שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שביתת הרעב בכלא נמשכת: 'העציר מת מעינויים'

  יום הזעם הפלסטיני התאפיין בעימותים אלימים, אולם לא יצא משליטה. כוחות הביטחון התעמתו עם פלסטינים סמוך לחברון ובמעברים ביתוניא וג'למה. במקביל, נותחה גופת העציר שמת אתמול בכלא. המכון הפתולוגי: לא ניתן לקבוע את סיבת המוות. בכיר פלסטיני: התוצאות מראות שהוא מת מעינויים. האסירים הביטחוניים החזירו גם את ארוחת הערב

  הפלסטינים הכריזו על יום זעם ברחבי הגדה המערבית, במערכת הביטחון נדרכו, אולם נראה כי המהומות באזורים השונים לא יצאו מכלל שליטה ולא סחפו אחריהן את ההמונים. עימותים בין כוחות הביטחון לבין צעירים פלסטינים אירעו במהלך היום (א') בחברון בשכונת באב-זאוויה, בכפר בית ענון, סמוך לכפר סעיר שבו התגורר ערפאת ג'רדאת, העציר הפלסטיני שמת בכלא מגידו. הפלסטינים טוענים כי ניתוח גופת ערפאת ג'רדאת, העציר בן ה-30 שמת אתמול בבית הכלא, מוכיחה כי עבר עינויים. האסירים הפלסטינים הביטחוניים החזירו גם את ארוחת הערב במחאה על מות העציר, שנעצר בשבוע שעבר בחשד שיידה אבנים על אזרח ישראל במהלך מבצע עמוד ענן.

   

  בשעות אחר הצהריים, אחרי שעות של עיכובים כתוצאה מחילוקי דעות משפטיים, נותחה גופתו של ערפאת ג'רדאת במכון לרפואה משפטית באבו כביר. בניתוח השתתף פתולוג פלסטיני מטעם בני המשפחה. חלק מבני המשפחה קיבלו היתר מהמִנהל האזרחי להגיע למכון וכן צוות משפטי מטעם המשרד לענייני אסירים ברשות הפלסטינית.

   

  במכון הפתולוגי באבו כביר אמרו כי במהלך הנתיחה לא נמצאו סימני חבלה חיצוניים למעט סימני החייאה ושפשוף קטן בחזה ימין. בנתיחה גם לא נמצאה עדות למחלה. "נראו שני דימומים בשריר, אחד בכתף ואחד בחזה ימין בצד ובשני המרפקים. נראו שברים בשתי צלעות ימין היכולים להעיד על מאמצי החייאה. אין בממצאים ראשוניים אלה בכדי לקבוע את סיבת המוות. בשלב זה, בטרם קבלת ממצאי בדיקה מיקרוסקופית וטוקסיקולוגית לא ניתן לקשור את סיבת המוות בממצאים שנתגלו בנתיחה", נמסר ממשרד הבריאות.

   

  צה"ל נערך לאינתיפאדה שלישית    (צילום: ניצן דרור והילה ספאק)

  צה"ל נערך לאינתיפאדה שלישית    (צילום: ניצן דרור והילה ספאק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כתבות נוספות בערוץ החדשות

   

  בתום הניתוח הועברה הגופה למעבר תרקומיא, ושם הועלתה על אמבולנס פלסטיני שלקח אותה לבית החולים הממשלתי בחברון. בני משפחתו של ג'רדאת הודיעו כי הלווייתו תיערך מחר בשעות הצהריים בכפרו סעיר, צפונית מזרחית לחברון.

   

  יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורא פארס, אמר כי תוצאות נתיחת גופתו של ג'רדאת מצביעות על כך שהוא מת מעינויים במהלך חקירתו במעצר ולא מאירוע לב. פארס, שאמר כי העציר נרצח בדם קר, הוסיף כי הפלסטינים הטילו ספק בנוגע לאמיתותה של הגרסה הישראלית בנוגע לנסיבות מותו. בני משפחתו של ג'רדאת שבו ואמרו שבריאותו הייתה תקינה ושהוא לא סבל ממחלה לפני מעצרו.

   

  פלסטיני מיידה אבן בחברון, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  פלסטיני מיידה אבן בחברון, היום(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  העימותים בכפר סמוך לחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  העימותים בכפר סמוך לחברון(צילום: AFP)

   

  משרד האסירים הפלסטיני ערך בערב מסיבת עיתונאים ברמאללה במהלכה מסר את המסקנות הראשוניות של הפתולוג הפלסטיני שהשתתף בנתיחת גופתו של ג'ראדאת. מסקנות הדו"ח של הפתולוג הפלסטיני העלו כי על גופו של העציר נמצאו חבלות בגב, בחזה ובכתף שנגרמו לטענתו מעינויים שעבר. הוא טען כי לא נמצא סימן בנתיחה המעיד על כך שהעציר סבל מאירוע לבבי, זאת בניגוד לגרסה של השלטונות בישראל.

   

  שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, האשים כי ג'ראדאת סבל מעינויים קשים שהביאו לטענתו, למותו במעצר. הוא שב והטיל על ישראל את האחריות למותו ואמר כי "הגרסה הישראלית בנוגע למותו של ג'ראדאת הינה שקרית ומזוייפת". הוא דרש את הקמתה של ועדת חקירה בלתי תלויה שתחקור את נסיבות מותו של ג'ראדאת והדגיש כי יש צורך להעמיד לדין את כל מי שאחראי למותו. הוא ציין כי משרד האסירים יפרסם מחר את הדו"ח המפורט של הפתולוג הפלסטיני שהשתתף בנתיחה.

   

  בני המשפחה של ג'רדאת האשימו את ישראל וטענו כי היא אחראית למותו, אחרי שלטענתם הוא עונה במהלך החקירות שעבר. עורך דינו, כמיל סבאג, שראה אותו בפעם האחרונה ביום חמישי בעת דיון בהארכת מעצרו, סיפר ל-ynet כי ג'רדאת נראה שפוף ושם את ידו על החזה והבטן.

   

  עורך הדין סיפר עוד כי העציר אמר לו שהוא סובל מבעיות גב ויושב שעות ארוכות על כיסא במהלך החקירה. הוא הוסיף כי הבחין שמצבו הנפשי של ג'רדאת לא נראה טוב ולכן הוא ביקש מהשופט שרופא יבדוק אותו. הוא ציין כי השופט נענה לבקשה והורה בפסיקתו לרופא בית המעצר לבחון את מצבו הגופני והנפשי של ג'רדאת.

   

  כוחות הביטחון סמוך לחברון, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  כוחות הביטחון סמוך לחברון, היום(צילום: EPA)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  מוקדם יותר היום האסירים הביטחוניים החזירו גם את ארוחות הבוקר והצהריים שלהם. עדיין לא ברור אם השביתה תימשך מחר.

   

  עימותים פרצו גם במעבר ג'למה צפונית לג'נין ובמעבר ביתוניא מערבית לרמאללה. בעימותים בביתוניא נפצע וליד זיאד הב א-ריח, בנו בן ה-15 של ראש מנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני. גורמים רפואיים בבית החולים הממשלתי ברמאללה מסרו כי הוא נפצע מירי בבטנו וכי הוא עבר ניתוח בעקבות הפציעה. בנוסף, נמסר כי צעיר פלסטיני נוסף בן 20 נפצע מירי בכתפו ופונה גם הוא לבית החולים.

   

  הערב נפצעה ישראלית באורח קל בראשה מאבנים שהושלכו לעברה סמוך ליישוב קדומים שבשומרון. האישה הגיעה באופן עצמאי ליישוב קדומים ומשם הופנתה להמשך טיפול רפואי.

   

  Read this article in English

   

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור, איתי גל ואיתמר פליישמן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ערפאת ג'רדאת. מת בכלא
  עימותים בחברון, היום
  צילום: EPA
  מומלצים