שתף קטע נבחר

ההרג במשחק בפורט סעיד: 21 נידונו למוות

בזמן שברחבי המדינה נערכו הפגנות אלימות נגד הנשיא מורסי, גזר בית המשפט עונשי מוות על 21 מעורבים בהרג 74 בני-אדם במהומות בתום משחק כדרוגל בפורט סעיד, בפברואר שעבר. שני קציני משטרה ו-12 אזרחים נהרגו כשקרובי הנידונים למוות ניסו לפרוץ לכלא

עונש מוות לאחראים לאסון בתום משחק הכדורגל בפורט סעיד: 21 בני-אדם נידונו הבוקר (שבת) למוות בבית משפט מצרי, בשל מעורבותם באסון שהתרחש לפני כשנה, שבו נהרגו 74 בני-אדם בתום משחק כדורגל. ההחלטה הועברה למופתי של מצרים, שיאשר את גזר הדין. גזר הדין ניתן כשברקע המהומות שפרצו במדינה, שנתיים אחרי הדחת חוסני מובארק. במהומות בעיר סואץ נהרגו לפחות תשעה בני-אדם.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

הקראת גזר הדין ותגובת קרובי ההרוגים:

 

בתום הקראת גזר הדין, כך על-פי סוכנות הידיעות הצרפתית, יידו קרוביהם של הנידונים למוות אבנים לעבר הכלא שבו הם מוחזקים. על-פי דיווחים אחרים הם ניסו לפרוץ לכלא. מאות מאוהדי קבוצת "אל-מסרי" שהואשמו בזמנו בתקיפת אוהדי אל-אהלי התאספו גם כן ליד בית הסוהר. סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי שני קציני משטרה מצרים ו-12 אזרחים נהרגו במהלך הניסיונות לפרוץ לכלא וכי במקום יש יותר מ-50 פצועים. ההמונים הסתערו גם על שתי תחנות משטרה, ויריות נשמעו במקום. לאחר שהשופט הקריא את גזר הדין, קראו קרובי ההרוגים שהיו באולם "אללה אכבר" והניפו את תמונות קרוביהם שנהרגו. האירוע ששודר בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית במדינה.

 

זמן קצר לאחר מתן גזר הדין יצאו, על פי דיווח בעיתון המצרי אל-יום א-סאבע, אזרחים במחוז פורט סעיד לרחובות ופגעו בשלטים ובחנויות. כמו כן הם הציתו מכוניות וכמה מתקנים ציבוריים, כשהם צועקים "פורט סעיד מדינה עצמאית". כוחות משטרה שהוזעקו למקום חסמו את דרכם וירו לעברם גז מדמיע.

 

גזרי הדין של 52 מעורבים נוספים בתקריות האלימות יינתנו בעוד כחודש וחצי. בסך הכול הוגשו 73 כתבי אישום נגד מעורבים בהרג, אנשי כוחות הביטחון ובכירים בקבוצת הכדורגל של פורט סעיד.

 

במקביל, אלפי אוהדים של קבוצת אל-אהלי התאספו מול משרדי המועדון בקהיר לפני מתן גזר הדין ואיימו בצעדים אלימים אם יוחלט שלא להעניש את האחראים למותם של חבריהם. הם הגיעו עם לבוש אחיד, שעליו הכיתוב '72' כדי להנציח את 72 ההרוגים מקהיר באותו אירוע אלים. האוהדים השליכו אבוקות ואמרו כי "הנקמה הושגה".

 

אוהדי אל-אהלי: "הברירה היחידה - מוות"

כבר ביום חמישי איימו האולטרס של אל-אהלי להלהיט את הרוחות אם יוחלט לדחות את מתן גזר הדין או לא לתת גזר דין מספק מבחינתם. בהודעה שפרסמו נכתב: "יום שבת הוא יום מכריע בחייהם של אנשים רבים והוא עלול להיות היום האחרון בחייהם של אנשים אחרים".

 

בהודעה נכתב עוד: "או שנביא את זכותם של ההרוגים או שנמות כמוהם. או שאנחנו נחזיר את הזכות ונחיה וננציח את זכרם או שנמות. כל מי שתכנן, בגד והרג, הברירה היחידה שלו היא המוות". ההודעה פורסמה לאחר שהפרקליטות ביקשה לדון מחדש בפרשה ולצרף שישה נאשמים חדשים לאחר שהתגלו ראיות חדשות, מה שהיה עלול להביא לדחיית מתן גזר הדין.

 

האירוע הקשה אירע בתחילת חודש פברואר בשנה שעברה, בתום משחק כדורגל בפורט סעיד בין קבוצת "אל-מסרי" המקומית לבין אחת הקבוצות המצליחות במצרים, "אל-אהלי" מקהיר, שרוב הנפגעים הם אוהדיה. בין ההרוגים היו גם כמה אנשי ביטחון.

 

האוהדים של "אל-מסרי" התפרצו למגרש שניות לפני תום המשחק, שתוצאתו

 הייתה סנסציונית - 1:3 לקבוצה המקומית, יריבה מרה של "אל-אהלי". לדברי גורמי ביטחון, האוהדים רדפו אחר השחקנים. כמו כן, הם החלו להשליך אבנים ובקבוקים עליהם.

 

בעקבות האסון הורה ראש ממשלת מצרים דאז, כמאל אל-גנזורי, לפטר את הנהלת התאחדות הכדורגל ואת מושל המחוז, והורה לחקור את האחראי על הביטחון במחוז. לאחר האסון נעצרו 47 בני-אדם בחשד שהיו מעורבים בהתפרעויות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות בתום המשחק
צילום: AFP
אש באצטדיון
צילום: AP
מומלצים