שתף קטע נבחר

מסתמן: הסנאט יאשר ביום שלישי את מינוי הייגל

בעקבות תמיכת רפובליקנים נוספים בהייגל נראה שדרכו לפנטגון בטוחה לפני ההצבעה בשבוע הבא. אפילו "ארגון ידידי החמאס" לא יפגע בכניסתו של מי ש"כשיר חד משמעית לתפקיד"

המרוץ לפנטגון מתקרב לסופו: שישה סנאטורים רפובליקנים נוספים הודיעו כי לא יתנגדו למינוי צ'אק הייגל לשר ההגנה האמריקני. בעקבות הודעתם נראה כי דרכו של הייגל לפנטגון נסללה, והוא יתמנה בשבוע הבא לשר ההגנה האמריקני.

 

צ'אק הייגל בדרך לפנטגון:

צ'יק-צ'אק? מתקפה רפובליקנית על הייגל בסנאט

הייגל מתקרב לפנטגון: סנאטור דמוקרטי תומך כעת

פאוול: הייגל לא חייב לתמוך בכל החלטה ישראלית

סיבה לדאגה? "אובמה בחר בהייגל לשר ההגנה"

 

הסנאט צפוי לאשר המינוי בשלישי. צ'אק הייגל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הסנאט צפוי לאשר המינוי בשלישי. צ'אק הייגל(צילום: MCT)

 

ההצבעה במליאת הסנאט נקבעה להיערך ביום שלישי, ועם 55 קולות מובטחים של סנאטורים דמוקרטים מאבקם של הניאו-שמרנים נגד המינוי צפוי לכשלון. אתמול הודיע הסנאטור הרפובליקני הוותיק ריצ'רד שלבי מאלבמה על תמיכה בהייגל, והוא מצטרף לסנאטורים תאד קוקראן ממיסיסיפי ומייק ג'ונאס מנברסקה.

 

שלושה סנאטורים רפובליקנים נוספים הודיעו שיתנגדו לפיליבסטר, טקטיקה של ניהול דיון ללא הגבלת זמן כדי לעכב הצבעה. הסנאטורים הם ג'ון מקיין מאריזונה, סוזן קולינס ממיין וליסה מרקובסקי מאלסקה. יחד איתם תושלם ה"מטרייה" הנדרשת של 60 סנאטורים שיצביעו נגד פיליבסטר, ותתאפשר הצבעה נוספת שבה תאושר מועמדותו של הייגל ברוב רגיל.

 

עד הרגע האחרון ניסו הרפובליקנים להפעיל את השפעתם באשר למינוי. 15 סנאטורים כתבו אגרת לנשיא ברק אובמה וביקשו להסיר את מועמדותו של הייגל, אך דובר הבית הלבן ג'יי קרני הבהיר כי הסנאט חייב לאשר במהירות את המינוי. בנוסף האשים קרני את הרפובליקנים בכך שהם משחקים "משחק פוליטי בנושא של ביטחון לאומי".

 

הייגל עם הנשיא אובמה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הייגל עם הנשיא אובמה(צילום: MCT)

 

אתמול הצטרף לתמיכה בהייגל גם המועמד הרפובליקני לשעבר לנשיאות, בוב דול, שקרא לסנאטורים הרפובליקנים לתמוך במינוי. דול, שהנהיג במשך שנים את הרפובליקנים בסנאט, טען כי "החוכמה ואומץ הלב של הייגל הופכים אותו לכשיר לתפקיד באופן חד משמעי". דול הוסיף כי הייגל "יהיה מנהיג יוצא מהכלל בתקופה חשובה". בנוסף חתמו חמישה שרי הגנה לשעבר על מכתב תמיכה במועמדות.

 

גם כלי התקשורת השמרניים ניסו לטרפד את המינוי: אתמול התוודה כתב העיתון "דיילי ניוז" כי הוא הפריח "ברווז עיתונאי" הטוען שהייגל קיבל תמיכה כספית מ"ארגון ידידי

החמאס". להפתעו של הכתב הוא גילה שאתר שמרני לקח את ההמצאה ברצינות וכתב ידיעה על הנושא, שהופצה באתרים נוספים.

 

אז כנראה שצ'אק יכול להירגע. "ארגון ידידי החמאס" לא קיים, המאבק השמרני נגד המינוי מתקרב לקיצו, ואם לא תצוץ עד אמצע השבוע הבא פרשה יוצאת דופן יתמנה הייגל לשר ההגנה בקדנצייה השנייה של הנשיא אובמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מנהיג יוצא מהכלל בתקופה חשובה". הייגל
צילום: AFP
מומלצים