שתף קטע נבחר

הילרי נפרדת: "אחרי 50 שנה - אין לי לו"ז למחר"

רגע לפני סיום תפקידה כמזכירת המדינה, נשאה קלינטון נאום מסכם, הזהירה כי מלחמת האזרחים בסוריה עלולה להתפשט אל מעבר לגבולותיה וסירבה להתייחס להפצצה ליד דמשק. "עלינו להיות חכמים לגבי השימוש בכוח", אמרה

הילרי קלינטון מסיימת היום (ו') רשמית את תפקידה כמזכירת המדינה, ומחליפה ג'ון קרי יושבע בטקס פרטי על ידי שופטת בית המשפט העליון היהודייה הלנה קגן. קרי יתחיל את עבודתו כמזכיר המדינה ביום שני ואילו קלינטון אמרה בסדרת ראיונות לסיכום הקריירה הדיפלומטית שלה שביום שני תהיה זו הפעם הראשונה זה יותר מ-50 שנה שאין לה לו"ז ושום תוכנית ליציאה מהבית.

 

"ישראל תקפה בסוריה" - הסיקור ב-ynet:

עדויות מסוריה: "ישנו במיטה ואז נשמע פיצוץ"

איראן: לתקיפה יהיו השלכות משמעותיות על ת"א

תקיפות בעבר: ישראל שותקת, אסד לא מגיב

"העולם שתק - וישראל האכזרית ניצלה ותקפה"

 

ביום חמישי נפרדה קלינטון מעובדי מחלקת המדינה ואחר הצהריים היא נשאה את הנאום המסכם שלה והציגה את חזונה לארה"ב המשתמשת ב"כוח חכם" וב"פתרונות יצירתיים" כדי לנווט את ארה"ב בעולם "מסוכן ומורכב". היא אמרה שארה"ב צריכה להנהיג מבנה חדש מודרני יותר כדי להתמודד עם האתגרים הבינלאומיים.

 

קלינטון התייחסה כמובן גם למצב בסוריה, אבל סירבה להגיב על הדיווחים על תקיפה ישראלית באזור ג'מראיה. "איראן הגדילה את הסיוע הצבאי והכספי שלי לממשלה הסורית. האיראנים עושים הכול עבור אסד, וקשה מאוד לנהל כל סוג של דיאלוג איתם", אמרה קלינטון, וטענה כי גם רוסיה ממשיכה לספק לדמשק ציוד וכסף. "יש לנו סיבה להאמין שהרוסים ממשיכים לסייע כספית וצבאית בעזרת ציוד", אמרה. היא סיכמה כי בהחלט קיים סיכוי שמלחמת האזרחים בסוריה תתפשט אל מעבר לגבולות המדינה.

 

בהמשך התייחסה קלינטון למו"מ לשלום ואמרה על יחסי ישראל והפלסטינים כי "המבוי הסתום מראה סימנים של הקלה". כשסיכמה את דבריה על המזרח התיכון אמרה קלינטון: "לא אעמיד פנים שלארה"ב הפתרונות לכל הבעיות, אבל ברור לנו העתיד שאנחנו רוצים לאזור ולאנשיו. לא יכול להיות שלום אמיתי במזרת התיכון מבלי להתמודד עם עימותים פעילים וסיבות נסתרות. לא יכול להיות צדק אמיתי בלי זכויות וכבוד לכל האזרחים". היא הוסיפה: "אנחנו רוצים לראות אזור שבו אנשים חיים בכבוד ולא תחת דיקטטורים ושבו היוזמה פורחת ולא הקיצונים. לא יכול להיות שגשוג או הזדמנות בהישג יד בלי מגזר פרטי תוסס וממשל טוב".

 

לדבריה, "אנחנו צריכים מבנה חדש לעולם חדש. עלינו להיות חכמים לגבי השימוש שלנו בכוח, לא בגלל שיש לנו פחות כוח. אין שני לממדי הכלכלה, הדיפלומטיה והאנרגיה היצירתית שלנו, אך העולם השתנה". קלינטון המליצה לחזק את ארה"ב בהסדרים ביטחוניים וכלכליים חדשים. מזכירת המדינה היוצאת הדגישה כי על ארה"ב לנקוט ב"פתרונות יצירתיים" כדי לנווט עצמה בעולם "מסוכן ומורכב".

 

הלו"ז חופשי. קלינטון בנאום האחרון כמזכירת מדינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלו"ז חופשי. קלינטון בנאום האחרון כמזכירת מדינה(צילום: AFP)

 

קלינטון ציינה כי ארה"ב נמצאת כעת במעמד ש"אי אפשר לוותר עליה". לדבריה לא מדובר בסיסמה ריקה, אלא בהכרה במחויבות האמריקנית.

"כל אלה שמדברים על שקיעה טועים - נמשיך להוביל את העולם במאה הזאת, אבל בדרך חדשה", ציינה קלינטון, שהרחיבה במהלך כהונתה את המעורבות האמריקנית בענייני העולם, ופעלה בנוסף לקידום זכויות מיעוטים ונשים ברחבי העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילרי קלינטון, אמש
צילום: AFP
מומלצים