שתף קטע נבחר

צילום: AP

צפו: הטלוויזיה הסורית הציגה "האתר שהופצץ"

לאחר שהודתה כי הותקפה על ידי ישראל, מפרסמת הערב סוריה תמונות מהמקום שהותקף, לכאורה. בתמונות שהוצגו בטלוויזיה הסורית נראים כלי רכב שנפגעו ב"מרכז המחקר המדעי"

הטלוויזיה הסורית פרסמה הערב (שבת) תמונות מהאתר ב"מרכז המחקר המדעי", שעל פי פרסומים זרים הותקף על ידי ישראל. בתמונות ובסרטון, ששודר בערוץ 10, נראים כלי רכב שנהרסו בהפגזה. הגרסה הסורית לגבי האתר שהופצץ עדיין שנויה במחלוקת, וייתכן שהם מנסים להסתיר את המקום שהיה היעד.

 

העדכונים האחרונים על התקיפה בסוריה :

 

עד ראייה סיפר לטלוויזיה הסורית כי נפגע במהלך התקיפה ואמר כי שני בני אדם נהרגו: "בזמן ההפצצה רסיס פגע לי ברגל. רצתי כדי להתחבא ונפלתי על הרצפה, שברתי את הכתף ועוד רסיס פצע אותי ביד. כשנגמרה ההפצצה ניסיתי לעזור לאלה שנפצעו. שניים נהרגו. קוסאי חסון, שנפגע בראשו, וויסאם חליל שנפצע בצוואר".

 

"נכנסנו למשרד וראינו את הנזק. קשה לראות את ההריסות", אמר אדם אחר שהתראיין, "לא משנה מה, סוריה תישאר חזקה בזכות אנשיה ומנהיגה, והניצחון קרוב". מרואיין נוסף טען: "כשראיתי את התקיפה, באתי למשרד וראיתי נזק אדיר. הבניין התקיים כדי לעזור לאנשים. לא נשכח את מה שקרה".

 

מכונית הרוסה מהתמונות שפרסמה סוכנות הידיעות הסורית (צילום: AFP, SYRIAN TV) (צילום: AFP, SYRIAN TV)
מכונית הרוסה מהתמונות שפרסמה סוכנות הידיעות הסורית(צילום: AFP, SYRIAN TV)

 (צילום: AFP, SYRIAN TV) (צילום: AFP, SYRIAN TV)
(צילום: AFP, SYRIAN TV)

 (צילום: AFP, SYRIAN TV) (צילום: AFP, SYRIAN TV)
(צילום: AFP, SYRIAN TV)

 

אמש דיווח המגזין האמריקני "טיים", על פי מקורות מערביים, שמטוסי צה"ל תקפו כמה מטרות, בהן מרכז מחקר לפיתוח נשק ביולוגי שהופצץ מתוך דאגה שהוא עלול ליפול לידי המורדים נגד משטרו של בשאר אסד.

 

ב"טיים" הסבירו כי עד כה, התפרסמו דיווחים על שתי תקיפות: הסורים התלוננו כי מרכז מחקר הופצץ ונהרס בג'מראיה שליד דמשק וכלי תקשורת שונים דיווחו שהופצצה שיירה שנשאה טילי נ"מ מדגם SA-17 שיועדו לחיזבאללה. "גורם מודיעין מערבי אמר ל'טיים' כי לפחות מטרה אחת או שתיים נוספות הותקפו באותו הלילה, מבלי לספק פרטים נוספים". גורמים רשמיים, כך דווח, אמרו גם כי ישראל קיבלה "אור ירוק" מוושינגטון לבצע תקיפות נוספות.

 

 (צילום: AFP, SYRIAN TV) (צילום: AFP, SYRIAN TV)
(צילום: AFP, SYRIAN TV)

 (צילום: AFP, SYRIAN TV) (צילום: AFP, SYRIAN TV)
(צילום: AFP, SYRIAN TV)

 

לפי "טיים", בין הבניינים שנהרסו במתחם הצבאי שהופצץ לכאורה בג'מאריה שליד דמשק, היו מחסנים שבהם אוחסן ציוד הנחוץ לפריסה של נשק ביולוגי וכימי, "מערכות מורכבות יחסית שבדרך כלל מטופלות על-ידי גורמים שאומנו לכך במיוחד". עוד מדווח ב"טיים" כי מתקני המעבדה המוקדשים ללוחמה ביולוגית הם גורם יוצא-דופן לדאגה בשל הנזק שאפילו כמויות קטנות של רכיבים ביולוגיים עלולות לגרום ובשל העניין שהביע בהשגת נשק כזה מנהיג אל-קאעידה, איימן א-זווהירי.


 (צילום: Googlemaps) (צילום: Googlemaps)
(צילום: Googlemaps)

רמטכ"ל צבא סוריה מבקר יחידות לאחר התקיפה (צילום: AFP PHOTO/HO/SANA) (צילום: AFP PHOTO/HO/SANA)
רמטכ"ל צבא סוריה מבקר יחידות לאחר התקיפה(צילום: AFP PHOTO/HO/SANA)

 

סוריה ממשיכה להתעקש שישראל תקפה "מרכז מחקר צבאי" חרף הספק הכבד שהטילו גורמים במערב על הגרסה הזו. מקורות סוריים מסרו ביום חמישי לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" כי ההפצצה נועדה להעמיד במבחן את היכולת של ההגנה האווירית הסורית. הם הדגישו כי בעקבות התקיפה נמצאים גדודים רבים של מערך ההגנה האווירית, ובייחוד אלו הפרוסים מאזור דמשק ועד גבול לבנון, בכוננות מלאה.

 

בתגובה לתקיפה תקף שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו את משטר אסד, ושאל בלעג: "מדוע בשאר אסד אפילו לא זרק אבן קטנה כשמטוסים ישראליים טסו מעל ארמונו ושיחקו עם הכבוד של ארצו?" כך דיווחו כלי תקשורת בטורקיה. הוא הוסיף כי אינו יודע מהן הנסיבות המדויקות של התקיפה, אך הדגיש שאם ישראל תתקוף מדינה מוסלמית - טורקיה לא תעמוד מנגד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, SYRIAN TV
מכונית מ"זירת ההפצצה"
צילום: AFP, SYRIAN TV
מומלצים