שתף קטע נבחר

אחרי הגולגולת בחניון: כך נראה המלך ריצ'רד ה-III

מעריצים ומדענים שחזרו את פניו של המלך הבריטי "האבוד", ששרידיו נמצאו בחניון. "אלה לא נראים פנים של רודן"

סנטר גדול, אף דומיננטי ושפתיים עדינות. לאחר שחוקרים בבריטניה חשפו כי השלד שנמצא בחניון לפני חודשים הוא של המלך ריצ'רד השלישי, נחשפו היום (יום ג') לציבור הבריטי פניו של המלך שמקום קבורתו לא נודע במשך 500 שנים.

 

קץ לתעלומה: המלך ריצ'רד ה-III נמצא בחניון

 

מעריצים של המלך, שמבקשים לטהר את שמו, הציגו שחזור תלת ממדי של ראשו של המונרך. הם הציגו אותו לכתבים כ"הוד מעלתו ריצ'רד פלנטג'נט, מלך אנגליה וצרפת, הלורד של אירלנד".

 

אימום המלך. יוצב במרכז מבקרים שייפתח ליד האתר שבו נמצאו שרידיו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אימום המלך. יוצב במרכז מבקרים שייפתח ליד האתר שבו נמצאו שרידיו(צילום: רויטרס)

 

יש דמיון? צאצא דור 17 של אחותו של המלך ניצב ליד הפסל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יש דמיון? צאצא דור 17 של אחותו של המלך ניצב ליד הפסל(צילום: רויטרס)

החוקרת ג'ו אפלבי מסבירה על הגולגולת שנמצאה (צילום: AP) (צילום: AP)
החוקרת ג'ו אפלבי מסבירה על הגולגולת שנמצאה(צילום: AP)

 

"אלה לא נראים פנים של רודן", אמרה פיליפה לנגלי, מ"החברה למען ריצ'רד השלישי", שהובילה את המסע בן ארבע השנים למציאת שרידיו של המלך, שנחשב בעיני רבים לנבל, כפי שצייר אותו ויליאם שייקספיר. "אם תסתכל לתוך עיניו, נראה כאילו הוא באמת יכול להתחיל לדבר איתך".

 

בתחילה יצרו המדענים שרטוט תלת ממדי של פניו, בהתבסס על סריקת הגולגולת שלו, שנמצאה בחניון של בניין עירוני בלסטר שבמרכז אנגליה. אז הכינו מודל על סמך השרטוט. בתהליך השחזור לא נעשה שימוש בציורי דיוקן של המלך, אך אלה שימשו כדי להלבישו, לבחור את צבע העור והעיניים וליצור את הפאה ואת הגבות.

 

התוצאה הסופית אכן דומה לדיוקנאות של ריצ'רד השלישי אך ללא כמה מתווי הפנים הפחות מחמיאים שאפיינו אותם בתקופתו של הנרי השביעי, האיש שהביס אותו בקרב ב-1485 וביסס את שושלת בית טודור. "בלי עיניים מלוכסנות, פה מרושע ואצבעות תככניות", ציינה לנגלי.

 

דיוקן של המלך עם מאפיינים "מרושעים" (צילום: AP) (צילום: AP)
דיוקן של המלך עם מאפיינים "מרושעים"(צילום: AP)

 

פתק למרגלות פסלו של המלך. "מלך יקר, אני שמח שסוף סוף מצאנו אותך. נוח בשלום על משכבך" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פתק למרגלות פסלו של המלך. "מלך יקר, אני שמח שסוף סוף מצאנו אותך. נוח בשלום על משכבך"(צילום: רויטרס)

 

פרחים למרגלות פסל המלך בלסטר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרחים למרגלות פסל המלך בלסטר(צילום: רויטרס)

 

צוות חוקרים מאוניברסיטת לסטר הודיע אתמול כי ניתן לקבוע "מעבר לכל ספק סביר" שהשלד שהם בוחנים מאז ספטמבר שייך למלך ריצ'רד השלישי. דמותו ההיסטורית של ריצ'רד השלישי עודנה חידה. בעיני רבים הוא נבל אך אחרים מחשיבים אותו לגיבור.

הוא מלך בבריטניה שנתיים בלבד, בין 1483 ל-1485, בתקופת המאבק על הכתר בין שני בתי אצולה שנודע כ"מלחמות השושנים". במהלך מלוכתו הקצרה הוא העביר רפורמות ליברליות, בהן הסרת המגבלות על ספרים והדפסה.

 

במשך מאות שנים לא נודע מקום קבורתו של ריצ'רד. על פי התיעוד הידוע, הוא נקבר בידי נזירים פרנציסקניים בכנסייתם בלסטר שמצפון ללונדון. הכנסייה נסגרה ופורקה לאחר שהמלך הנרי השמיני ביטל את המנזרים ב-1538, ומיקומה נשכח. שרידיה נמצאו בספטמבר במגרש חניה בלסטר ומאז עברו בדיקות כדי לוודא את מקורם. שרידיו של המלך ייקברו מחדש בשנה הבאה בקתדרלת לסטר ואילו הפסל יזכה למקום של כבוד במרכז המבקרים שייפתח ליד המקום שבו נמצאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלך המשוחזר. "בלי עיניים מלוכסנות, פה מרושע"
צילום: רויטרס
מומלצים