שתף קטע נבחר

"סבאח אל-נור עוריף!" - צה"ל הטריד כפר פלסטיני

סירנות, צפירות, פיצוץ רימוני הלם, ירי פצצות תאורה וכריזות רמות ברמקולים – במשך כמה לילות בחודש דצמבר מיררו לוחמי צה"ל את חייהם של תושבי כפר סמוך לשכם. בסרטון שהגיע לידי ynet ניתן לראות כי לא הייתה כל הפרת סדר והחיילים לא היו בסכנה. צה"ל: מפקד הכוח ננזף, האירוע נלמד

"סבאח אל-נור עוריף!" - כך נשמע חייל צה"ל במערכת הכריזה הצבאית, בעת שנכנס עם כוח צה"ל לכפר הפלסטיני עוריף הסמוך לשכם בחודש דצמבר האחרון. באמצעות סירנות, צפירות, פיצוץ רימוני הלם, ירי פצצות תאורה וכריזות ברמקולים בקולי קולות - הפרו חיילי צה"ל במשך ארבעה לילות את שלוותם ואת שגרת חייהם של תושבי הכפר. בצה"ל הודו כי נעשה שימוש במערכת כריזה בניגוד לפקודות ולנהלים ומסרו כי מפקד הכוח ננזף והאירוע נלמד ומתוחקר כדי למנוע את הישנותו בעתיד.

 

לידי ynet הגיע תיעוד מצולם שבו נראים שני ג'יפים של צה"ל נכנסים לכפר באישון לילה בסוף 2012. בתצלומים נראים החיילים אשר עושים כל מאמץ להפריע לשנתם של הפלסטינים במטרה להטרידם. עאדל, תושב עוריף, סיפר ל-ynet כי מיד עם כניסתם לכפר החלו החיילים להפעיל סירנות ולירות פצצות תאורה. בעקבות זאת התעוררו רבים מהתושבים בבהלה. "המקרה המתועד הוא לא המקרה הראשון שבו נכנסו חיילים לכפר בלילות", אמר, וסיפר כי "הם חזרו על הפעולה הזאת במשך ארבעה לילות עם הפסקה של לילה או שניים בין כל כניסה".

 

בסרטון נראים החיילים, חלקם בתוך שני ג'יפים וחלקם מחוצה להם, מבצעים סיור בין הרחובות השוממים של הכפר. מדי פעם הם הפעילו סירנה מחרישת אוזניים באמצעות מגפון. לאחר מכן אחד מהם נשמע קורא במערכת הכריזה: "בוקר טוב עוריף! לקום! כל הכפר לקום!", ומייד לאחר מכן ממשיך אחד הנהגים ברכב הצבאי ומגבה את חברו בצפירות.

 

אחד החיילים נראה בסרטון כשהוא זורק ומפוצץ רימון הלם אל עבר אזור שומם מאדם (בחומרים המלאים מתועדים שלושה פיצוצים של רימוני הלם בכפר במהלך אותו לילה). במהלך כל האירוע המצולם לא התרחשו הפרות סדר או כל דבר שמסכן את החיילים ומאלץ אותם להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות.

 

התושבים הפלסטינים העידו כי באחד הלילות שבהם נכנסו החיילים לכפר, הם החלו לכרוז לתושבים כאילו היו מוכרי ירקות המציעים את מרכולתם. עאדל ציין כי האירוע המצולם נמשך יותר משעה עד אשר החליטו החיילים לעזוב את הכפר. הוא העריך כי מטרת הצבא הייתה לייצר לחץ בקרב התושבים בעקבות עימותים שגרתיים שפורצים ביניהם לבין מתנחלים מיצהר הסמוכה. במהלך הכניסות הרועשות לכפר לא בוצע אף מעצר של פלסטיני.

 

בעבר נהגו לבצע החיילים פעילות של "הפגנת נוכחות" כדבר שבשגרה, לעתים על מנת למנוע יציאה של גורמים עוינים ולעתים במטרה לגרום לפעילי טרור לצאת מבתיהם וכך ללכוד אותם. אך בעקבות הוראות משפטיות ועקב כמה אירועים שהסתיימו בתוצאות קשות ניתנה הוראה למפקדים כי אין לבצע פעילות כזו.

 

דצמבר אלים במיוחד בעוריף. דיווחים נוספים ב-ynet:

האש השקופה: יצהר והכפרים במלחמת התשה

צה"ל: נערים מיצהר היכו וקשרו פלסטיני פצוע

עימות בשומרון: פלסטיני נפצע קשה מירי מתנחל

 

בנוסף לפקודות האוסרות על כך מנסים לאחרונה להמעיט את החיכוך עם האוכלוסייה בתוך היישובים הפלסטיניים. זאת על רקע המצב המתוח בשטחים ובמיוחד בעקבות שני האירועים שבהם נקלעו חיילים שהגיעו לבצע מעצר פעילי טרור, לאירועי הפרות סדר המוניים. קצין בכיר בפיקוד המרכז התבטא בעניין זה השבוע ואמר: "ברור שאם צריך לעצור מישהו נלך להביא אותו, אבל נשתדל לעשות את זה בשקט, בלילה, להביא את המבוקש ולצאת החוצה".

 

"חשד לעבירות התעללות וחריגה מסמכות"

בעקבות האירועים שחזרו על עצמם שלחה עו"ד אמילי שפר בשם ארגון "יש דין" מכתב לפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, ובו התריעה כי ישנו חשד כבד לכך שהחיילים ביצעו פעולות בלתי חוקיות ופסולות על פי עמדתו המשפטית של צה"ל. היא דרשה להורות על חקירה פלילית מיידית של נסיבות אירועים אלו, אשר מעלים לדבריה חשד לעבירות של התעללות וחריגה מסמכות.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בחודשים האחרונים תוגברה פעילות צה"ל באזור על מנת לשמור על היציבות הביטחונית וכדי למנוע חיכוך בין המתיישבים ביצהר לתושבי הכפר עוריף. במהלך פעילות שנערכה בחודש דצמבר בכפר, נעשה שימוש במערכת כריזה בניגוד לפקודות ולנהלים ובעקבות כך ננזף מפקד הכוח. האירוע נלמד ומתוחקר על מנת למנוע את הישנותו בעתיד".

 

האזור שבו התרחש האירוע המתועד מתוח במיוחד וידע לאחרונה אירועי חיכוך כמעט יום-יומיים בין תושבים מהכפר לבין חיילי צה"ל ומתנחלים, בין היתר גם ביום שבו צולם הסרטון. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים