שתף קטע נבחר

דני אילון מעריך: תהיה פסגת אובמה-נתניהו-עבאס

במהלך ביקורו של הנשיא אובמה בישראל, מתכננים האמריקנים לקיים פסגה משולשת בינו לבין ראש הממשלה נתניהו והנשיא הפלסטיני אבו מאזן. כך העריך היום סגן שר החוץ היוצא דני אילון. לדבריו, ייתכן שהפסגה תתקיים בירדן בנוכחות המלך עבדאללה. הוא קרא לישראל להכיר במדינה הפלסטינית

"פסגת שלום" בעת ביקור אובמה בישראל? נשיא ארה"ב ברק אובמה פועל לקיים פגישת פסגה משולשת ואפילו מרובעת בהשתתפות נתניהו, אבו מאזן ואולי המלך עבדאללה בעת ביקורו הקרוב בישראל. כך העריך סגן שר החוץ דני אילון בהופעתו בשבתרבות בתיאטרון חולון בהנחיית נחמה דואק. "אני מעריך שכבר כעת עובדים על פגישת הפסגה, בין אובמה, נתניהו ואבו מאזן ואולי גם עם מלך ירדן עבדאללה, שלאמריקנים יש עניין לחזק אותו".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

השערוריה בבריטניה: לזניה "בקר" - 100% סוס

הסופה בארה"ב: מאות אלפים נותרו ללא חשמל

 

אילון ציין שאם הפגישה תהיה משולשת, היא תתקיים בירושלים ואם המלך עבדאללה יצטרף, הפגישה תתקיים בעמאן. "הביקור הוא אינטרס אמריקני כדי להחזיר את הנשיא לעמדת הובלה בתהליך המדיני. הביקור נועד גם לסלול את דרכו של מזכיר המדינה החדש ג'ון קרי כמי שימשיך את השיחות להשגת הסכם בין הצדדים. אם ביקור הנשיא לא יביא תוצאות, זה יעורר הרבה תהיות וביקורת".

 

ספטמבר 2010 בבית הלבן. שידור חוזר בקרוב בישראל?  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ספטמבר 2010 בבית הלבן. שידור חוזר בקרוב בישראל? (צילום: רויטרס)

 

אילון קרא להכיר במדינה הפלסטינית כמדינה חברה באו"ם, להעניק לה ריבונות ועצמאות, ומנקודה זו להתחיל מו"מ על הסכם קבע. "ישראל תעניק ריבונות ועצמאות לפלסטינים ובתמורה הם יכירו בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי וייאפשרו סידורי בטחון. על ראש הממשלה לומר: 'אני מוכן להכיר בהם אבל הם צריכים להכיר בי ומשם נתקדם להסדרי עתידיים". לדבריו של אילון, על נתניהו לומר כי הוא "רוצה שאבו מאזן יגיד בערבית, לא בעברית או באנגלית, שהוא מכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". איילון הוסיף כי מהלך זה "ישפיע לדורות".

 

הוא נשאל אם הוא מעריך שהנשיא הפלסטיני מעוניין להגיע להסדר, והשיב: "המינימום שהפלסטינים דורשים אינו משיק למה שישראל מוכנה לתת. אבו מאזן רוצה לשמר את היותו הנשיא שהשיג לפלסטינים הכרה בינלאומית רחבה מבלי שוויתר על ירושלים ועל זכות השיבה. יחד עם זאת הוא חייב דין וחשבון לאמריקנים, שמעניקים לא תמיכה".

 

"עשיתי טעות עם טורקיה והתנצלתי"

בהתייחסו למערכת היחסים עם ליברמן ולשאלה "מדוע ליברמן אינו אוהב אותו", השיב: "אני לא יודע. הייתי קולגיאלי לליברמן. הוא לא הסביר לי למה פיטר אותי אבל היה צריך לפחות לתת הסברים למפלגה ולתומכים. בארבע השנים האחרונות עמדתי באתגר של ייצוג ישראל. הרגשתי חובה להגן על ליברמן. בעולם התייחסו אליו כמצורע. מפאת כבודו לא אגיד מה אמרו עליו. אני לא רוצה לפגוע בו. לא עזרו גם ההתבטאויות הלא-דיפלומטיות כמו שאירופה כולה אנטישמית ושיש למוטט את אבו מאזן והרשות. זה לא סייע להסתכלות העולמית עליו".

 

הוא נשאל אם ליברמן היה שר חוץ טוב, והשיב: "לא רוצה לתת ציונים. הוא היה שר חוץ בתקופה מאתגרת וניסה ככל יכולתו". בהתייחסו למדיניות החוץ של ישראל אמר אילון שארה"ב מדברת בקול שקט ועם מקל גדול ביד ואילו אצלנו "דיבורים בקול רם עם גזר גמדי ביד". בתשובה לשאלה מי ראוי להיות שר החוץ במקום ליברמן אמר אילון: "יאיר לפיד וגם אני". הוא התחמק מלומר אם הוא חושב שליברמן מתאים להיות ראש ממשלה: "זה לא ראוי להעניק ציונים". כשנשאל איך מתפקד נתניהו כראש ממשלה, לא היסס לתת ציונים: "נתניהו עומד בלחצים. ראוי להערכה".

 

בהתייחסו ליחסים עם טורקיה, אמר אילון: "עשיתי טעות עם השגריר הטורקי והתנצלתי על כך. לגבי תקרית המרמרה, לישראל אסור להתנצל". הוא הוסיף שבבחירות הבאות ישקול לחזור לפוליטיקה. "אני עוד לא יודע באיזו מסגרת, כי לא בטוח שהמפלגות של היום הן אלו שיהיו עוד ארבע שנים. אולי עוד אקים מפלגה משלי. אין לדעת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האמריקנים פועלים לארגן פגישה
צילום: AFP
דני אילון
צילום: בני דויטש
מומלצים