שתף קטע נבחר

איראן: "הקצב של העיתונאים" נעצר ונכלא

התובע הכללי לשעבר של טהרן, סעיד מורטזבי, נודע לשמצה במעורבותו בעינויים אכזריים וברצח המוני של אסירים פוליטיים ועיתונאים. סוכנות הידיעות דיווחה כי הוא נעצר בשעה שיצא ממשרדו. האם מעצרו קשור לקרבה שלו לאחמדינג'אד?

איראנים רבים בתוך איראן ומחוצה לה לא יודעים את נפשם מאושר. הסיבה: ההודעה הלילה (יום ג') מהרפובליקה האיסלאמית שהתובע הכללי לשעבר של טהרן סעיד מורטזבי נעצר על ידי המערכת המשפטית. מורטזבי זכה לכינוי "הקצב של העיתונאים" משום שנודע במעורבות בעינויים האכזריים וברצח ההמוני של אסירים פוליטיים ועיתונאים.

 

עוד חדשות בעולם :

זעזוע ברומניה: פעוטות בבי"ח נקשרו למיטות

אחרי שבוע בבונקר: הילד חולץ, החוטף חוסל

 

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", שופרו של המשטר האיסלאמי, דיווחה כי מורטזבי נעצר בשעה שיצא ממשרדו בטהרן והועבר לכלא אווין הידוע לשמצה, מקום שלמרבה האירוניה הוא שלח אליו אסירים רבים שעברו בו עינויים. בדיווח לא צוינה סיבת המעצר של התובע לשעבר.

 

למרבה האירוניה, הוא נכלא במקום שאליו שלח עצירים לעבור עינויים. מורטזבי ()
למרבה האירוניה, הוא נכלא במקום שאליו שלח עצירים לעבור עינויים. מורטזבי

 

"התובע הכללי הכריז על מעצרו של סעיד מורטזבי", נמסר בהודעת משרד התובע הכללי של איראן.  

 

בשנת 2010 הטילה ועדת חקירה פרלמנטרית באיראן על מורטזבי אחריות למותם בעינויים של שלושה מפגינים. מורטזבי היה אחראי במסגרת תפקידו לפקח על בית המעצר קהריזאק בטהרן, שבו הוחזקו מאות פעילי אופוזיציה שנעצרו בעקבות המהומות שלאחר הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות ב-2009.

הוא הואשם כי למעשה הוא היה האיש שהורה לשלוח את העצורים לכלא הידוע לשמצה שבו נאנסו נשים וגברים.

 

באיראן ובקהילה הבינלאומית מעריכים כי מעצרו של מורטזבי קשור לתפקיד שמילא בסכסוך המתמשך בין הנשיא מחמוד אחמדינג'אד לבין יו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני. מיד לאחר שנמצא אשם בהרג מפגינים החליט אחמדינג'אד דווקא לקדם את מורטזבי לתפקיד ראש ארגון הביטחון החברתי - במקום להדיח אותו מהשירות הציבורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמצא אשם בהרג שלושה מפגינים - וקודם. מורטזבי
מומלצים