שתף קטע נבחר

האופוזיציה בסוריה: כמעט 5,000 הרוגים בינואר

על פי ארגון אופוזיציה שנחשב אמין, ינואר היה החודש השני הקטלני ביותר בהתקוממות בסוריה. סרטונים שפורסמו מהפצצות בחלב ובאידליב מראים אזרחים חופרים בהריסות בחיפוש ניצולים

ינואר היה החודש השני הקטלני ביותר בסוריה מאז פרוץ ההתקוממות נגד משטרו של בשאר אסד. כך דיווח הלילה (יום ב') ה"גרדיאן" הבריטי מפי ארגון אופוזיציה סורי שהעריך כי כמעט 5,000 בני אדם נהרגו בלחימה במדינה בחודש שעבר. החודש הקטלני ביותר היה אוגוסט האחרון, אז נהרגו על פי הערכות שונות בין 4,933 ל-5,440 בני אדם.

 

אח נושא את אחותו לאחר הפצצה בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
אח נושא את אחותו לאחר הפצצה בחלב(צילום: AP)

 

ילדה שנהרגה בהפצצה בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
ילדה שנהרגה בהפצצה בחלב(צילום: AP)

 

הארגון Syrian Observatory for Human Rights שפועל בבריטניה ונסמך על רשת פעילים בסוריה,

דיווח כי 4,851 בני אדם נהרגו בינואר בסוריה. מנהל הארגון, רמי עבד אל-רחמן, אמר כי אנשיו תיעדו בינואר את מותם של 1,030 אנשי כוחות הביטחון ו-3,305 אזרחים או מורדים.

 

הארגון, המצוטט בכלי התקשורת הבינלאומיים לעתים קרובות, מעריך כי מאז פרוץ ההתקוממות במרס 2011 נהרגו בסוריה 51,167 בני אדם, מתוכם 3,717 ילדים. זוהי הערכה שמרנית יותר מהערכת האו"ם, שעומדת על 60 אלף בני אדם ונסמכת על הצלבת מידע משבעה מקורות שונים.

 

הארגון דיווח אתמול כי צבאו של אסד הפגיז אתמול במזרח שכונת אנסרי שבעיר חלב והרג 11 בני אדם, כולל חמישה ילדים. ארגון אחר דיווח על מותם של 15 אנשים בהפגזה. בסרטון שהועלה לרשת נראה בניין שנהרס ועשרות אנשים חופרים בהריסות בחיפוש אחר ניצולים. "המשפחה של האיש הזה שם עדיין תחת ההריסות", נשמע אדם אומר בסרטון.

 

מחלצים גופות בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
מחלצים גופות בחלב(צילום: AP)

 

מורדים בדמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים בדמשק(צילום: רויטרס)

מורד שנפגע מאש צלפים בדמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורד שנפגע מאש צלפים בדמשק(צילום: רויטרס)

מורד פצוע בדמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורד פצוע בדמשק(צילום: רויטרס)

ילד מראה ציפור שנפצעה בהפצצה בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
ילד מראה ציפור שנפצעה בהפצצה בחלב(צילום: AP)

 

לא ניתן לוודא לחלוטין את האותנטיות של הסרטון, אך סוכנות הידיעות AP העריכה כי הוא אמיתי ודיווחה כי הוא עולה בקנה אחד עם דיווחים אחרים על האירועים. המורדים וכוחות הביטחון נלחמים כבר חודשים על השליטה בחלב, המרכז הכלכלי של סוריה, שלמעשה נפלה בידי המורדים.

 

על רקע המספרים הגבוהים, כמו גם מצוקתם הגוברת של הפליטים הנמלטים מסוריה, עולה תקווה לפריצת דרך דיפלומטית. סרגיי לברוב, שר החוץ של רוסיה, אחת מבעלות הברית העקביות של אסד, נפגש בסוף השבוע עם מנהיג האופוזיציה הסורית, מועז אל-חטיב. הפגישה, שנערכה בשולי ועידה ביטחונית בינלאומית במינכן, היא הפעם הראשונה שבה האישים נועדים מאז נבחר אל-חטיב לתפקיד, בסוף שנת 2012. במקביל, גורם דיפלומטי גילה כי אל-חטיב נועד גם עם שר החוץ של איראן עלי אכבר סאלחי, אף שגם טהרן עומדת לצדו של אסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילד מראה ציפור שנפצעה בהפצצה בחלב
צילום: AP
מומלצים