שתף קטע נבחר

בדרך לממשלה מנופחת: שר אחד ל-3 ח"כים

עוד מכשול בדרך להצטרפות הבית היהודי ויש עתיד: התנועה קיבלה את משרדי המשפטים והגנת הסביבה, אם יחס זה יישמר התוצאה תהיה ממשלה עם מספר שרים רב בהרבה ממה שדרשו לפיד ובנט. הקרב על התיק השני: "מצנע זועם על לבני"

רק מפלגה אחת הודיעה עד כה על כניסתה לקואליציה, וכבר ברור כי ממשלה קטנה זו לא תהיה: פרט למשרד המשפטים, התנועה של ציפי לבני תקבל כחלק מההסכם הקואליציוני שנחתם היום (ג') גם את המשרד להגנת הסביבה - ולפי זה המפתח של שרים לח"כים יהיה שלושה תיקים לחבר כנסת אחד בקואליציה. סביב התיק השני כבר החל להתפתח קרב בין סגניה של לבני ברשימה. בסביבתו של מספר 2 בתנועה, עמרם מצנע, ששמע בעיקר מגורמים אחרים את ההערכות לפיהן את תפקיד השר יקבל עמיר פרץ, מספר 3 ברשימה, הביעו על כך זעם רב.

 

בין לבני למצנע שורר מתח רב, על רקע אותן ההערכות כי פרץ יכהן בתפקיד השר להגנת הסביבה. בעקבות זאת, אמרה לבני בשיחות סגורות כי טרם קיבלה החלטה בסוגיה. יו"ר המפלגה תיפגש מחר בבוקר עם מצנע, שכמו חברי הכנסת האחרים של התנועה לא ידע כלל על ההסכם המתגבש עם בנימין נתניהו - שלפניו לא כונסה ישיבת סיעה.

 

ההסכם הקואליציוני, שמעניק שני תיקים לסיעה בת שישה חברים, מציב מפתח של תיק אחד לכל שלושה חברים. משמעות הדבר: ממשלה מנופחת שצפויה להערים קשיים על כניסתם לקואליציה של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. השניים חזרו ואמרו לאורך מערכת הבחירות וגם אחרי התוצאות כי יש לצמצם את מספר משרדי הממשלה, לבטל את המושג שר בלי תיק ולבטל תיקים כמו השר לעניינים אסטרטגיים והשר להגנת העורף.

 

העדכונים האחרונים מהמו"מ הקואליציוני:

לבני ונתניהו: שמים המחלוקות בצד, צריך מו"מ

גורם במו"מ: נתניהו מתכנן להביא לפריצת דרך
לפיד למקורביו: אם אכנס, זה לארבע שנים

בנט: "אין מו"מ משמעותי". לפיד: "אין מה לספר"

 

בשתי המפלגות לא התייחסו באופן רשמי למפתח שנקבע עם החתימה בין הליכוד-ביתנו לתנועה, אך גורמים באותן מפלגות אמרו כי אין ספק שהדבר מהווה עוד מכשול בדרך לכניסה לקואליציה - וזאת מעבר למכשולים שכבר קיימים וכוללים את מתווה השוויון בנטל ואת הרפורמות הנדרשות בעניין מעמד הביניים.

  

"מבלי להרחיב מדי, בגלל שהדברים עדיין לא נעולים, אין ספק שאם ההצעות של ראש הממשלה ימשיכו להיות נדיבות כאלה ויישמר אותו מפתח, זה ייעשה מסובך יותר להכניס את יש עתיד והבית היהודי לממשלה", אמר גורם במערכת הפוליטית. הממשלה הקודמת כללה בראשית דרכה 30 שרים ותשעה סגני שרים, בקואליציה של 74 ח"כים.

 

גלאון: כניסת לבני - סטירת לחי למצביעי המרכז-שמאל

בעקבות כניסת לבני לממשלה, אמר חבר הכנסת יוני שטבון מהבית היהודי: "מסיבות שאינן ברורות, הימין בצורה שיטתית מפחד להנהיג את המדינה. אני קורא לחברי הכנסת ממפלגת הליכוד להתבטא בצורה ברורה, קחו אחריות".

 

הצטרפותה של לבני לקואליציה עוררה ביקורת גם משמאל. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה: "כניסתה של לבני לממשלת נתניהו היא סטירת לחי למצביעי המרכז-שמאל, שנתנו לה את קולם כי חשבו שהיא תקדם הסדר מדיני, וגילו היום שגנבו להם את הקול והעבירו אותו לימין".

 

ההסכם הקואליציוני מעלה שאלות גם לגבי עמדתו בעניין של יו"ר קדימה שאול מופז. נכון לרגע זה מופז טרם קיבל הצעה קונקרטית לכניסה לממשלה. גורם בקדימה אמר הערב: "אם הוא יקבל משרד בסגנון עניינים אסטרטגיים או שר בלי תיק, זה ברור שנישאר בחוץ. יש משרדים שאנחנו סבורים שאין להם זכות קיום כי הם בזבוז של כספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
כמה שרים יישבו בשולחן הממשלה?
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
מצנע ולבני. מתח רב
צילום: גיל יוחנן
בנט ולפיד. דרשו 18 שרים
צילום גיל יוחנן
מומלצים