שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פעם בשבוע, שיעור לחיים מהמקצוענים
  שופטים, עורכי דין, כלכלנים, תעשיינים ואנשי תקשורת מתנדבים בעמותת "שיעור אחר" ומשכנעים תלמידים מרקע חלש שגם הם יכולים
  כשעו"ד אסף שרעף נכנס לכיתה י'1 בבית ספר "ראשית" בדרום תל אביב ומלמד את רזי המשפט בישראל, התלמידים מרותקים לסיפוריו. אסף איננו המורה שלהם ואין לו אפילו תעודת הוראה, הוא עו"ד שבחר לשתף את התלמידים בסיפור חייו, בידע שלו ובניסיונו המקצועי, על מנת לאפשר להם הצצה לעולמות אחרים, לסיפורים ולאנשים שיהוו עבורם מודל לחיקוי, בדרך להגשים את עצמם.

   

  זה שנתיים שאסף מתנדב בעמותת "שיעור אחר". העמותה מגייסת, מכשירה ומפעילה מתנדבים מהמגזר העסקי והציבורי במטרה לקדם שוויון הזדמנויות ולעודד מעורבות משמעותית של הציבור במערכת החינוך. המפגש עם המתנדבים - בהם שופטים, עורכי דין, כלכלנים, תעשיינים ואנשי תקשורת, שמתארגנים לרוב במסגרת קבוצה ממקום עבודתם - מאפשר לתלמידים, שמגיעים מאוכלוסיות מוחלשות, להיחשף לעולמות וחלומות חדשים.

   

  בני הנוער זוכים ל-12 מפגשים, פעם בשבוע, במסגרת שעות הלימודים ובנוכחות מורה. כל מתנדב מגיע לכיתה עד פעמיים במהלך הקורס. את מערכי השיעור מפתחת העמותה במטרה להציג בפני התלמידים את "מאחורי הקלעים" של הארגון: התפקידים, ההצלחות, האתגרים והחוויות.

   

  עמותת "שיעור אחר" קמה לפני עשור, ובשנת הלימודים הנוכחית מפעילה למעלה מ-2,500 מתנדבים, שמעבירים 340 קורסי העשרה ל-9,000 תלמידים מכיתות ה'-י"ב ברחבי הארץ.

   

  "המטרה אינה ללמד את התלמידים משפטים או כלכלה, אלא ליצור עבורם מודל לחיקוי", מסבירה מנהלת העמותה, דפנה דור. "הם רוצים להידמות למתנדבים בהצלחה, בלבוש, בסגנון הדיבור והמטרה ליצור קרבה בין שני העולמות.
  השאיפה שלנו היא להגיע לכמה שיותר מתנדבים, שאנשים יבינו שהם יכולים לעשות משהו מאוד משמעותי, בפרק זמן קצר ולהפוך למודל לחיקוי עבור מישהו".

   

  התלמידים, מספרת דור, לומדים המון מהמפגשים הללו. "הם קוראים לזה החיים האמיתיים ולפתע מרשים לעצמם לומר שגם הם יכולים. אחת התלמידות לדוגמה כתבה במפגש הראשון שהיא רוצה להיות סייעת של רופא שיניים ובתום המפגש שינתה זאת לרופאת שיניים. יש משהו מאוד אנושי במפגשים הבלתי אמצעיים הללו, שעושים משהו לשני הצדדים והופכים את המתנדבים למשמעותיים עבור התלמידים".

  פורסם לראשונה 11/02/2013 10:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פעם בשבוע, שיעור לחיים מהמקצוענים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים