שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  על רקע הביקורת: אושרו התיקונים בחוק הקולנוע

  חודשים של מאבקים הגיעו לסיומם עם אישור התיקונים בחוק הקולנוע. במשרד התרבות מברכים על המוגמר, אך האווירה בהצבעה לוותה בתחושות קשות. יו"ר איגוד המפיקים אסף אמיר: "הליך קבלת ההחלטות והתיקונים במועצה - קלוקל ומשובש"

  אחרי חודשים של סערות ומאבקים סביב תיקוני הקריטריונים לתמיכה בענף הקולנוע, הגיעה הערב (ד') הסאגה לסיומה באווירה קשה ומתוחה. מועצת הקולנוע אישרה הערב ברוב קולות את ההמלצות למבחני התמיכה החדשים וזאת על אף התנגדויות חריפות שהביעו נציגי האיגודים, מנהלי קרנות ואף חברים במועצה עצמה. המבחנים יעברו לאישור משרד המשפטים וייכנסו לתוקפם ב-1 בינואר 2014.

   

  כתבות נוספות ועדכונים חמים - בעמוד הפייסבוק שלנו

   

  רשימת התיקונים העיקריים שייכנסו לתוקפם כבר בתקופה הקרובה באם לא יוקפאו הליכי החלתם מטעמים משפטיים, כוללת בין היתר גם: הכפלת התמיכה בתחום הייעודי שעניינו עשייה קולנועית שעוסקת בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית; מחיקת התמיכה בדרמות הטלוויזיונית על חשבון הכפלת התמיכה בסרטים עלילתיים קצרים; תגמול מיוחד לקרנות שיקדמו סרטי ביכורים; פגיעה מהותית בתמיכה בפסטיבלים קטנים; ביטול קיומם של טקסי פרסי הקולנוע בתחומים השונים והעברת הענקת הפרסים לידי מסגרות פסטיבליות.

    

  דוד אלכסנדר. ברך על המוגמר (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
  דוד אלכסנדר. ברך על המוגמר(צילום: גיל נחושתן)

   

  בתגובה שהוציא הערב משרד התרבות נכתב: "המועצה מאמינה כי תיקון המבחנים הוא הפיתרון הנכון להמשך קידומו ופריחתו של הקולנוע הישראלי לטובת כלל העוסקים בתחום". גם יו"ר המועצה, דוד אלכסנדר, ברך על המוגמר ואמר: "עם יישום הקריטריונים החדשים צפוי עולם הקולנוע הישראלי על יוצריו, עובדיו וקהליו להיכנס לעידן חדש של אפשרויות נוספות". 

   

  באיגודי היוצרים חזרו והתריעו גם השבוע על כך כי מדובר בתיקונים בעייתיים שיובילו לשסעים בתוך ענף הקולנוע. יו"ר איגוד המפיקים, אסף אמיר, אומר הערב ל-ynet בתגובה: "הליך קבלת ההחלטות ואישור התיקונים במועצה קלוקל ומשובש. הלחצים שהופעלו על חלק מחברי המועצה שהביעו התנגדות לעמדת משרד התרבות הם במקרה הטוב, לא ראויים. אי אפשר שלא להביע תמיהה לגבי המניעים האמיתיים שעומדים מאחורי ההתעקשות העזה, הנואשת והבלתי מובנת לרוץ ולאשר את הקריטריונים האלה בכל מחיר. לא מדובר בביטחון המדינה. למי בוער ולמה שזה יעבור אחרי הבחירות ושבועות ספורים לפני כניסתו של שר חדש לתפקיד?".

   

  במהלך ההצבעה על סעיף שנוגע לתמיכות בקולנוע רב-תרבותי יצאה חברת המועצה, מרלין וניג, המייצגת את המגזר החרדי מהחדר בטריקת דלת. "זה היה משחק מכור. הקריטריונים נחתמו עוד לפני שנכנסנו להצבעה", היא אומרת. וניג מדברת על תחושות קשות שליוו את התהליך ואומרת: "כאישה חרדית, הקריטריון הייעודי חשוב ומהותי עבורי. הוא פונה ישירות אל הקהילה שממנה אני באה. על מנת להישמע לצו מצפוני נאלצתי להימנע מההצבעה על סעיף זה שיוצר עיוות ועומד בניגוד לכל תפישה פלורליסטית אפשרית". וניג ציינה כי בהצבעה נכחו חברים שלא הגיעו כלל לישיבות מועצה קודמות. "זה היה גיוס המוני. אמרו להם איך להצביע", היא אומרת ומוסיפה, "למעשה נתנו לנו ולציבור אשליה שמתקיימת פה פעילות של מועצה ציבורית. זה אפילו לא ברמה של מראית עין. הקריטריונים היו תפורים".

   

  חברת המועצה נעמה הניג החליטה הערב להימנע מההצבעה כאות מחאה. אחרי חודשים של שתיקה תקשורתית היא מגיבה להליך בחריפות ואומרת: "עד כה לא התייחסתי לנושא בתקשורת מתוך אמונה שהדברים צריכים להיפתר בתוך המועצה ומול הגורמים הרלבנטיים במשרד התרבות. חשבתי שלא ראוי לקיים הצבעה לאור מסכת ההשמצות והלחצים המתמשכים שהופעלו על חברי מועצה עד כדי השפעה על עצמאות דעתם ועמידותם. לכן נמנעתי מלהשתתף היום בהצבעות".

   

  הניג מתייחסת באופן נקודתי לשינויים בסעיף התמיכה בקולנוע הרב תרבותי והפריפריאלי, שעלו גם בתחקיר ynet שחשף לפני כחצי שנה ניגודי עניינים לכאורה בתוך המועצה. "כולנו תמכנו בעידוד הקולנוע הרב תרבותי אולם המחלוקת החריפה נבעה מהניסיון למנוע תחרות גם בתחום הזה. זכותו של שר לקבוע מדיניות ורצונה של לימור לבנת להגדיל את התמיכה בפריפריה ובקולנוע הרב-תרבותי מובן וראוי להערכה, אבל לא ייתכן שעשייה חשובה שכזו תופקד רק בידי קרן אחת באופן שאין בו הגנה על האינטרס הציבורי. התרעתי יותר מפעם אחת על הדברים אך פניותיי זכו להתעלמות. אני מאמינה שנחוצה בדיקה לגבי התנהלות המועצה בנושא הקריטריונים ושבסופו של דבר היא תתקיים".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפרת ד.ש
  מרלין וניג. הקריטריונים נחתמו עוד לפני שהצבענו
  צילום: אפרת ד.ש
  לאתר ההטבות
  מומלצים