שתף קטע נבחר

60 שנה לפנימיות הצבאיות: 'זקוקים לטובים ביותר'

הרמטכ"ל נאם, השר לשעבר וילנאי זכה לאות הוקרה ומאות בוגרים נזכרו בחבריהם לספסל הלימודים שנפלו בקרב. בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ובתל אביב נפגשו לכנס מחזור. צפו

מאות מבוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ובתל אביב נפגשו הערב (ה') לכנס מחזורים במלאות 60 שנה להקמתן. לצד הבוגרים הוותיקים, שצמחו והשתלבו בשדרת הפיקוד של צה"ל בעבר ובהווה, נכחו גם נציגים צעירים יותר ובהם הטייסת הראשונה בצה"ל, שאחותה לומדת כיום בפנימייה. מתוך כ-170 חניכים כיום, יש בפנימייה בחיפה 15 חניכות.

 

אירוע התקיים בפנימייה, שהוקמה בשיתוף בית הספר הריאלי העברי שחוגג השנה 100 להיווסדו, ובו נאם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שציין בדבריו את המספר הגבוה של מסיימי קורס קצינים מקרב הבוגרים. בקורס האחרון שהסתיים בשבוע שעבר, סיימו תשעה מבוגרי בית הספר הריאלי בחיפה, חמישה מתוכם בוגרי הפנימייה. "אין זו עובדה של מה בכך", אמר גנץ, "בימים שבהם ההתגייסות לצה"ל לצערי אינה נחלת הכלל".

 

בוגרי הפנימיות נפגשים שוב. כיום יש 170 חניכים (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
בוגרי הפנימיות נפגשים שוב. כיום יש 170 חניכים(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

הוא התייחס ברמיזה להתפתחויות האחרונות במצב הביטחוני באזור, וציין כי "צירוף האתגרים הביטחוניים עם אתגר הגיוס יוצר תמונה אסטרטגית מורכבת. אנו עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות האזוריות, ופועלים במקום ובעיתוי הנדרשים על מנת לשמר את יכולתו של צה"ל להגן על מדינת ישראל. בעת הזו יותר מתמיד אנו זקוקים לחיילים ולמפקדים הטובים ביותר בשורותינו".

 

במהלך האירוע ניתן אות "בוגר למופת" לשגריר ישראל בסין, השר לשעבר מתן וילנאי. בדברי התודה שלו, הוא נזכר במאבקים שהיה צריך לנהל מול הצבא כדי לשמור על שערי הפנימייה פתוחים. "כאשר בצבא חושבים שמשהו לא חשוב, אומרים שאין כסף", אמר וילנאי, והוסיף כי להבדיל מכל מפגש מחזור שבו נמדדת הצלחה אישית של כל אחד מהבוגרים, במפגש הזה נמדדת תרומת הבוגרים למדינה.

 

הערב כולו הוקדש לזכר 130 בוגרי הפנימיות שנפלו במערכות ישראל, ובין שלל הסיפורים שהושמעו במהלכו בלט זה של "טנק הצוערים": ארבעה מבוגרי מחזור 72' של הפנימייה - ישעיהו בן דב, נמרוד

גזית, יורם גור וברוך ליסיצקי - שהתגייסו יחדיו לשריון, עברו קורס קצינים לאחר שסיימו קורס מט"קים, ועם תחילת מלחמת יום הכיפורים הועברו לסיני ושם צוותו לטנק אחד.

 

במשך ימים ארוכים הם לחמו ביחד כשהם מתחלפים בפיקוד על הכלי, עד שנהרגו בקרב בחווה הסינית. לאחר מותם זכו הארבעה בצל"ש הרמטכ"ל והועלו לדרגת סגן-משנה. "זה סיפור הירואי אבל הוא מרכיב די טבעי במורשת של הפנימיות הצבאיות", אמר היום דוד דינור, אחד מחברי עמותת בוגרי וידידי הפנימייה "בהשקט ובבטחה". "וזה לא הסיפור היחיד. 130 מבוגרי הפנימייה נפלו במערכות ישראל, המספר הגבוה ביותר של נופלים מאותה יחידה, ו-20 אחוז מהנופלים נושאים אות מלחמה או צל"ש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גנץ בטקס היום
צילום: אבישג שאר-ישוב
וילנאי קיבל אות הוקרה (ארכיון)
צילום: בני דויטש
מומלצים