שתף קטע נבחר

נתן אשל ל-ynet: 'כנראה שלנשים אין בעיה לשקר'

ראש הסגל במשרד ראש הממשלה לשעבר אישר בשיחה עם ynet שדרש מיוזמות הקמפיין נגד מעורבותו במשא ומתן הקואליציוני, להפסיק להאשימו בהטרדה. "אין בגזר הדין שלי את המילה מין", הסביר. תמר זנדברג: "הוא איים בתביעת דיבה"

הסערה סביב מעורבותו של נתן אשל במגעים הקואליציוניים נמשכת, והוא מוסיף דלק למדורה. יומיים לאחר שפנתה חברת הכנסת המיועדת ממרצ, תמר זנדברג, ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע מאשל לחזור לפעילות ציבורית, מתברר כי אשל איים בתגובה בצעד משלו - תביעת דיבה נגדה ונגד רויטל מדר, שהובילה קמפיין ברשת נגד מעורבותו במשא ומתן בין המפלגות. בשיחה עם ynet הוא הצהיר: "כנראה שלנשים אין בעיה לשקר" (בקטע האודיו הבא).

 

 

בחירות 2013: כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

במייל התמציתי ששלח אשל לזנדברג שלשום (יום א') הוא טען כי "אין לי ועליי טענה של הטרדה ובוודאי שלא מינית, ואין עליי כל הגבלה לפעילות ציבורית". הוא דרש ממנה לחדול מהפצת הטענות נגדו והזכיר כי אין לה עדיין חסינות מפני לשון הרע. "לא שמעתי אותך מצייצת בנושא רמון שהורשע עם קלון", הוסיף אשל במכתב. "חדלי מלשון הרע שלא בתום לב ותקני את המעוות".

 

בשיחה עם ynet הסביר כי "הן כתבו דברים לא נכונים אז ביקשתי

מהן לחזור בהן, זה הכול. לא חיכיתי לתשובה מהן, אני אמרתי את שלי". לטענת אשל, "אין בגזר הדין שלי את המילה הטרדה ואין את המילה מין, וכל המשפטים שמשמיצים אותי. אמרתי להן שזה לא נכון. כנראה שנשים, אין להן בעיה לשקר".

 

אשל הוסיף כי טרם החליט אם ינקוט הליך משפטי נגד השתיים. "כרגע אני אחשוב מה כדאי לי לעשות. פשוט רציתי לתקן טעות שלהן, זה הכול". הוא התייחס גם לטענתה של זנדברג, לפיה הוא אמור ליטול חלק במו"מ הקואליציוני, ואמר: "היא יכולה גם להתעניין בדבר רצוני לקנות אוניות עכשיו, לא זה נכון ולא זה נכון. היא יכולה לכתוב מה שהיא רוצה, כרגע אני אפילו לא חושב על זה. זה לא דבר שבכלל על הפרק עומד כרגע".

 

המייל ששלח נתן אשל בטעות  ()
המייל ששלח נתן אשל בטעות

 

 

דברים אלו דווקא סותרים את העולה מהמייל ששלח אשל לפני כחודשיים ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו. במכתב, שנחשף על ידי יו"ר העבודה שלי יחימוביץ', הוא אישר שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש ממנו לנהל עבורו את המשא ומתן הקואליציוני. המייל נשלח ליחימוביץ' בטעות, לדבריה, כנראה בגלל השלמה אוטומטית של פנקס הכתובות בשורת הנמען בדואר האלקטרוני. יש לציין כי שעות ספורות לאחר פרסום המייל, הודיע הליכוד-ביתנו כי נתניהו ואביגדור ליברמן גיבשו את הצוות המקצועי שיוביל את המו"מ, ובו יהיו חברים עו"ד יצחק מולכו, עו"ד דוד שמרון, מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר משה ליאון ועו"ד יואב מאני.

 

בלשכת ראש הממשלה מסרו בעקבות הפרסום של יחימוביץ', כי "היועצת המשפטית של משרד רה"מ, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, בחנה את הנושא לאור הסדר הטיעון מבחינה משפטית בלבד ולא מכל היבט אחר, על מנת לראות אם חלות על נתן אשל מגבלות בכל הנוגע לפעילותו, אם כעובד מדינה ואם מחוץ לשירות המדינה. עו"ד ברנע-פרגו מצאה שאין מגבלות משפטיות על פעילותו מחוץ לשירות המדינה, ולמען הזהירות, הציעה לאשל להתייעץ עם נציבות שירות המדינה".

  

הפנייה ליועמ"ש: תשלח מסר ברור לעבריינים

אשל, ששימש ראש הסגל של ראש הממשלה, הודח מתפקידו בבושת פנים לפני פחות משנה בגלל התנהגות לא הולמת כלפי עובדת הלשכה ר'. במסגרת עסקת הטיעון שנחתמה בעקבות החשדות נגדו, הודה אשל בהטרדתה, בהתנהגות לא ראויה ובחדירה לצנעת הפרט, והתחייב לפרוש משירות המדינה באחד במרס, ולא לעסוק בפעילות ציבורית. עם זאת, באחרונה הוא נפגש בבית קפה עם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, כנראה על רקע הניסיונות להחזירו לפעילות ציבורית.

 

המחאה נגד מעורבותו של אשל במו"מ הקואליציוני החלה אתמול, לאחר שזנדברג פרסמה בבלוג שלה מכתב ששלחה ליועץ המשפטי יהודה וינשטיין, נגד חזרתו של נתן אשל לעמדה ציבורית. היא קראה ליועמ"ש "לשלוח מסר ברור כי הטרדות מיניות ואלימות נגד נשים הן עברות חמורות ופסולות, וכי לא תאפשר לאדם אשר הורחק מהשירות הציבורי בגין עבירות אלו לחזור לתפקיד משפיע על חיי הציבור כאילו לא אירע דבר".

 

אשל בזמן חקירתו. "לא מנהלים משא ומתן עם עברייני מין" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
אשל בזמן חקירתו. "לא מנהלים משא ומתן עם עברייני מין"(צילום: עמית שאבי)

 

בהמשך, אזרחית בשם רויטל מדר ארגנה מחאה בפייסבוק נגד צירופו של אשל לצוות המו"מ. בעמוד הפייסבוק שלה היא כתבה: "כשנתן אשל בלשכה האמירה ברורה - עברייני מין אינם נענשים על מעשיהם. אנחנו דורשות מכל אחת מהמפלגות שעתידות להיכנס למו"מ עם מפלגת הליכוד להציב תנאי מוקדם למגעים ולדרוש שנתן אשל לא יהיה חלק מהמגעים הללו כי לא מנהלים משא ומתן עם עברייני מין".

 

זנדברג: הניסיונות לרדוף אותנו לא מקובלים

ביום שני בבוקר התראיינה מדר ברדיו, ולדבריה, מיד לאחר מכן קיבלה שיחת טלפון מאשל ובה איום בתביעת דיבה אם לא תחזור בה. היא דיווחה על כך בעמוד הפייסבוק שלה: "מעדכנת שנתן אשל זה עתה התקשר אליי, ככל הנראה שמע אותי אצל רזי ברקאי ומאיים בתביעת דיבה נגדי כי לטענתו מעולם לא הואשם בהטרדה או הטרדה מינית".

 

הסטטוס של תמר זנדברג. "פטרו אותנו מנוכחותו" ()
הסטטוס של תמר זנדברג. "פטרו אותנו מנוכחותו"

 

זנדברג, מצדה, ציינה כי תגובת אשל לדבריה של מדר היא שהניעה

אותה לחשוף את איומיו. "הופתעתי מאוד מהפנייה שלו", היא סיפרה. "השבתי שאני עומדת מאחורי מה שכתבתי ליועץ המשפטי, ושאם אמרתי משהו לא מדויק אני מוכנה לתקן, אבל אני שלמה עם האמירה במכתב ומצפה לתשובה מהיועץ המשפטי. לא חשבתי לפרסם את המייל, אלא רק לאחר ששמעתי שהוא מאיים על פעילות למען זכויות נשים".

 

לטענת זנדברג, האיום המתפרש מדבריו של אשל מזמין בירור בבית המשפט. "אני מציעה לו לבוא ולבחון את זה, אם הוא חושב שזו דיבה שיתבע אותי ונלך לבית המשפט ונברר את הסוגיה. הניסיונות הללו לרדוף אותנו ולאיים בתביעת דיבה לא מקובלים. מילא נגדי, אני שליחת ציבור, אבל נגד פעילות? את זה אני לא מקבלת".

 

מומחי משפט: הבעיה היא לא בחוק, היא באתיקה

עדיין לא ברור מה יעלה בעניין איומי אשל בתביעת דיבה, אבל מבחינת הלגיטימיות שלו למו"מ הקואליציוני - נדמה כי מדובר בבעיה אתית יותר מאשר חוקית. ד"ר הלל סומר, מרצה בכיר בפקולטה למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה, הסביר עוד בטרם התברר כי אשל לא יטול חלק בצוות של הליכוד-ביתנו, כי מבחינה משפטית גרידא אין כאן עבירה.

 

"ההתחייבות שלו היא לא לעבוד בשירות המדינה, ובמצב כזה לא

נמנעה ממנו האפשרות של עבודה פוליטית בכלל, ובכלל הייעוץ לראש הממשלה". לדברי סומר, "כל עוד כספו לא מגיע מהקופה הציבורית אז ככל הנראה אין כאן בעיה משפטית - אם ראוי או לא, זו שאלה השייכת לתחום הציבורי".

 

"כנראה מישהו הסביר לו שיש הבדל בין הסיוע הזה לבין עבודה בשירות הציבורי", הסכים פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט חוקתי ופלילי מאוניברסיטת חיפה, "אבל הבעיה אינה במה הוא רואה כנכון או לא נכון, הבעיה היא במי שמבקשים את שירותו ומאפשרים לו את קו המחשבה הזה. ההתנהגות הלא הולמת שהוא חטא בה היא מהתחום האתי שאסור שתתרחש אצל משרתי ציבור, בין בשירות הממשלה בין בכל מקום אחר".

פורסם לראשונה 28/01/2013 23:07

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי ויובל קרני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתן אשל. "ביקשתי שיחזרו בהן"
צילום: אבישג שאר-ישוב
תמר זנדברג. "הופתעתי מהפנייה שלו"
צילום: גיל לביא
מומלצים