שתף קטע נבחר

פירון: ה"מגנים" על הדת - עלולים לסכן היהדות

מצעד נאומי הבכורה של חברי הכנסת החדשים נמשך גם היום. פירון סיפר על הקשיים שעמם התמודד כאשר החליט להיות דתי וקרא שלא ליצור פירוד בעם."דמותה של תורת ישראל כמקור של צדק והשראה, כמקור של מוסר, של הכרה בערך האדם יהיה אשר יהיה, הולכת ונשחקת"

הפעם הראשונה שלהם: הכנסת ה-19 מתכנסת היום (ד') לשמוע את נאומי הבכורה של עוד כמה חברים חדשים, בהם של שי פירון, מספר 2 במפלגת "יש עתיד", ושל הג'ודוקא האולימפי לשעבר, יואל רזבוזוב. בין לבין, ינאמו גם חבר הכנסת של העבודה, חיליק בר, ומרדכי יוגב מהבית היהודי. בכנסת החדשה יש 48 חברי כנסת חדשים, כך שבכל דיון צפויים כמה נאומי בכורה. אתמול נאמו לראשונה סתיו שפיר וקארין אלהרר. ynet העביר את הנאומים בשידור חי.

  

פירון בכנסת. לא מתנגח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פירון בכנסת. לא מתנגח(צילום: גיל יוחנן)

 

פירון בחר בנאומו הראשון לשדר מסר פייסני. הוא סיפר על התלבטויות שהיו לו במהלך השנים באשר לבחירת דרכו והקשיים שבהם נתקל כשהחליט להיות דתי, בעיקר מצד אמו שניסתה לשכנעו להיות חילוני. "מצאתי עצמי מילדותי על קו התפר. מצב כזה יכול להביא אותך לשני כיוונים: לבחור בקרע, בספקנות, בחוסר ודאות, לשחק בקרעים, להגדיל אותם ולכער אותם. זו בחירה אנושית מובנת ולגיטימית", ציין הח"כ הטרי. "אבל אני בחרתי לעסוק באיחוי קרעים. בדרכו של חנוך המקראי, מצאתי עצמי הולך וסובב מעיר לעיר, תופר ומחבר אנשים ומשתדל לאחד איחודים".

 

לפיד ויחימוביץ'. ניהלו שיחות בזמן הנאומים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד ויחימוביץ'. ניהלו שיחות בזמן הנאומים(צילום: גיל יוחנן)

 

פירון אמר כי הגיעה העת לשינוי בכל התפיסה של היהדות את עצמה. "יהדות עמוקה המבקשת להחיל ריבונות חדשה לא יכולה להסתמך על חסד, על ארגונים המיטיבים עם הפרט. יהדות השואבת את כוחה מכוחה של הנבואה מבקשת לשנות את המרחב. הגיעה העת לתבוע את עלבונה של יהדות שורשית ועמוקה", אמר פירון. "בעיר האלוהים צעדו נביאי ישראל והם טלטלו את מנהיגי הציבור. הם לא הסתפקו בריטואל דתי, להפך, לעתים הם ראו בהקפדה על המצוות סוג של בריחה מאחריות על חיים שלמים וטהורים. לצערי, דמותה של תורת ישראל כמקור של צדק והשראה, כמקור של מוסר, של הכרה בערך האדם יהיה אשר יהיה, הולכת ונשחקת".

 

הח"כ הטרי קרא לשנות את כל השיח סביב הדת ולפעול בהתאם לרוח הזמן. "מערכת היחסים שבין דת והמדינה קוראת לנו לבירור מחודש. עלינו להחזיר את ממד החירות הרוחנית לשיח הדתי, לשחרר את האמונה הגדולה שלעתים הופכת למשותקת ומשתקת בשל הסכמים מימים עברו", אמר פירון. "דוד בן-גוריון בחוכמתו הרבה יזם את הסטטוס-קוו. הוא הבין שאי אפשר לנהל דיונים עמוקים על זהות כשאויבים אורבים על הגבולות. אבל עתה הגיעה השעה לעמול יחד על זהות של החברה ודמותה של המדינה. אי אפשר להפקיר כדי אשתקד, ומי שיבקש להגן על הדת בכלים של אתמול מסכן את היהדות".

 

לפני הנאומים עלה השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' להשיב לשאילתות בעניין אוזלת ידה של המשטרה במיגור הפשיעה במשולש. חברת הכנסת חנין זועבי טענה כי נתוני המשרד לביטחון פנים, ולפיהם ישנה ירידה באחוז

הפשיעה הכללי, לא משקפים את הנעשה במגזר הערבי. "אנחנו צריכים נתונים. בלי זה אנחנו לא יכולים לעבוד. אנחנו מבקשים שהדיווחים על מקרי הפשיעה והרצח יהיו ספציפיים", אמרה זועבי.

 

אהרונוביץ' הגיב לטענה ואמר כי זועבי מטעה את הציבור בדבריה. "את מדברת למיקרופון ואומרת שאני מטעה את הציבור, אבל אני אומר בצורה ברורה שבשנת 2012 יש ירידה של 21 אחוז במקרי הירי במשולש", אמר. "יש גם ירידה במספר תאונות הדרכים בגלל שהכנסתי את המגזר לתוכנית מיוחדת והקמתי ארגונים לטיפול בפשיעה החמורה. אין בעיה לקבל נתונים של המגזר הערבי, ואני אומר לך בפעם העשירית שאם תפני תקבלי כל מה שאת רוצה".

 

אחרי הנאומים צפוי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לסקור את פעילות משרדו בקדנציה האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שי פירון בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים