שתף קטע נבחר

ג'ון קרי ביומו הראשון: "אני נכנס לעקבים גדולים"

ביום שישי נפרדו עובדי מחלקת המדינה בהתרגשות מהילרי קלינטון והיום קיבלו את פניו של הדיפלומט מספר 1, ג'ון קרי, שנכנס רשמית לתפקידו לאחר קריירה רבת שנים בסנאט. "אני זקוק לעזרתכם. הנשיא אובמה זקוק לעזרתכם לעשות הכול כדי לחזק את אמריקה, לרומם אנשים מעוני ולעשות שלום בעולם"

ג'ון קרי נכנס הבוקר (יום ב') באופן רשמי לבניין מחלקת המדינה כדיפלומט מספר 1 של ארצות הברית. העובדים שנפרדו ביום שישי באלפיהם מהילרי קלינטון, מקדמים הבוקר את פניו של הבוס החדש. קרי סיכם בסוף השבוע קרוב ל-29 שנים בסנאט האמריקני ופצח היום, בגיל 69, בקריירה חדשה. ynet העביר שידור חי מכניסתו לתפקיד של קרי ודבריו.

 

קרי בשימוע: אפעל למו"מ עם הפלסטינים

 

קרי נכנס לבניין מחלקת המדינה אחרי שמונה שנות קונדוליזה רייס והילרי קלינטון והתקבל בתשואות רמות. הוא אמר לעובדים במקום ש"השאלה היא האם גבר יכול לנהל את מחלקת המדינה אחרי שמונה שנים?" ולאחר מכן הוסיף: "אני נכנס לנעלי עקב גדולים". 

 

קרי, בנו של דיפלומט ובעל ניסיון רב בוועדת החוץ של הסנאט, הציג את הדרכון הדיפלומטי הראשון שלו בגיל 12 כבן של דיפלומט וסיפר על מסע אופניים שערך אז במערב ברלין וכיצד חצה עם אופניו את הגבול למזרח ברלין. הוא התבדח בנאומו כי "עם התקשורת של היום, אני יכול לראות בעיני רוחי את הכותרות של הצהובונים: 'הקשר המוקדם של קרי לקומוניזם'".

 

"אנחנו יכולים לרומם אנשים מעוני"

"57 שנה מאוחר יותר - עוד הרפתקה", התייחס קרי לכניסתו לבניין מחלקת המדינה. "אם תראו אותי נכנס למשרדכם זה לא משום שאיבדתי את דרכי. אני זקוק לעזרתכם", אמר קרי לעובדיו החדשים.

 

"הנשיא אובמה זקוק לעזרתכם לעשות הכול כדי לחזק את אמריקה. אנחנו יכולים לעשות את כל הדברים הטובים שמאפשר לנו השלטון. אנחנו יכולים לנסות לעשות את המדינה שלנו בטוחה יותר, לעשות שלום בעולם שבו יש יותר מדי הרג, לרומם אנשים מעוני, לרפא מחלות ולחזק אנשים באמצעות האידיאלים שלנו. בואו נצא לעבודה".

 

קרי במחלקת המדינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרי במחלקת המדינה(צילום: AFP)

  

אך מזכיר המדינה החדש לא חיכה כדי להתחיל לפעול לקידום התהליך המדיני הישראלי-פלסטיני.

אתמול הוא טלפן לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כדי להבהיר להם שבכוונתו להגיע בקרוב למזרח התיכון ולהתחיל להניע את המו"מ.

 

קרי הדגיש בשיחה עם נתניהו את המחויבות האישית שלו ואת התמיכה של הנשיא ברק אובמה בביטחון ישראל ואת הרצון לקדם הסכם שלום. קרי שיבח את ישראל על העברת כספי המסים לפלסטינים וציין כי זה צעד חשוב. קרי דיבר עם נתניהו על איראן וסוריה והבטיח לפעול בשיתוף פעולה הדוק עם ישראל בתקופתו כמזכיר המדינה.

 

בשיחה עם אבו מאזן הבטיח קרי להשקיע מאמץ אישי בשלום והבהיר שהוא יעשה מאמץ להפשיר את הסיוע האמריקני לרשות שנתקע בקונגרס.

 

הכניסה המהירה לנושא הישראלי-פלסטיני מבטאת אמונה של הנשיא אובמה, שלה שותף גם קרי, בקשר שבין פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני לבין פתרון בעיות נוספות באזור. בשימוע שלו בסנאט אמר קרי כי "מה שאנחנו שואפים

להשיג ומה שאנחנו צריכים לעשות מבחינה עולמית, בצפון אפריקה ובדרום אסיה ובמפרץ, כל אלה קשורים למה שיקרה או לא יקרה בכל הקשור לישראל ופלסטין. בחלק מהמקומות זה משמש כתירוץ. במקומות אחרים זה גורם אמיתי".

 

קרי הצהיר בשימוע בפני ועדת החוץ והביטחון שבראשה עמד: "אנחנו צריכים לנסות למצוא דרך קדימה ואני מאמין שיש דרך. אם לא נצליח תיסגר הדלת לפתרון שתי המדינות וזה יהיה לדעתי אסון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרי. מיהר להתקשר לנתניהו ולאבו מאזן
צילום: רויטרס
קרי נכנס לתפקיד אחרי שתי מזכירות מדינה. קלינטון
צילום: AFP
מומלצים