שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חילופי זוגות: מצילים הסקס והורסים האהבה?

  זוגות רבים מחפשים חידוש ותשוקה חדשה אבל לא רוצים לפרק את החבילה המוכרת והבטוחה. חילופי זוגות יכול להיות פתרון מרענן, אבל המטפל המיני עידן מיליצ'ר מזהיר ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" שהפגיעה בזוגיות היא לפעמים בלתי נמנעת

  סיפור האהבה שלהם נמשך כבר שנים. הם הכירו כשהיו גרושים בני 30 ומשהו, התאהבו ומאז הם יחד. קוראים אותם ספרים ומדברים עליהם שעות, מצטטים זה לזה קטעים נבחרים ממחזות אהובים, רואים הרבה סרטים והצגות ומבלים עם חברים. לפעמים יחד, לפעמים לחוד.

   

  הסקס, שהתחיל מסעיר ומרגש, דהה כמו עור פניהם. הוא עדיין טוב ותכוף, אבל הלהט לא כשהיה. בהיותם מטופלים ומודעים - הם מדברים גם על זה. ומתישהו, באופן כמעט בלתי נמנע, עולה אופציית המעבר ליחסים פתוחים.

   

  צעדים להחייאת הסקס:

   

  הוא משתוקק לעשות סקס וירטואלי אלים עם זרות מוחלטות, היא כמהה לנשיקות ראשונות, לרפרוף המופלא של מגעים חדשים. הם אוהבים זה את זה, חולמים בהקיץ איך יזדקנו יחד על חוף ימה של תל־אביב, אבל מינית, מה לעשות, הם קצת משועממים.

   

  בחירה ביחסים פתוחים

  "במובן המקצועי‭,"‬ מסביר המטפל הזוגי והמיני עידן מיליצ'ר, אחראי המרפאה הסקסולוגית לגברים בבית החולים איכילוב, "המונח 'יחסים פתוחים' מתייחס לזוג שמאפשר לכל אחד מבני הזוג לקיים קשרים ומערכות יחסים מחוץ לחדר ולחוזה הזוגי, ושני בני הזוג מודעים לכך ובוחרים בזה. לרוב כל זוג קובע לעצמו חוקים ברורים בתוך המסגרת הפתוחה הזאת, ושני בני הזוג מתחייבים להם ואמורים לשמור עליהם.

   

  "לפעמים, כשמדובר בסקס, בן הזוג אף לא יודע עם מי האחר בקשר. אבל ישנו גם מצב של ‭,Swinging‬ חילופי זוגות שבהם בני הזוג מכירים את בני הזוג האחרים. בניגוד לאפשרות הראשונה, הסווינגינג, חילופי הזוגות, נעשים בו־זמן.

   

  "ביטוי נוסף, נדיר אבל קיים, של יחסים פתו־ חים, הוא של קומונה - כמה זוגות שחיים יחד ומקיימים יחסים זה עם זה, לא בהכרח לפי חלוקתם המקורית לזוגות. השיתוף, במקרה הזה, מתבטא בכל תחומי החיים‭."‬

   

  מיותר לציין שגם את היחסים הפתוחים לא אנחנו המצאנו. אפשר לומר שהם קיימים משחר ההיסטוריה, עוד בתרבות יוון ורומי. אלא שבימים הרחוקים ההם נהנו מהסידור המיוחד הזה בעיקר הגברים. החל משנות ה־60 של המאה ה־‭,20‬ עם הופעת ילדי הפרחים, כשניסינו לעשות אהבה במקום מלחמה ושחרור האישה קרם עור וגידים, ניתנה לגיטימציה גם לנשים להחליף בני זוג.

   

  "עד שנות ה־80 של המאה הקודמת פעלו בעולם מועדונים מיוחדים לצורך העניין. מחלת האיידס צימצמה את התופעה, אבל לא המיתה אותה. היום זה אולי דיסקרטי יותר, אך לא פחות נגיש. האינטרנט מציע עשרות פורומים העוסקים בחילופי זוגות מסוגים שונים ומעודדים יחסים פתוחים.

   

  מהם היתרונות? 

  מיליצ'ר: "המטיפים בעד זוגיות פתוחה טוענים שהאדם הוא לא בעל חיים מונוגמי, ואותו בן או בת זוג לא יכולים לספק את הצרכים ואת הסקרנות המינית לאורך שנים. הטענה היא שנישואים פתוחים הם למעשה צורך בסיסי לספק סקרנות. אנחנו נעים בין הצורך לביטחון, לשלווה ולשגרה לבין הדחף הטבעי לחידוש, לריגוש, לכיבוש ‭.'וכו‬

   

  "זוגיות פתוחה מאפשרת לממש את שני הצרכים באופן מאוזן. יתרון נוסף של זוגיות פתוחה הוא שהיא מונעת את מוטיב הבגידה הנפוץ מאוד. ברגע שזה נעשה בהסכמה, כל החשדנות והרמייה נעלמות. חוץ מזה, זה יכול גם לתרום לזוגיות, להוסיף לה צבעים ואלמנטים ולרענן את חיי המין, הרגש והאינטלקט של הזוג המקורי".‬

   

  זוגיות פתוחה מונעת את מוטיב הבגידה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זוגיות פתוחה מונעת את מוטיב הבגידה(צילום: shutterstock)

   

  ומה עם חסרונות?

  יש חסרונות, אלא מה? אף שביחסים פתוחים אנחנו מסירים מכשולים כמו שקרים ואשמה הנלווים לבגידה, פוטנציאל החשדנות לא בהכרח נעלם ותחושות הקנאה עלולות להתעצם, גם אם לכאורה הסכמנו מראש שזה בסדר. בנוסף, מזכיר מיליצ'ר, יש ביחסים כאלה כדי להוריד מערך הזוגיות המקורית ומייחודיותה, והפגיעה באינטימיות בלתי נמנעת.

   

  "נמצא שאנשים שעוסקים בחילופי זוגות הם לרוב אנשים שבאים מרקע קשה יותר, ושהקשר ההתפתחותי שלהם מול ההורים חלש יותר‭,"‬ הוא אומר. "רוב האנשים שעסקו בסווינגינג היו בעיצומו של תהליך פרידה מבן/בת זוגם.

   

  "ומנגד, הרבה מחקרים הוכיחו שהאנשים שהיו שבעי רצון יותר מאיכות החיים שלהם ומאורח החיים שלהם, ואפילו רמת הבריאות שלהם הייתה טובה יותר, היו אנשים שחיו בזוגיות 'סגורה'".‬

   

  כשיש אהבה, סביר להניח שההחלטה לפתוח את המסגרת הזוגית לפרטנרים אחרים איננה פשוטה והיא מתקבלת, אם בכלל, אחרי מחשבות והתלבטויות רבות. בהקשר זה, אומר מיליצ'ר, צריך להביא בחשבון שקשר פתוח עלול להביא לסיום הקשר הזוגי הבסיסי.

   

  "לפעמים כבר אי אפשר לחזור אחורה בהיבט המיני, ולפעמים אחד מבני הזוג מרגיש שמצא פתאום נפש תאומה אחרת, לא רק בתחום הסקס, או שהקנאה שמתעוררת (בטח אם אחד הצדדים נהנה מהסידור יותר מהאחר) מאכלת כל חלקה טובה בזוגיות.

   

  ובכל זאת, לא מעט זוגות מתפתים לזה. ההחלטה אם כן או לא לנסות יחסים פתוחים היא כמובן אישית. מיליצ'ר ממליץ בחום לזכור שעל אף הפיתוי, לפתיחת היחסים יש תג מחיר, ולעיתים, הוא עלול להיות גבוה מדי.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ההחלטה לפתוח את המסגרת הזוגית לפרטנרים אחרים איננה פשוטה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים