שתף קטע נבחר

הבורסה ננעלה בירידות על רקע פרישת פישר

איגרת החוב הממשלתית ל-10 שנים ירדה ב-0.6% לתשואה של 4.09%; סטנלי פישר יסיים את כהונתו בסוף יוני - שנתיים לפני מועד הפרישה הרישמי; מחזור המסחר הסתכם ב-922 מיליון שקל

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בירידות על רקע הודעת הפרישה הדרמטית של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. לפני שהתקבלה הידיעה של פרישת הנגיד נסחרו המדדים בירידות קלות של עד 0.4%. מחזור המסחר הסתכם ב-992 מיליון שקל. 

 

מדדי מניות 

מדד תל-אביב 25 ירד ב-0.91% ל-1,186.5 נקודות, מדד תל-אביב 100 ירד ב-0.78% ל-1,057.89 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-0.21% ל-314.40 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-0.66% ל-315.50 נקודות.

 

ברקע המסחר 

רעידת אדמה בכלכלה הישראלית. נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הודיע היום לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, על כוונתו לסיים את כהונתו בסוף יוני, בתום למעלה מ-8 שנות כהונה כנגיד.

 

פישר היה אמור לסיים את תפקידו באמצע 2015. הנגיד ציין, כי בנוסף למטרתו לקדם את המשק הישראלי, אחת המשימות העיקריות שהציב לעצמו היתה להעביר חוק חדש לבנק ישראל. ואכן, מזה תקופה ארוכה שהבנק מתפקד בהצלחה במסגרת החוק החדש, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בעבודה עם הוועדה המוניטרית והמועצה המינהלית.

 

אחרי הפסקה של שנה, חזר אמש משרד האוצר לבצע הנפקה של אגרות חוב ממשלתיות בחו"ל. לראשונה בתולדותיו, ביצע האוצר במקביל הנפקה לשני טווחי זמן: בהנפקה הראשונה נמכרו אג"ח ממשלתיות בהיקף של מיליארד דולר לתקופה של 10.5 שנים בתשואה של 3.213%, המגלמת מרווח של 1.25% מעל לריבית על אגרות חוב של ממשלת ארצות הברית לתקופה זהה. בהנפקה השנייה נמכרו אגרות חוב בסכום של מיליארד דולר נוספים לתקופה של 30 שנה בתשואה של 4.588%, המגלמת מרווח של 1.45%. לדברי האוצר, ריביות אלה הן הנמוכות ביותר אי פעם שנדרשה ממשלת ישראל לשלם בהנפקות דולריות.

 

בהתאם לרוב ההערכות המוקדמות של הפעילים בשוק ההון, החליטה אתמול הוועדה המוניטרית של בנק ישראל להשאיר את הריבית לחודש פברואר ללא שינוי, ברמה של 1.75%. זאת לאחר שבחודש שעבר הפחית בנק ישראל את הריבית ב-0.25% ובמהלך 16 החודשים האחרונים הוא הפחית את הריבית במשק 6 פעמים, בשיעור מצטבר של 1.5%.

 

כלל פיננסים התייחסו להחלטת הריבית וכתבו כי "מבחינת בנק ישראל התנאים המקומיים תומכים ברובם בהפחתת ריבית נוספת, זאת לעומת התנאים הגלובליים שהתומכים ברובם בהמתנה ארוכה. במצב שכזה יעדיף להערכתנו בנק ישראל להפחית את הריבית מאשר להסתכן בריבית גבוהה מדי. לכן קיימת להערכתנו סבירות גדולה יותר להפחתת ריבית כבר בחודש מאי 2013".

 

אריאל מזוז, מנהל השקעות בפריקו השקעות אמר כי "המשקיעים בבורסה המקומית עוקבים מקרוב אחר האירועים בסוריה ומצרים. התפתחות גיאופוליטית שהיא מעבר למקומית עלולה לגרום לגל ירידות בשווקים, אך המשקיעים המקומיים מורגלים לכך שאפקט ביטחוני מוגבל גורם לירידות בטווח קצר ולתיקון מהיר בסיום המשבר".

 

עוד הוסיף מזוז: "תוצאות הבחירות ומחויבות ראש הממשלה החדש ישן לטיפול אחראי בגרעון והצהרתו של שטייניץ לגבי אופן הטיפול בגרעון שתכליתו קיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון והתחייבות לא להעלות מיסים. בנוסף, הצלחת הנפקת האג"ח הדולרי של ממשלת ישראל בחו"ל מחזקות את אמון המשקיעים בשוק המקומי. בשורה התחתונה ייתכן דשדוש בשוק המקומי בטווח הקצר אך להערכתינו, פניו של שוק המניות המקומי הוא לעליות".

 

שוק האג"ח

איגרת החוב הממשלתית שקלית ל-10 שנים הלא צמודה בעלת ריבית קבועה ("שחר") נסחרת היום בירידות קלות על להודעת הפרישה של פישר. את יום המסחר זסיימה האיגרת בירידה של 0.6% לתשואה של 4.09%.

 

"אנו מעריכים כי הפרופיל הפיננסי של קבוצת כלל השתפר בעקבות הפעולות האחרונות שלה שכללה הנזלת הפעילות של החברה בת כלל פיננסים", כך כותבים בחברת דירוג האשראי מעלות S&P לאחר שהחליטו להעלות את דירוג כלל אחזקות, החברה אם של כלל ביטוח, בדרגה אחת ל-"-A". "אנו מאמינים כי היכולת והכוונה של קבוצת אי.די.בי להפעיל לחץ על הפרופיל הפיננסי של קבוצת כלל ולהגדיל את המינוף הפיננסי שלה הנן מוגבלות בשלב זה", הוסיפו.

 

חברת בתי זיקוק נפט (בזן) מנהלת מגעים לגיוס של 500 מיליון שקל בהנפקת אג"ח. הגיוס מגיע לאחר שהחברה השלימה את המעבר למתקן לייצור דלקים נקיים (מיד"ן) ועל רקע המגעים ליטול את חובות החברה-הבת של בזן, כרמל אולפינים (כאו"ל), לתוך בזן. בשבוע שעבר הודיעה חברת דירוג האשראי מידרוג על הכנסת אג"ח א' של כאו"ל לבחינת דירוג מחדש, וזאת לצורך הערכת ההשפעה של המהלך המתוכנן לנטילת חובותיה של כאו"ל בידי בזן. מדובר בחוב של 2 מיליארד שקל שמתוכו כ־880 מיליון שקל הם למחזיקי האג"ח.

 

סכנת פסילה להסדר החוב המתהווה באי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר. רשות ני"ע החלה לבדוק את תקינות ההצבעה שקיימו מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות בתחילת דצמבר, שבמהלכה נוטרלה הצבעתם של בתי ההשקעות פסגות ואינפיניטי שהתנגדו להסדר. כעת בודקת הרשות אם נפלו פגמים בהחלטת הנאמנים לפסול את פסגות ואינפיניטי אך לא את הראל, ולא לפרסם את תוצאות ההצבעה על מתווה ההסדר המקורי. אם הרשות תדרוש קיום הצבעה חוזרת שבה ינוטרלו גם הקולות בעלי פוטנציאל ניגוד העניינים שתמכו בהסדר, ישנה סבירות שההצבעה לא תעבור.

 

מניות במרכז

אפריקה מגורים תרכוש את מלוא אחזקותיה של דניה סיבוס בחברת דניה 38 בתמורה ל-4.75 מיליון שקל. דניה 38 עוסקת בייזום והקמת פרויקטים במסגרת תכנית המתאר הארצית תמ"א 38 לחיזוקם של מבנים קיימים במטרה לשפר את עמידותם בפני רעידת אדמה, או לחילופין פועלת במסגרת תמ"א 38/2 להריסה ובנייה מחדש של בנייני מגורים, שלא נבנו בהתאם לתקן הישראלי לרעידות אדמה.

 

כלל ביטוח מנהלת מגעים למכירת תיק ביטוח הבריאות קולקטיב שלה, במסגרת הארגון מחדש בקבוצה. החברה העמידה למכירה את התיק וכי היא מנהלת מגעים מול הראל, הפניקס, מגדל ואיילון. המחיר הנדרש: 100 מיליון שקל.

 

מכירת השליטה בחברת התקשורת פרטנר מסקיילקס של אילן בן־דב לידי חיים סבן תיסגר היום. הצדדים יגיעו הבוקר לחתום על העסקה ואם הכל יתנהל כשורה, בשעה 16:00 יתכנס הדירקטוריון בהרכבו החדש.

 

נייר חדרה, חברה בת של כלל תעשיות, הודיעה כי החליטה להעתיק את פעילות החברה בת, כרמל מיכלים (100%), הממוקם בכרמיאל אל אתר הפעילות המרכזי בקיסריה, וזאת כחלק מהליך התייעלות של החברה. כמו כן הודיעה החברה כי הגיעה להסכמות עם עובדי הפעילות באתר בכרמיאל והיא צפויה לבצע הפרשה חד פעמית בסך של 5.5 מיליון שקל בגין עלויות סיום העסקתם. בסך הכל באתר בכרמיאל כ-50 עובדים, כאשר 40 מתוכם יסיימו את עבודתם ועשרה עובדים נוספים יעברו עם החברה לקיסריה.

 

חברת הביוטכנולוגיה ביוליין נערכת לגיוס הון של 15 מיליון דולר באמצעות הכנסת משקיע לחברה. המגעים לגיוס מתקדמים, והוא עשוי להיערך עוד לפני ניתוח הביניים לניסוי הקליני בתרופה שהיא מפתחת לחולי סכיזופרניה שיפורסם במרץ.

 

מניית חברת חיפושי האבנים היקרות שפע ימים ממשיכה לרכז מחזור מסחר גבוה. אתמול רשמה המניה זינוק של 26% במחזור הגבוה פי 200 מהמחזור הממוצע והשלימה זינוק של 200% בחודש האחרון. החברה, שבשליטת משפחת טאוב, ממשיכה בסבב גיוסים ממשקיעים פרטיים בהיקף של 6 מיליון שקל, שצפוי להסתיים במרץ הקרוב. בחמישי דיווחה שפע ימים על גילוי של אבן ספיר גדולה. שווי החברה זינק, כאמור, למרות שהיא דיווחה כי מדובר בגילוי "לא מהותי".

 

אורמת נבאדה, החברה הבת של אורמת וג'יי.פי מורגן הודיעו אתמול על שותפות שתאפשר ניצול הטבות מס בגין שמונה תחנות גאותרמיות שבבעלותה בקליפורניה ונבאדה שבארה"ב בהיקף של 44.4 מיליון דולר.

 

מניית בבילון ממשיכה לרכז עניין לאחר שהחליטה לקדים בשבוע את פרסום דו"חותיה הכספיים לרבעון האחרון של 2012 ל-18 בפברואר. בדר"כ החברה מפרסמת את תוצאותיה השנתיים לקראת סוף פברואר - תחילת מרץ. בשל כך הערכות בשוק ההון מדברות על כך כי ייתכן כי החברה תקדים את הרוד שואו לקראת ההנפקה הצפויה בוול סטריט.


פורסם לראשונה 29/01/2013 10:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים