שתף קטע נבחר

מטוס-מסוק: צה"ל מבקש את ה-V22 "אוספרי"

ישראל פנתה לארה"ב בבקשה לקבל כמה מכלי הטיס המתקדמים, המסוגלים לתפקד גם כמטוס וגם כמסוק. לפי הערכות, עלות יחידה אחת - כמעט 70 מיליון דולר

ישראל מבקשת לקבל מארצות הברית כמה כלי טיס מדגם V22 "אוספרי" (Osprey), המסוגלים להמריא ולנחות כמסוקים ולטוס כמטוסים במהירות של מטוסי תובלה. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, השוהה בביקור בוושינגטון, היה אמור לטוס באחד מכלי הטיס הללו מבסיס צבא היבשה מדרום לבירה האמריקנית. ישראל מבקשת לקבל את כלי הטיס, שלא במסגרת הסיוע.

 

עוד ידיעות בערוץ החדשות:

 

 

 

האמריקנים משתמשים ב"אוספרי" ביחידות של הכוחות המיוחדים, וגם צה"ל מבקש

לעשות בהם שימוש דומה. המטוס אינו כלול בתקציב הסיוע הביטחוני שמעבירה ארצות הברית לישראל, אבל במערכת הביטחון מבקשים להגיע להסדר עם וושינגטון כדי שישראל תוכל לקבל בין שישה לשמונה כלים.

 

המטוס-מסוק הוא המילה האחרונה בעולם המבצעים המיוחדים, והוא טס במהירות רבה יותר ולטווח גדול יותר, ומסוגל לנחות אנכית. למשל, האמריקנים השתמשו בכלי טיס כזה לחילוץ טייסים אמריקנים ממטוס F-15 שהופל בלוב. לפי ההערכות, המטוס הזה לא יהיה תחליף למערך המסוקים של חיל האוויר. 

 

ל"אוספרי" זוג מדחפים (רוטורים) בעלי ציר משתנה (Tiltrotor), מה שאומר שכשהם בזווית אנכית כלי הטיס מתפקד כמסוק. אולם, כאשר המדחפים בזווית אופקית הוא פועל כמטוס. המטרה בעיצוב החדשני היא לנצל את היתרונות של כל אחד מכלי הטיס - יכולת התמרון בשטח של המסוק וביצועי הטיסה של המטוס. לפי אומדנים רשמיים של משרד ההגנה האמריקני, עלות "אוספרי" אחד - כ-69 מיליון דולר.

 

לפני כשנה אמר טרי רובלינג, סגן מפקד הנחתים לענייני תעופה, כי ישראל, קנדה ואיחוד האמירויות הביעו התעניינות ברכישת כלי הטיס, אבל עדיין לא קיבלו הצעת מחיר רשמית או מפרט טכני. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הרמטכ"ל נמצא בביקור עבודה, ואין בכוונתנו לפרט מעבר למה שנמסר על הביקור עד כה".


פורסם לראשונה 06/02/2013 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבור הכוחות המיוחדים. אוספרי
מומלצים