמן: "חוצפה שאיווט שריסק אותנו ידרוש את תיק החוץ"

המגעים הקואליציוניים עוד לא נפתחו באופן רשמי, אבל הפעילות שנערכת מאחורי הקלעים להרכבת הממשלה עולה הילוך: ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אתמול עם יו"ר יש עתיד, לראשונה מאז הבחירות. מקורבים לשני האישים סיפרו כי על השולחן מונחת כעת הצעה שעד לפני שלושה ימים יאיר לפיד אפילו לא יכול היה לחלום עליה - לבחור באחד משני התיקים הבכירים: חוץ או אוצר.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

פחות מ-24 שעות לאחר שלפיד הכריז בפומבי כי אין בכוונתו להצטרף לגוש חוסם של השמאל-מרכז עם החנין זועבי'ז, הזמין אותו נתניהו לפגישה ראשונה - וחשאית. ראש הממשלה העדיף להיפגש איתו במעונו הרשמי ברחוב בלפור בירושלים, ולא במשרדו - הרחק מעיניהם של עובדי לשכתו, הרחק מעיניהם של גורמים פוליטיים. אפילו בכירי המפלגות לא ידעו על דבר הפגישה, ונחשפו אליה רק כאשר מהדוברות של שני היו"רים פורסמה באותה דקה הודעה רשמית ולקונית.

 

בסביבת נתניהו ולפיד אמרו כי יו"ר יש עתיד יוכל לבחור באחד משני תיקים בכירים: חוץ או אוצר. עקרונית פתוחה בפניו האפשרות לבחור גם בתיק הבכיר השלישי, תיק הביטחון, אלא שלפיד כלל אינו מתעניין בו. בסביבתו של יו"ר יש עתיד אמרו כי מופעלים עליו לחצים שלא לקחת את תיק האוצר במצבה הכלכלי הנוכחי של ישראל, לאור הגירעון התקציבי והגזירות הצפויות לאחר הקמת הממשלה. עם זאת, מקורביו אמרו שאם בכל זאת יבחר באוצר, יכול להיות שיביא מועמד חיצוני. מצד שני, נראה שלפיד לא ימהר לאמץ גם את תיק החוץ. בטורה ב"ידיעות אחרונות" כותבת סימה קדמון כי יו"ר יש עתיד סבור שתיק השיכון או הפנים מתאים יותר לסדר היום שהציג בקמפיין.

 

על רקע ההתחממות במגעים בין נתניהו ללפיד, לקח אתמול מספר 2 בליכוד-ביתנו, אביגדור ליברמן, צעד לאחור משאיפתו לשוב שמשרד שממנו נאלץ להתפטר. "תיק החוץ לא רשום בטאבו על שמי", אמר בראיונות לכלי התקשורת. גורמים בכירים בליכוד טענו כי למעשה לא עומדת בפניו ברירה אחרת. "זו חוצפה שאיווט שריסק את הליכוד ודרדר את מפלגתו ל-11 מנדטים ידרוש את תיק החוץ".

 


 


 

יו"ר יש עתיד הגיע לפגישה עם נתניהו לאחר שערך אימון קראטה. מפלגתו דורשת כעת לתרגם את הבטחות הקמפיין לדרישות ספציפיות - וקשות לעיכול מבחינת ראש הממשלה. אנשי לפיד שוקלים לדרוש מנתניהו לצמצם את מפתח חלוקת תפקידי השרים משר אחד על כל 3 חברי כנסת לשר על כל 4 ח"כים - מה שייאלץ את ראש

הממשלה להכריע אילו שרים מכהנים לא ימשיכו בתפקידם. במקביל יהיה עליו להחליט מי הבכירים שדווקא יזכו לשדרוג. מלבד צחי הנגבי מוזכרים גם חברי הכנסת יריב לוין וזאב אלקין כמועמדים לתפקידי שר.

 

תנאים נוספים שהציב לפיד לאנשי הליכוד-ביתנו יהיו קידום השוויון בנטל, שראש הממשלה כבר אמר שבכוונתו ליישם, וכן התנעת התהליך המדיני של הפלסטינים.

 

במקביל להתקרבותו ללפיד המשיך נתניהו להפנות כתף קרה ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, מי שנחשב עד לא מזמן ל"שותפו הטבעי". רק אחרי שפורסמה ב־ynet ידיעה מעוררת מבוכה מבחינתו, שלפיה האשימו גורמים בליכוד ובבית היהודי את שרה נתניהו בפגיעה ביחסים בין השניים לאור הסכסוך ארוך הימים בינה לבין בנט, התקשר אליו ראש הממשלה - לראשונה מאז הבחירות.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו יובל קרני, צביקה ברוט ואיתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. אימון קראטה לפני פגישה חשאית
צילום: מוטי קמחי
נתניהו. מי מהשרים המכהנים יישאר בחוץ?
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. צעד אחורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים