שתף קטע נבחר

מול הבלוק החרדי? לפיד ובנט ייפגשו לפני המו"מ

מקורבי ראשי יש עתיד והבית היהודי סיפרו כי השניים עשויים לדון בימים הקרובים באפשרות של תיאום עמדות לקראת המשא ומתן הקואליציוני. "התיאום ביניהם יאפשר להפעיל לחץ על נתניהו"

הניסיונות לייצר גוש משותף של הסיעות החרדיות צפויים להביא לשיתוף פעולה גם בצד הנגדי - בין יש עתיד לבית היהודי. מקורבים ליאיר לפיד ונפתלי בנט אמרו ל"ידיעות אחרונות" כי השניים עשויים להיפגש כבר בימים הקרובים על-מנת לבדוק אפשרות של תיאום עמדות לקראת תחילת המשא ומתן הקואליציוני.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

חיזבאללה הקים בסוריה מחנות ליד הנשק הכימי

האופנובנק 2 הואשם: 14 שודים ורצח ב-3 כדורים

 

לדברי אחד הגורמים, לפיד ובנט אמורים יהיו להסכים על רוב הנושאים. "התיאום ביניהם יאפשר להפעיל לחץ על נתניהו", אמר. "עם זאת, ללפיד עשויה להיות בעיה כיוון שבזמן מערכת הבחירות הוא תקף את בנט ואת העמדות הקיצוניות של רשימתו. הוא יתקשה להסביר את שיתוף הפעולה הזה לבוחרי המרכז והשמאל. מצד שני, אם הוא יוכל להשיג תנאים יותר טובים לנתניהו בזכות בנט אין ספק שזה יסייע לו להסביר את זה".

 

יש עתיד לבית היהודי? לפיד ובנט בפגישתם ב-2010 (צילום: דוברות בנימין) (צילום: דוברות בנימין)
יש עתיד לבית היהודי? לפיד ובנט בפגישתם ב-2010(צילום: דוברות בנימין)

 

בינתיים, אתמול התרככו היחסים בגזרה אחרת של בנט - בינו לבין לראש הממשלה. אחרי ההשמצות, המתיחות ומשקעי העבר, בכירים בליכוד הבקיאים במגעים הקואליציוניים אמרו כי בנימין נתניהו ירצה לראות את הבית היהודי בממשלה שהוא צפוי להקים. "ראש הממשלה ימשיך לפעול על פי שיקולים ענייניים, ובכוונתו להקים ממשלה רחבה ככל האפשר", הסבירו. "ממשלה רחבה שכזו תכלול את הבית היהודי".

 

לאור הדברים ציין גורם במפלגתו של בנט בעוקצנות כי לבסוף השיקולים הפוליטיים גברו על השיקולים האישיים. "ביבי אוהב את שרה ומקשיב לה, אבל הוא יותר אוהב שלטון", אמר. הח"כית לעתיד איילת שקד, ששרה נתניהו הסתכסכה גם עמה בעבר, אמרה אתמול במהלך שיחות עם גורמים פוליטיים: "אנחנו מעריכים שבסוף נהיה בקואליציה".

 

יחסים עכורים 

בימים האחרונים עלה מפלס המתח בין בנט ושקד לבין בני הזוג נתניהו. גורמים בשתי המפלגות טענו כי שרה נתניהו פועלת לסיכול הצטרפותו של בנט לקואליציה בגלל היחסים העכורים בין השניים.

 

בערוץ 2 פורסמה אתמול ידיעה נוספת המעידה על עומק המשקעים בין משפחת נתניהו ליו"ר הבית היהודי. לפי הפרסום, ב־2009 נדרש בנט לעבור בדיקת פוליגרף כדי להוכיח שלא הדליף חומרים שהגיעו לידיו במסגרת תפקידו כראש המטה של נתניהו בעת ששימש יו"ר האופוזיציה. בנט, כך צוין, יצא בבדיקה דובר אמת.

 

התרככות אחרת נרשמה אתמול בחזית אחרת של המגעים הקואליציוניים: ש"ס מול יש עתיד. בכינוס שערכה אתמול ש"ס הבהירו ראשי המפלגה כי יסכימו לרכך משמעותית את עמדתם בנושא גיוס החרדים. "אנחנו מוכנים ללכת לדברים מרחיקי לכת כדי להגיע לשיתוף פעולה", אמר אריה דרעי. "זה לא בשביל להיכנס לממשלה, אין לנו שום בעיה להיות באופוזיציה וכבר היינו שם. אבל חשובה לנו האחדות בעם. חשוב לנו שהקיצוצים הגדולים, השוויון בנטל והצביון היהודי ייעשו בהידברות ולא בכפייה".

 

סכסוך בנט-שקד נגד שרה נתניהו

 מהו הרקע לסכסוך האישי בין נפתלי בנט ואיילת שקד לבין בנימין ושרה נתניהו? מדוע האנשים הכי קרובים לנתניהו בזמן כהונתו כיו"ר האופוזיציה הפכו בהמשך לאויבים מרים ושנואים בביתו? כדי לגלות את התשובה יש לחזור חמש שנים אחורה.

 

ב־10 במרס 2008 פרסם "ידיעות אחרונות" בכותרת הראשית כתבת תחקיר על פרישתם המפתיעה של שניים מבכירי לשכתו של נתניהו דאז: ראש המטה בנט ומנהלת הלשכה שקד. התחקיר חשף כי נתניהו שילם חלק משכרם של בנט ושקד מכיסו הפרטי, לאחר שהתקשה למצוא מקורות מימון ליועצים הרבים סביבו. במקרה אחד לפחות נעשה התשלום באופן בעייתי, ללא תלושי שכר או חשבוניות. בדרך דומה שילם נתניהו גם את שכרה של מנהלת קשרי החוץ בלשכתו, אודליה כרמון.

 

במשך כל אותו זמן שרה נתניהו לא ידעה על ההסדר הכספי, וכאשר גילתה שבעלה משלם ליועציו מחשבון הבנק האישי שלו היא הגיבה בזעם. זו הייתה הנקודה שבה אירעה התפנית הדרמטית ביחסים, שגם כך היו רעועים לאור תלונות של בנט ושקד על כך ששרה נתניהו מתערבת בעבודתם.

 

בשלב ראשון הורתה נתניהו להפסיק את ההתקשרות עם כרמון ודרשה ממנה שתשיב את שכרה. בעקבות כך החליטה כרמון להפסיק לעבוד בלשכה. אבל זה לא נגמר שם.

בדצמבר 2006 התקיימה פגישה טעונה בין בני הזוג נתניהו לשני היועצים בנט ושקד.

 

הפגישה נערכה בלשכתו של נתניהו בבית אירופה בתל־אביב. על פי העדויות שפורסמו, שרה נתניהו הטיחה בבנט ובשקד ביקורת חריפה על כך שהשניים קיבלו תשלום מכיסו הפרטי של בעלה. היא הודיעה כי הסיכום מבוטל, וכי הם נדרשים להשיב למשפחה כל כסף שקיבלו באופן זה. אחד האישים שנכחו בפגישה העיד: "שרה נתניהו הזמינה את היועצים לפגישה ונזפה בהם על הסידור הזה בנוכחות ביבי. ביבי ישב בפגישה באי־נוחות. בסך הכול היו לו כוונות טובות".

 

בנט ושקד סירבו להגיב אז לפרסום התחקיר ומעולם לא הכחישו את הממצאים שבו. בנימין נתניהו טען אז בתגובה כי הכול התנהל כדין וביקש: "הניחו לרעייתי ולמשפחתי".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו צביקה ברוט, עקיבא נוביק, יובל קרני ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישתפו פעולה? בנט ולפיד
צילום: דוברות בנימין
מומלצים