שתף קטע נבחר

הרב אליהו: חולי אלצהיימר חייבים לזכור את עמלק

בעמותה המטפלת בחולי אלצהיימר פנו למספר רבנים, וביקשו לדעת האם מי שסובל משיכחה חייב לזכור את ההתנכלות של עמלק, כפי שמחייבת ההלכה. הרב שמואל אליהו פסק בחיוב. בעמותה החליטו להפוך את 'שבת זכור' ל'שבת האלצהיימר'

הקריאה ב"פרשת עמלק" שתישמע בשבת הקרובה בבתי הכנסת, ידועה כאחת המוקפדות והמדוקדקות ביותר - בגלל צו התורה המחייב לזכור את התנכלות העם העמלקי לבני ישראל לאחר יציאת מצרים, ולמחות את זכרו. ומה יעשה חולה אלצהיימר שהדבר נבצר ממנו? הרב שמואל אליהו קובע כי גם אדם כזה מחויב במצווה, ועליו להקפיד להאזין לאותה הפרשה.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

הפסיקה האוקסימורונית-משהו, ניתנה במענה לשאלה שהופנתה לרב אליהו בסמס, על ידי עמותת מלב"ב. "הם לא פטורים משום מצווה", השיב רב העיר צפת ומבכירי הציונות הדתית. "למה שיהיו פטורים מזה?"

 

לא לשכוח את מי שלא יכול לזכור

בעמותה המפעילה מרכזי יום ומעניקה טיפולי בית עבור חולי האלצהיימר, החליטו לדון בשאלה ההלכתית המרתקת בעקבות פניית בני משפחות של חולים לקראת "שבת זכור". המנכ"ל, מוטי זליקוביץ', הפנה אותה לכמה רבנים – ורובם פסקו כרב אליהו.

 

גישה אחרת שהציג אחד הנשאלים, היא שייתכן שחולים אלו הם כ"חרש, שוטה וקטן" (על פי ההגדרה ההלכתית) ולכן יש ספק בדבר חובתם במצווה. ההסבר: אין לדעת באיזה מצב של זיכרון הם יהיו כאשר קוראים את "פרשת זכור".

 

"בסיכום השיחות עם הרבנים ניתן לקבוע כי אין בהלכה התייחסות של ממש לסוגיית חולי האלצהיימר הסובלים

משיכחה ומבעיות זיכרון", אמר זליקוביץ'. "לאור זה החלטנו בעמותה לנצל את 'שבת זכור' ולהופכה ל'שבת האלצהיימר'. שידעו כולם כי ישנם חולים שאינם מסוגלים לזכור ויש לסייע להם".

 

ואכן, בסוף שבוע זה יופצו בבתי הכנסת חומרי הסברה: "'זכור את אשר עשה לך עמלק... לא תשכח'. אל תשכחו את אלה שלא יכולים לזכור, חולי האלצהיימר בישראל. זכור, גם אתה עלול לשכוח!"

 

בעמותת מלב"ב מציינים כי בימים אלה מוקם בירושלים "בית האלצהיימר הישראלי" הראשון, שיכלול, בין היתר, חדרי טיפול ומרכזי יום בעלות של עשרות-מיליוני שקלים, בסיוע המוסד לביטוח לאומי והודות לתרומות של פילנתרופים יהודים מהארץ ומחו"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו
צילום: אפי שריר
מומלצים