שתף קטע נבחר

כפותים מבעד לעדשה: חיילים שוב צילמו פלסטינים

לוחם נידון ל-14 ימי מחבוש לאחר שהצטלם עם עצירים פלסטינים בחברון. צלף ביחידה אחרת העלה תמונה נוספת, שמציגה ילד פלסטיני מבעד לכוונות רובה. בצה"ל טוענים לטיפול ביד קשה וביישום ענישה חמורה ומרתיעה

שני מקרים נוספים של השפלת פלסטינים אירעו בימים האחרונים בצה"ל, ובצבא מוסיפים לטעון כי הם נלחמים ביד קשה בתופעה. לוחם צה"ל נידון ל-14 ימי מחבוש בכלא צבאי לאחר שהצטלם עם עצירים פלסטינים כפותים ולוחם אחר העלה תמונה נוספת שמתעדת ילד פלסטיני מבעד לכוונות רובה צלפים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שארית היום: "משמרת שנייה" בשוק הכרמל

מדעני נאס"א: פיצוץ המטאור - פי 30 מהירושימה

 

החייל, שמשרת באחת מחטיבות החי"ר שפועלת כעת בחברון, העלה לחשבון הפייסבוק שלו לפני כשבוע תמונה ובה תועד כשהוא עומד ליד ארבעה פלסטינים עצורים, כפותים ומכוסי עיניים.

 

האירוע התרחש במוצב חרסינה בחברון. הפלסטינים נעצרו בחשד למעורבות בפעילות חבלנית עוינת, והועברו להשגחה זמנית בשטח המוצב. הלוחם, שהיה אמור לשמור עליהם, צולם על ידי אחד מחבריו ליד הארבעה, ולאחר מכן אף העלה את התמונה לדף הפייסבוק שלו, לעיני כול.

 

המעשה נודע למפקדיו, שעדכנו את המפקדים הבכירים בחטיבה, ובתום התייעצות הוחלט כי לא מדובר באירוע פלילי שמחייב את התערבותה של מצ"ח, אלא במעשה בתחום המשמעתי, שאמור להיות מטופל בתוך היחידה.

 

החייל שצילם את התמונה לא נענש, אך הלוחם המצולם מיהר להוריד את התמונה מחשבון הפייסבוק שלו ולמחוק אותה גם מהטלפון הנייד שלו, בהנחיית מפקדיו.

 

גורמים ביחידה שבה אירע המקרה טענו כי מדובר בענישה חמורה ומרתיעה, שמבטאת "יד קשה" נגד מקרים מסוג זה. גורמים בצה"ל מסרו בתגובה כי "עם היוודע דבר התמונה למפקדים, נשפט החייל ל-14 ימי מחבוש והתמונה הוסרה מדף הפייסבוק. עריכת הצילום ופרסומו אינם עולים בקנה אחד עם ערכי צה"ל, אך הסיטואציה המתועדת בו אינה מהווה עבירה פלילית".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "החייל המדובר נשפט בגין כשל ערכי שכן תמונות מסוג זה מייצגות שלא כראוי את צה"ל וערכיו. בעקבות צילום התמונה, ניתנה במצ"ח הוראה לפתיחת חקירה לבירור נסיבות האירוע. בטרם החלה החקירה, התברר כי החייל נשפט על ידי מפקדיו. נוכח העובדה שהסיטואציה המתועדת אינה מהווה עבירה פלילית, ולאור תוצאות הליך הדין המשמעתי שהתקיים בהוראת המח"ט ונמצאו הולמות את נסיבות המעשה - הוחלט על טיפול משמעתי בלבד".

 

תמונת הצלף והילד הפלסטיני ()
תמונת הצלף והילד הפלסטיני

 

בימים האחרונים, הועלתה לחשבון האינסטגרם של לוחם אחר, שמשרת כצלף, תמונה ובה נראה צעיר פלסטיני עומד בגבו למצלמה, מבעד לעדשת כוונת טלסקופית של נשק צלפים. גם במקרה זה, מיהר החייל להוריד את התמונה מהחשבון, אך זו הופצה כבר ברשתות חברתיות ובאתרים אנטי-ישראלים.

 

לטענת גורמים בצבא, לא הוכח שהחייל אכן היה זה שצילם את התמונה, וייתכן שמצא אותה ברשת והחליט להעלותה. לדבריהם, לא מן הנמנע שהיא מפוברקת. בנושא זה, מסר דובר צה"ל כי "מדובר במקרה חמור שאינו תואם את רוח צה"ל וערכיו. הנושא הובא לידיעת המפקדים, ייבדק ויטופל בהתאם".

 

בשנים האחרונות, נחשפו מקרים רבים באופן יחסי של תיעוד משפיל של פלסטינים על ידי חיילים. בין היתר, תיעדה החיילת עדן אברג'יל את "התקופה היפה בחייה" בעזרת תמונות עם עצירים כפותים, וחיילת מג"ב שני סביליה התעללה בעציר פלסטיני בן 17 תוך שהיא מכוונת אקדח לראשו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך חשבון האינסטגרם של הצלף
מומלצים