שתף קטע נבחר

הלוחם שחיסל את בן לאדן - מובטל וחי בפחד

הוא ירה במנהיג אל-קאעידה - אבל לא יכול לציין זאת בקורות החיים. בראיון ארוך הוא מספר: "הוא דחף את אשתו וניסה להגיע לרובה, יריתי למצח שלו, בם! בם!". כיום הוא פרוד מאשתו, שסיפרה: "אנחנו רוצים למחוק אותו מחיינו, מטעמי ביטחון"

לוחם יחידת הקומנדו המיוחדת "אריות הים", שלטענתו חיסל את אוסמה בן לאדן , מספר לראשונה על הרגע שבו ירה במנהיג אל-קאעידה – ועל חייו הקשים מאז. בראיון רחב יריעה שהתפרסם אתמול (יום ב') בכתב העת "אסקווייר" הוא מתאר את המבצע אך גם מותח ביקורת על ארצות הברית, שנכשלה לדבריו בסיוע ללוחמים המיומנים והאמיצים ביותר שלה להשתלב בחיים האזרחיים.

 

בן לאדן בכותרות:

עוד עדות מהחיסול: "ניקיתי את פני בן לאדן מהדם"

מיילים חושפים: כך נקבר בן לאדן

יהיו מגלשות מים וגן חיות. בקרוב: פארק בן לאדן

 

הלוחם אינו חושף את שמו כדי לא להפוך יעד לחיסול בעצמו, ובראיון בן 15 אלף המילים הוא מכונה "היורה". הוא מתאר כיצד הוא הגיע לדלת חדר השינה בקומה השלישית של הבניין באבוטבאד שבפקיסטן וראה את בן לאדן נע לאורך החדר. לדבריו, הוא אחז באחת מנשותיו הצעירות בעת שניסה להגיע לקלצ'ניקוב הקצר שלו שהיה על מדף.

 

"הוא נראה מבולבל והרבה יותר גבוה ממה שציפינו", סיפר היורה, "הוא אחז את אשתו ודחף אותה לפניו. נראה היה שהוא משתמש בה כמגן אנושי. מבחינתי הזיהוי היה מיידי. היה ברור לי שזה הוא. גם במבנים שבהם התאמנו היו מטרות עם פרצופו. זה היה הוא".

 

בן לאדן במחבוא שלו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בן לאדן במחבוא שלו(צילום: רויטרס)

המתחם שבו הסתתר בן לאדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המתחם שבו הסתתר בן לאדן(צילום: רויטרס)

 

העיתונאי פיל ברונסטין, לשעבר עורך "סאן פרנסיסקו כרוניקל", אומר כי הוא ביצע תחקיר וכי הוא בטוח בזהות הלוחם שהתייצב ראשון מול בן לאדן וחיסל אותו בתוך שניות ספורות. בעוד לוחמים אחרים ירו מיד מהמותן לעבר בן לאדן, מעבר לווילון, הוא היה מי שירה את היריות הקטלניות.

 

החיסול נמשך כ-15 שניות. "יריתי שתי יריות למצח שלו. בם! בם! אחרי הכדור השני הוא התמוטט לרצפה לפני המיטה שלו ויריתי בו שוב, לאותו מקום, וראיתי אותו נושם את נשימתו האחרונה. הוא היה מת. הלשון שלו השתלשלה החוצה". היורה סיפק גם תיאור מחריד ומפורט של ראשו הפתוח של בן לאדן וציין: "הציבור האמריקני לא רוצה לדעת איך זה נראה".

 

סיבת הגיוס: לב שבור

בראיון מתאר הלוחם את התרוממות הרוח שלאחר חיסול בן לאדן, אבל אחריה את המחיר האישי הכבד שמשלם האיש שירה את היריות הקטלניות – אבל לא ממש יכול לזקוף זאת לזכותו בקורות החיים שלו. כיום הוא מובטל ופרוד מאשתו, ולטענתו השתחרר ללא פנסיה וביטוח בריאות.

 

הוא מתאר כיצד הוא, אשתו ובני משפחתו חיים בפחד מתמיד לחייהם. בני הזוג אף לימדו את ילדיהם

להסתתר באמבטיה אם ביתם יותקף. אשתו דיברה אף היא עם המגזין וסיפרה: "אנחנו חושבים לשנות את שמי, לשנות את שמות הילדים, להוריד את שמו של בעלי מהבית, למעשה למחוק אותו מחיינו, אבל מטעמי ביטחון. אנחנו עדיין אוהבים זה את זה".

 

היורה סיפר כי הצטרף לצי בהחלטה של רגע, בגיל 19, לאחר שנערה שאהב שברה את לבו. הוא מצא את עצמו בלשכת גיוס ואמר לפקיד כי הוא רוצה להיות צלף. "זו הסיבה לחיסול אל-קאעידה", הוא מתבדח, "כי היא שברה את הלב המזדיין שלי".


פורסם לראשונה 11/02/2013 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן לאדן. "הציבור האמריקני לא רוצה לדעת איך זה נראה"
מומלצים