שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  משחקים במספרים: מה שהתשואות לא מספרות

  הניסיון לערוך טבלת השוואת תשואות בענף הגמל עלול להטעות את ציבור המשקיעים. בדקתם את הסיכונים אל מול התשואות?

  האם אפשר להסתמך על המידע כפי שהוא מופיע בטבלאות המתפרסמות בעיתונות, טבלאות שמהם גוזרים כותרות הקובעות איזו קופת גמל או חיסכון אחר נחשב מוצלח ואיזה פחות?

   

  • ועדה תבחן מתן הלוואות מכספי החוסכים

   

  לפני מספר שנים התייחס לכך הממונה על שוק ההון ובין הייתר הטיל הגבלות על פרסום תשואות של חסכונות ארוכי טווח, ואסר הצגת תשואה לאורך זמן קצר מדי - של חודשים בודדים.

   

  אולם, מלבד הבעייתיות שפרסומי התשואה הסלקטיבים, יש בעיה גם במבנה התשואות עצמו.

   

  השקעה בסיכון

  באחד האתרים הכלכליים פורסמה לאחרונה טבלת השוואה בין קופות הגמל בשנה הקודמת (2012). בראש הטבלה נמצאת "אלטשולר שחם" עם תשואה של 15% במסלול הגמל הכללי. תשואה פנטסטית ללא ספק. ואילו בתחתית הטבלה נמצאת "אקסלנס" עם תשואה של 7.92% בקופת הגמל "יסודות". כמעט מחצית התשואה של אלטשולר. כמה עצוב.

   

  לא אתפלא אם הקורא התמים ימהר לרוץ ולהעביר את כספי חסכונותיו לאלטשולר שתופסים את שני המקומות הראשונים בטבלה. מי שמנהל את ההשקעות שלו לפי מה שכתוב בעיתון לא יטרח לבדוק את האותיות הקטנות.

   

  אבל מי שיעיין היטב בתשקיפי הקופות יגלה לתדהמתו שבעוד שהמסלול הכללי של אלטשולר משקיע 20% במניות וכ-8% באג"ח ללא בטוחות או בדירוג BBB ומטה, הרי שיסודות של אקסלנס לא משקיעה בכלל במניות ורק כמה עשיריות האחוז באג"ח שמדורגות נמוך.

   

  מי שפרסם את הכותרת הוא לא יועץ השקעות. זו לא העבודה שלו. אבל המשקיע – לא יודע את זה. הוא רואה את המספרים, והם מרשימים. עד כמה אתה מוכן להסתכן? האם באמת מתאימה לך חשיפה של 20% במניות?

   

  ההשוואה הזו אינה נכונה. אם היו רוצים לבצע השוואה הוגנת - יש צורך להשוות מוצרים זהים עם תמהיל השקעות דומה.

   

  אם אתה באמת רוצה לנהל את כספך באופן מושכל, אתה צריך לחפש אפיקי השקעה שמתאימים לצרכיך. ולא להסיק מסקנות מכותרות העיתונים.

   

  הכותב הוא מנהל החטיבה הפיננסית ב'הירשוביץ פתרונות'. אין לראות באמור לעיל המלצה לרכישה או קנייה של מוצר פנסיוני או המלצה וייעוץ להשקעות מכל סוג

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המרדף אחרי התשואות
  צילום: shutterstock
  צילום: רן פיינגולד
  דניאל שבקס
  צילום: רן פיינגולד
  מומלצים