שתף קטע נבחר

"ישראל תקפה שיירת נשק בשטח סוריה"

האם ישראל פעלה בסוריה? צבא לבנון דיווח כי חיל האוויר הישראלי ביצע ביממה האחרונה שלוש גיחות מעל שמי המדינה. בעקבות הדיווח אמרו דיפלומט מערבי וגורם ביטחוני: ישראל תקפה מטרה בגבול לבנון-סוריה. דיווחים אמריקניים וצרפתיים נוספים פיזרו את הערפל: שיירת נשק הותקפה בסוריה

בעולם מספרים על פעולה יוצאת דופן של צה"ל בשמי סוריה ולבנון, וישראל שותקת: חיל האוויר תקף במהלך הלילה (יום ד') בסוריה שיירת נשק שעשתה את דרכה לכיוון גבול סוריה-לבנון. כך דיווחה בצהריים סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי גורמי ביטחון.

 

המיקום המדויק של התקיפה לא צוין - מקור אחד טען שהייתה בטח סוריה, אך לפי מקור אחר זה קרה מיד עם המעבר ללבנון. בלבנון הכחישו שהמטרה הייתה שיירת נשק.

 

אפקט סוריה: זינוק של פי 3 בביקוש לערכות מגן

אלוף אשל: "הנשק הסורי עלול להגיע לגבולותינו"

חיזבאללה הקים בסוריה מחנות ליד הנשק הכימי

 

 

גבול הצפון באזור מטולה, אחר הצהריים  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
גבול הצפון באזור מטולה, אחר הצהריים (צילום: אביהו שפירא)

 

כוח של האו"ם, אחר הצהריים בגבול הצפון  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
כוח של האו"ם, אחר הצהריים בגבול הצפון (צילום: אביהו שפירא)

 

גם אתר האינטרנט האמריקני "אל מוניטור" דיווח בצהריים כי חיל האוויר הישראלי תקף במהלך הלילה שיירת נשק בגבול לבנון-סוריה.

 האתר האמריקני ציטט גורם ישראלי שאמר כי "יש מי שאומר שצה"ל לא יתנגד להזדמנות ל'מערכה חוזרת' מול חיזבאללה. כמו כן, קיים הרצון לנסות ולהוציא אותו מהמשחק, כמו שנעשה לאחרונה מול חמאס".

 

במקביל, גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח מפי דיפלומט מערבי ומקור ביטחוני כי חיל האוויר תקף במהלך הלילה מטרה בגבול סוריה-לבנון. המקורות שסירבו להזדהות בשל רגישות הנושא לא מסרו מידע נוסף בנוגע לנסיבות התקיפה, מה המטרה שהותקפה ואם היא נפגעה. סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה בצהריים כי הדיווחים שלפיהם ישראל הפציצה בגבול לבנון-ישראל אינם נכונים.

 

כמה גיחות בתוך כמה שעות

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הלבנונית כי אתמול בשעה 16:30 אחר הצהריים חדרו ארבעה מטוסי קרב ישראליים למרחב האווירי של לבנון, וטסו מעל העיירה רמיש. לפי הדיווח בסוכנות הלבנונית, הם טסו מעל אזורים שונים, ועזבו את שטח לבנון ב-21:05. בנוסף, בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח כי מטוסי חיל האוויר אף ביצעו הבוקר בשעה 7:55 גיחה שלישית לתחום לבנון. עוד נאמר בדיווח ב"רויטרס" כי מדובר בפעילות מוגברת באופן יחסי. בצה"ל סירבו להתייחס לדיווחים.

 

תמונה מה"דיילי סטאר" הלבנוני: "מטוסי קרב ישראליים בשמי לבנון, אתמול" ()
תמונה מה"דיילי סטאר" הלבנוני: "מטוסי קרב ישראליים בשמי לבנון, אתמול"

 

 

לפי הדיווח מביירות שמבוסס על צבא לבנון, בשעה 21:05 חדרו למרחב האווירי של לבנון ארבעה מטוסי קרב נוספים, וגם הם טסו בשמי לבנון. הלבנונים טוענים כי המטוסים עזבו את שטח לבנון בשעה 02:00 בלילה. אתר החדשות הלבנוני א-נשרה דיווח הבוקר כי מטוסי קרב ישראליים חגו בגובה נמוך מעל העיירה בינת ג'בייל בדרום לבנון.

 

מחסום רג'ר. האם התקיפה תוביל להסלמה?  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מחסום רג'ר. האם התקיפה תוביל להסלמה? (צילום: אביהו שפירא)

 

כיפת ברזל בצפון 

אתמול פורסם באתר האמריקני "וורלד טריביון" כי בימים האחרונים ניהל המודיעין הישראלי מעקב אחר משלוחים מאזור לטקיה שבסוריה ללבנון. לפי החשד, המשלוחים נועדו למעוזי חיזבאללה בבקעת הלבנון, וכללו "נשק אסטרטגי". הסורים, כך דווח, העבירו את אותם משלוחים במהלך הלילה במשאיות אזרחיות ולא בכלי רכב צבאיים. 

 

בימים האחרונים התרבו הדיווחים על המתיחות בצפון. על-רקע הדיווחים נפרסו בשבוע החולף שתי סוללות של מערכת כיפת ברזל בשני מוקדים בצפון, אחת באזור הקריות והשנייה בגליל העליון. בצה"ל אומרים שמדובר בחלק מתהליך הקליטה המבצעית של המערכת להגנה מפני רקטות.

  

הסוללות נפרסו בעבר באזור חיפה ובמקומות נוספים, והן בעלות יכולות מבצעיות מלאות. לפני כשבוע ערכה מערכת הביטחון ניסוי מוצלח בסוללות כיפת ברזל באזור המרכז, שכלל שדרוג משמעותי ביכולות המערכת, לטווחי רקטות ארוכות יותר תוך מהירות תגובה רבה יותר ויכולת להתמודד עם כמה מטחים במקביל. 

 

אתמול התייחס מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, למאגרי הנשק שבהם מחזיק הנשיא הסורי בשאר אסד. בכנס החלל הבינלאומי השנתי שנערך בהרצליה אמר אלוף אשל כי "בסוריה מתרחשים תהליכים טקטוניים של התפרקות. יש בסוריה ארסנל נשק עצום שחלקו 'סטייט אוף דה ארט' וחלקו בלתי קונבנציונלי. כל זה עלול להיות על גבולותינו ואפילו לא בחצר האחורית שלנו".

 

בתחילת השבוע התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיומים האזוריים על ישראל ואמר כי "צריך להסתכל סביבנו. מה שקורה באיראן וגרורותיה ומה שקורה באזורים אחרים, נשק קטלני שנמצא בסוריה. המזרח התיכון אינו מחכה לתוצאות הבחירות והוא גם לא מפסיק בזמן הרכבת הממשלה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 30/01/2013 12:13

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון ורחל קדרס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F16 של חיל האוויר
צילום: יששכר רואס
מומלצים