שתף קטע נבחר

איור בסאנדיי טיימס: נתניהו בונה בדם פלסטיני

העיתון הבריטי הנחשב ציין את היבחרו של נתניהו בקריקטורה שמראה אותו בונה חומה מדם פלסטינים סובלים ותהה אם הוא "יבנה" את תהליך השלום. רבים התרעמו על הניחוח האנטישמי דווקא ביום השואה הבינלאומי. האמן: מאייר "החומה" של פינק פלויד

ה"סאנדיי טיימס", אחד העיתונים החשובים בבריטניה, הוציא אתמול (יום א') את מהדורתו הראשונה לאחר היבחרו מחדש של בנימין נתניהו ותהה, באופן גרפי ואירוני במיוחד, אם ראש הממשלה הישראלי ימשיך בתהליך השלום. בקריקטורה של המאייר הידוע ג'ראלד סקרף, נראה נתניהו, המעוטר באף גדול ואדום בונה חומה מדם של פלסטינים. כלי תקשורת רבים בעולם הדגישו את העובדה שדווקא ביום השואה הבינלאומי בחר העיתון בקריקטורה בעלת ניחוחות אנטישמיים, שהזכירה לחלק מהקוראים את סגנון ה"דר שטירמר" הנאצי.

 

 (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס) (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)
(איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)
 

ה"אלגמיינר" הגרמני דיווח על הקריקטורה באתר האינטרנט שלו וכתב כי תחת הציור נכתב "הבחירות בישראל... האם תהליך השלום ימשיך להיבנות?". באנגלית זהו משחק מילים מוצלח עוד יותר, שעושה שימוש במילה "בטון" כפועל שמשמעותו הידוק או חיזוק: "Israeli Elections… Will Cementing Peace Continue?" נכתב באנגלית.

 

ה"סאנדיי טיימס" הגיב לדברים לבקשת העיתון הגרמני: "זוהי קריקטורה חריפה באופן שמאפיין את ג'ראלד סקרף. הסאנדיי טיימס מאמין נחרצות שהיא לא אנטישמית. היא מכוונת רק כלפי מר נתניהו והמדיניות שלו, לא כלפי ישראל ובוודאי שלא כלפי יהודים".

 

לגבי עיתוי פרסום הקריקטורה, ביום השואה הבינלאומי, מסר העיתון: "היא הופיעה היום כי מר נתניהו ניצח בבחירות בשבוע שעבר. הסאנדיי טיימס מגנה אנטישמיות, כפי שניתן ללמוד בבירור במאמר המצוין במגזין היום שחושף את הסיורים מכחישי השואה במחנות ריכוז שמארגן דייויד ארווינג".

 

"ראיתי תינוק מת היום". אסד שותה את הדם (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס) (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)
"ראיתי תינוק מת היום". אסד שותה את הדם(איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)

 

מוגאבה כמלאך המוות (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס) (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)
מוגאבה כמלאך המוות(איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)

תאצ'ר הטורפת (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס) (איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)
תאצ'ר הטורפת(איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס)
 

סקרף מוכר במיוחד כמי שאייר וביים את קטעי האנימציה בסרט "החומה" של פינק פלויד, שמלווה גם את האלבום. באתר האינטרנט שלו מצוין כי הוא אייר את הפתיחה לסדרות הקומיות "כן אדוני ראש הממשלה" ו"כן אדוני השר", והשתתף ביצירת הסרט "הרקולס" של וולט דיסני.

 

בנוגע לפן הפוליטי הבולט בעבודתו נכתב כי הוא הקריקטוריסט הפוליטי של ה"סאנדיי טיימס" כבר 44 שנים, ועבד גם עבור ה"ניו יורקר" במשך 21 שנים. מהתבוננות בעבודותיו ניתן לראות כי הוא אינו חס גם על פוליטיקאים בני ארצו, ותקף בעבר גם מנהיגים זרים כמו בשאר אסד מסוריה ורוברט מוגאבה מזימבבווה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקריקטורה בסאנדיי טיימס
איור: ג'ראלד סקארף, סאנדיי טיימס
מומלצים