שתף קטע נבחר

המורדים הסורים: תפסנו מטוסי קרב תקינים. צפו

מתנגדי המשטר השתלטו על בסיס ובו תחמושת, טילים וגם מיגים - שחלקם היו חמושים בטילים. גם באופוזיציה חוששים: המורדים ינסו להפציץ אזורים בשליטת משטר אסד. האו"ם: מתחילת מלחמת האזרחים נהרגו בסוריה כ-70 אלף בני אדם

עוד הישג למורדים הסורים הנאבקים במשטר של הנשיא בשאר אסד. גורמי אופוזיציה מסרו היום (ג') כי צבא סוריה החופשי הצליח להשתלט בפעם הראשונה על עשרות מטוסים תקינים של חיל האוויר הסורי, בשדה התעופה הצבאי אל-ג'ראח בפרברי העיר חלב - מהלך שמעורר דאגה בקרב רבים, כולל בקרב האופוזיציה. לפי החשש, המורדים ישתמשו במטוסים האלו כדי להפציץ אזורים שנאמנים למשטר הסורי. בינתיים, פרסמה סוכנות האו"ם לזכויות אדם כי כ-70 אלף בני אדם נהרגו בסוריה מתחילת מלחמת האזרחים.

 

 

"זו הפעם הראשונה שהמורדים משתלטים על מטוסי קרב שיכולים להיות בשימוש", ציין רמי עבד אל-רחמן, שעומד בראש ארגון זכויות אדם סורי, "מה שגורם לי לתהות לגבי הסיבה האמיתית שגרמה למשטר הסורי להותיר את שדה התעופה במצב הזה". הוא סיפר כי המורדים הצליחו בעבר לכבוש שדה תעופה באזור אידליב, אולם הם מצאו שם כמה מטוסים שלא היו תקינים.

 

בעקבות הפעולה המוצלחת ליד חלב, הפיצו המורדים סרטוני וידאו שבהם הציגו את שלל מטוסי המיג, התחמושת והטילים באותו שדה תעופה. לטענת המורדים, על חלק מהמטוסים הותקנו כבר טילים שהיו מוכנים לשימוש. מתנגדי המשטר הצליחו להשתלט על הבסיס הצבאי בתום קרבות עזים שניהלו מול הצבא הסורי מאתמול בבוקר, ולפי הדיווחים, הגדודים האיסלאמיסטיים בקרב המורדים היו דומיננטיים מאוד בפעולה הזו.

אחד המטוסים שנמצאו בבסיס ()
אחד המטוסים שנמצאו בבסיס

גם תחמושת נתפסה ()
גם תחמושת נתפסה

 

אל-רחמן ציין עוד כי בשורות המורדים ישנם כמה טייסים שערקו מהצבא הסורי וניסיונם מאפשר להם להפעיל את המטוסים שתפסו ליד חלב, אם יחליטו המורדים להשתמש בהם כדי להכות באזורים בסוריה שבהם מרוכזים תומכיו של אסד. "הדבר עלול להוביל להסלמה של המערכה בסוריה", הוא הזהיר.

 

במקביל, הפיקוד המשותף של צבא סוריה החופשי פרסם היום הודעה שבה הובהר כי אינם מתנגדים ליוזמה של יו"ר האופוזיציה שנבחר, מועז אל-חטיב, שקרא למשא ומתן. "אנחנו בעד כל יוזמה

שתסייע להפסיק את ההרג ואת שפיכות הדמים, שתעצור את מכונת ההרס ותענה באופן מוחלט על הדרישות של המהפכה הסורית", הם הצהירו, וציינו כי דרישותיהם כוללות: נטרול חיל האוויר הסורי, שחרור כל העצורים ואיסור על שימוש בנשק ביולוגי וכימי.

 

אך בינתיים משטר אסד משדר "עסקים כרגיל". לאחר שהחליט בתחילת השבוע על חילופי גברי בממשלתו, היום נשבעו בפני הנשיא שישה שרים בתחום החברתי והכלכלי. אסד, שניהל את ישיבת הממשלה, ציין בדבריו כי המצב הנוכחי בסוריה גורם לאזרחים לתלות תקוות גדולות בממשל, אולם לו יש עוד תחומי אחריות. "על כל המשרדים ומוסדות המדינה לפעול כדי להגשים את מה שניתן מבין התקוות האלו ולהפחית מעולו של האזרח".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים