שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קצוץ או קצר: איך מותר להסתפר בצפון קוריאה?
  כשהצפון קוריאנים מגיעים למספרה ההתלבטויות שלהם פשוטות בהשוואה לשאר העולם: קמפיין ממשלתי מציע לאזרחים לבחור באחת מהתספורות ה"לא מערביות". סדרת טלוויזיה ששודרה ב-2005 הוכיחה שעדיף להם לשמוע בעצת השלטון

  אל תחפשו את תספורת רייצ'ל, וגם פונינט לא כאן. הפחד של ממשלת צפון קוריאה מהמערב אולי לא עולה דרגה, אך בהחלט גולש לתחום נוסף. ממשלת צפון קוריאה פתחה בקמפיין הקורא לאזרחים שהולכים למספרה לבחור את תספורתם החדשה מתוך קטלוג שמוצג במקום, ובו מבחר מצומצם של תספורות שנבחרו על ידי השלטון כדי לרסן השפעות מערביות.

   

  עוד על צפון קוריאה:

  ביד אחת נשק גרעיני ובשנייה תיק "כריסטיאן דיור"

  שיר הלוויין של צפון קוריאה: "אגדל ואכבוש החלל"

  "פיונגיאנג לסין: נבצע השנה ניסוי גרעיני נוסף"

   

  ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח אמש (ה') כי אישה יכולה לבחור באחת מתוך 18 תספורות. נשים מסורתיות או נשואות בוחרות בתסרוקת הנחשבת שמרנית וצנועה יותר, ואילו הנשים הרווקות או החילוניות "גמישות" יותר עם השיער ונוטות לעיצוב מסולסל וגלי יחסית. ההנחיה הצפון קוריאנית לא פסחה גם על הגברים, שלהם מוצעות עשר אפשרויות בלבד. 

   

  התספורות שמוצעות לנשים הצפון קוריאניות (צילום: AP) (צילום: AP)
  התספורות שמוצעות לנשים הצפון קוריאניות(צילום: AP)

   

  ואלה שמוצעות לגברים (צילום: AP) (צילום: AP)
  ואלה שמוצעות לגברים(צילום: AP)

   

  הקמפיין הממשלתי הוא המשך ישיר לסדרה ששודרה בשנת 2005 בטלוויזיה הממלכתית, בעלת השם הקליט – "תנו לנו לעצב את השיער שלנו בהתאם לאורח החיים הסוציאליסטי". מטרת הסדרה הייתה לקדם את השיער הקצר בקרב הגברים בצפון קוריאה. במקביל החל קמפיין בכלי התקשורת המדגיש את חשיבותם של לבוש ראוי ותסרוקות נאותות.

   

  משמשים דוגמה? קים ג'ונג און ורי סול ג'ו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  משמשים דוגמה? קים ג'ונג און ורי סול ג'ו(צילום: EPA)

   

  סדרת הטלוויזיה היתה מעט אכזרית, ו"תפסה על חם" צפון קוריאנים ששברו את קוד השיער והפנו את גבם לסוציאליזם. יוצרי התוכנית שמו ללעג את המורדים שהעזו לאמץ סגנון שיער מערבי. התוכנית אפילו טענה שיש סיבות בריאותיות לא לגדל שיער ארוך, כולל הטענה כי שיער ארוך "מרוקן את המוח מאנרגיה".

   

  לפי יוצרי הסדרה, על שיער הגבר להיות באורך של פחות מחמישה סנטימטר, ועליו להסתפר מדי שבועיים. לגברים מבוגרים יש הקלה, והם רשאים להאריך את מחלפות ראשם עד לאורך של שבעה סנטימטר.

   

  למרבה האירוניה, ההנחיות האחרונות של הממשל לא מעניינות יותר מדי את רעייתו של קים ג'ונג און, רי סול ג'ו, שניחנה בחוש אופנתי "מערבי". באירועים שונים לבשה הגברת הראשונה חליפות ראוותניות, והופיעה עם תסרוקת שלא מופיעה בקטלוג הממשלתי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים