שתף קטע נבחר

בולגריה: חיזבאללה אחראי לפיגוע בבורגס

חקירת הפיגוע שבו נרצחו חמישה ישראלים ונהג אוטובוס בולגרי בקיץ שעבר קבעה כי שני מחבלים מחיזבאללה אחראים לפיצוץ. הם החזיקו בדרכונים זרים. היורופול: חיזבאללה השתמש בפצצה מתוחכמת שהופעלה מרחוק

עכשיו זה רשמי: בולגריה פרסמה היום (יום ג') את ממצאי חקירת הפיגוע בעיר הנופש בורגס בחודש יולי האחרון, שבו נרצחו חמישה ישראלים ונהג אוטובוס בולגרי. שר הפנים הבולגרי צווטן צווטנוב אמר כי שני מחבלים הקשורים לפיצוץ באוטובוס היו חברים בחיזבאללה. היורופול, סוכנות המודיעין הפלילי האירופי, אמר גם הוא כי חיזבאללה אחראי לפיגוע, וכי הוא השתמש בפצצה מתוחכמת שהופעלה מרחוק.

 

אחרי הפיגוע בבורגס:

בולגריה והמוסלמים בדרך להתנגשות

הפצוע הקשה ביותר קם על רגליו: "אנצח"

מלאכית בולגרייה: "בלעדיה היינו חירשים ואילמים"

איראן: ישראל עומדת מאחורי הפיגוע

 

צווטנוב אמר כי שלושה בני אדם היו מעורבים בפיגוע וכי שניים מהם זוהו על ידי בולגריה. אחד מהם החזיק בדרכון אוסטרלי ואילו חברו החזיק בדרכון קנדי. שני הדרכונים היו אותנטיים, אך מאז 2006 התגוררו השניים בלבנון. "הוכחנו שהשניים היו חברים בזרוע הצבאית של חיזבאללה", אמר השר לעיתונאים בסופיה בירת בולגריה לאחר כינוס המועצה הבולגרית לביטחון לאומי, "יש נתונים שמראים קשרי מימון וקשרים אחרים בין חיזבאללה לשני החשודים". הוא הוסיף כי בולגריה "מצפה מלבנון לסייע בחקירה".  

 

מאז הפיגוע בבורגס לא נעצר אף לא אדם אחד בחשד למעורבות בו, אף שהופצו קלסתרונים שונים של חשודים. ישראל האשימה מיד לאחר הפיגוע את איראן ואת חיזבאללה באחריות לביצועו. לפי הערכות, איראן רצתה לנקום בישראל על חיסולי מדעני גרעין בשנים האחרונות בטהרן, חיסולים שהיא מאשימה את ישראל בביצועם, וחיזבאללה רצה לנקום את חיסולו של קצין המבצעים של הארגון עימאד מורנייה בפברואר 2008, חיסול שגם בו האשימו הארגון ובעלי בריתו את ישראל.

 

צווטנוב במסיבת העיתונאים. "מצפים שלבנון תסייע בחקירה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צווטנוב במסיבת העיתונאים. "מצפים שלבנון תסייע בחקירה"(צילום: AFP)

 

האוטובוס, זמן לא רב לאחר הפיצוץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האוטובוס, זמן לא רב לאחר הפיצוץ(צילום: רויטרס)

 

האוטובוס המפוצץ (צילום: AP) (צילום: AP)
האוטובוס המפוצץ(צילום: AP)

 

טהרן הכחישה מעורבות וטענה כי קונספירציה ישראלית היא שעמדה מאחורי הפיגוע. חיזבאללה מצדו לא הגיב פומבית לטענות על מעורבותו.

 

היורופול: אין קשר לאיראן

מנהל היורופול, רוב ויינרייט, אמר בראיון עם סוכנות הידיעות AP כי הפצצה שפוצצה את האוטובוס הופעלה מרחוק באמצעות מעגל מודפס שמומחה מטעם סוכנות המודיעין ניתח. אף שבתחילה חשדו שמדובר בפיגוע התאבדות, ויינרייט אמר כי החוקרים מאמינים שמבצע הפיגוע לא התכוון להתאבד.

 

לדבריו, הסוכנות התחקתה אחר עקבותיהם של שני רישיונות נהיגה אמריקניים מזויפים שנמצאו ליד אתר הפיגוע ומצאה שהם יוצרו בלבנון. הוא אמר כי ראיות הזיהוי הפלילי, מקורות מודיעיניים ודפוסי פעולה בעבר מצביעים על מעורבות של חיזבאללה בפיגוע.

 

ויינרייט. רישיונות נהיגה מזויפים שנמצאו באתר יוצרו בלבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
ויינרייט. רישיונות נהיגה מזויפים שנמצאו באתר יוצרו בלבנון(צילום: AP)

 

"ההנחה המבוססת של הרשויות בבולגריה היא שזו מלאכתו של חיזבאללה", אמר ויינרייט, "ממה שראיתי, מהקשרים החזקים והברורים ללבנון, מצורת העבודה של מתקפת הטרור וממודיעין אחר שאנו רואים – אני חושב שזו הנחה סבירה". ויינרייט הזהיר כי המתקפה בבורגס, לצד מתקפות אחרות על יעדים ישראליים ברחבי העולם בשנה החולפת, מאותתת על איום ממשי לישראלים וליהודים באירופה.

 

"אפילו אם זה לא חיזבאללה, עדיין ברור שהפיגוע בוצע על ידי ארגון עם יכולת פעולה עולמית מסוימת, כך שהאיום בעינו. אני לא רוצה להגזים בו, אבל אני חושב שרשויות החוק והממשלות צריכות לשים לב לתקרית הזו ולהתכונן לאפשרות של מתקפות דומות באירופה", אמר ויינרייט. 

 

היורופול, שעוזר לתאם בין המשטרות ב-27 מדינות האיחוד האירופי, ובהן בולגריה, שלח מספר מומחים כדי לעזור בחקירת הפיגוע. ויינרייט אמר כי הם לא מצאו קשר ישיר לאיראן או לארגוני טרור המזוהים עם אל-קאעידה.

  

נתניהו: "מקווה שאירופה תסיק מסקנות לגבי חיזבאללה"

המסקנות הרשמיות של החקירה בבולגריה, שמפנות אצבע מאשימה לחיזבאללה, עשויות להביא לכך שהאיחוד האירופי יצטרף לארצות הברית בהכרה בחיזבאללה כארגון טרור, שכן הוא מואשם כעת בהוצאה לפועל של פיגוע על אדמת האיחוד. הולנד אמרה באוגוסט שעל האיחוד האירופי ללכת בעקבות ארה"ב, שהכירה בחיזבאללה כארגון טרור בשנות ה-90. בין היתר תאפשר ההכרה להקפיא את נכסי הארגון באירופה ולהטיל מגבלות תנועה על אנשיו.

 

תומכות חיזבאללה אוחזות בתמונות נסראללה בעת נאומו (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכות חיזבאללה אוחזות בתמונות נסראללה בעת נאומו(צילום: AP)

 

זמן קצר לאחר פרסום המסקנות פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שבה הודה לממשלת בולגריה על "החקירה היסודית והמקצועית של מתקפת הטרור" והצהיר: "ממצאי החקירה הבולגרית כפי שפורסמו היום ברורים: חיזבאללה הוא האחראי הישיר למעשה הזוועה בבורגס. יש רק חיזבאללה אחד. זהו ארגון אחד עם הנהגה אחת".

 

"הדבר מהווה אישוש נוסף למה שכבר ידענו, שחיזבאללה ופטרוניתו, איראן, מנהלים מערכת טרור גלובלית חוצת גבולות ויבשות. המתקפה בבורגס הייתה רק אחת מתוך שורה של מתקפות טרור שתוכננו ובוצעו על ידי חיזבאללה ואיראן, בכללן מתקפות על אזרחים בתאילנד, בקניה, בטורקיה, בהודו, באזרבייג'ן, בקפריסין ובגאורגיה. כל אלה מתרחשים במקביל לתמיכה הנפשעת שמעניקים חיזבאללה ואיראן למשטרו הרצחני של בשאר אסד בסוריה".

 

גופות הנרצחים מגיעות ארצה (צילום: AP) (צילום: AP)
גופות הנרצחים מגיעות ארצה(צילום: AP)

 

נתניהו התייחס גם לאפשרות שהחקירה תוביל להכרה בחיזבאללה כארגון טרור:

"ההתקפה בבורגס הייתה התקפה על אדמה אירופית נגד מדינה חברה באיחוד האירופי. אנו מקווים שהאירופאים יסיקו את המסקנות הנדרשות לגבי אופיו האמיתי של חיזבאללה".

 

גם הבית הלבן הגיב להודעת בולגריה ושיבח אותה על החקירה "המקצועית והמקיפה". עוזר הנשיא לענייני ביטחון המולדת ומלחמה בטרור, ג'ון ברנן, אמר בתגובתו כי החקירה "חושפת את דמותו האמיתי של חיזבאללה – ארגון טרור שמוכן לתקוף חפים מפשע ללא הבחנה ושמהווה איום ממשי וגובר לא רק על אירופה, אלא על כלל העולם". הוא קרא לאירופה "לפעול באופן יזום" נגד חיזבאללה, לפגוע בתשתית שלו, במימון שלו וברשתות הפעולה שלו כדי למנוע התקפות עתידיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות האוטובוס שהתפוצץ. בורגס
צילום: AP
נקמה על חיסול מורנייה? נסראללה
כוכבה שריקי. נהרגה בפיגוע
צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
אמיר מנשה. נהרג בפיגוע
מאור הרוש. נהרג בפיגוע
איציק קולנגי. נהרג בפיגוע
אליאור פרייס. נהרג בפיגוע
צילום: רפרודוקציה אבישג שאר-ישוב
מומלצים