שתף קטע נבחר

הורוביץ ב-2010: הדעת אינה סובלת העלמת אזרח

במכתב ששלח ב-2010 ליועץ המשפטי לממשלה, התלונן חבר הכנסת ממרצ על תנאי החזקתו של בן זיגייר בכלא. "גם כאשר קיים הכרח לשים אסיר בהפרדה, יש לעשות ככל האפשר כדי להבטיח כי הדבר לא יגרור בידוד מוחלט", מחה

"מעצרים ומשפטים חשאיים אינם קבילים במדינה דמוקרטית חופשית, הם מאיימים באופן ממשי על שלטון החוק ופוגעים באופן עמוק באמון הציבור במערכת המשפט", כך, תחת הכותרת "אסיר אלמוני בבידוד מוחלט", כתב ביוני 2010 חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, תוך שהוא מתלונן על תנאי החזקתו של האסיר האוסטרלי בן זיגייר בכלא איילון, וטיפול הרשויות בפרשה.

 

המכתב המלא של הורוביץ מ-2010

 

לטענת הורוביץ, שפרסם את המכתב בעמוד הפייסבוק שלו וטען כי נשלח בעקבות פרסום ב-ynet, "התרעתי כי כליאה של אדם בבידוד גמור ובאנונימיות מוחלטת היא דבר חמור ביותר. על העניין כולו הוטל אז צו איסור פרסום גורף. מאז ועד היום בבוקר. בעקבות המכתב הזה, שוחח עמי אז גורם בכיר מאוד במערכת אכיפת החוק. הוא הבטיח לי כי העניין נמצא תחת פיקוח שיפוטי וכי אין מצב כזה של 'אסיר במחשכים' והכול תחת שליטה ובקרה".

 

נסיבות האירועים, שהוכיחו, לדברי הורוביץ, "כי המציאות הייתה שונה", מחייבות את היועץ המשפטי לממשלה "לפתוח מיד בחקירה על נסיבות כליאתו ומותו של האסיר, ובעיקר לוודא שאין עוד אסירים במחשכים".

 

בשיחה עם ynet הדגיש הורוביץ כי "הפרשה הזו מוכיחה עד כמה בעייתית ואף מסוכנת כליאה במצב של אלמוניות ובידוד מוחלט מהעולם החיצון. במדינה דמוקרטית לא מחזיקים אסירים במחשכים, וגם בנסיבות ביטחוניות יש להקפיד על פיקוח ובקרה מלאים".

 

אתמול שידרה רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC תחקיר שבו נחשף כי אזרח אוסטרלי ששהה בבידוד מוחלט מת בשלהי 2010 בתאו בכלא איילון שברמלה, ולפי המסמכים הרשמיים התאבד. על פי הפרסום, בשנים שקדמו למעצרו עבד האיש במוסד. המדינה, כך נטען, הסתירה באופן מאומץ את המקרה ועוד לפני כן את עצם קיומו של אותו עציר.

 

בתוכנית בת 28 הדקות מתואר כל מה שידוע על סיפורו של בן זיגייר, שהשתמש בישראל בשם בן אלון, נשוי ואב לשניים בשנות ה-30 לחייו. מאז האירוע הוא כונה בעולם "האסיר X". הוא נמצא תלוי בתאו בכלא אף ששהה תחת השגחה מרבית ומעקב צמוד, כך תואר בתחקיר. מאז שמת ועד היום לא התקבלו אישור או התייחסות לפרשה משום גורם ישראלי.

 

על פי התחקיר של הרשת הציבורית באוסטרליה, מדובר באחת הפרשות הסודיות והרגישות ביותר של קהילת המודיעין הישראלית, והממשלה משקיעה מאמצים רבים למנוע סיקור תקשורתי או טיפול בפניות של ארגוני זכויות אדם המבקשים לחשוף את הפרטים. גם בני משפחתו ומכריו של זיגייר, שהתבקשו להגיב לכתבה, סירבו לשתף פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר
ניצן הורוביץ
צילום: ענת כרמל
מומלצים