שתף קטע נבחר

אבו מאזן: ישראל רוצה ליצור כאוס בשטחינו

הלוויית העציר והאירועים הביטחוניים האחרונים קוממו את הנשיא הפלסטיני, שהאשים את ישראל בהתערבות בנעשה ברשות. אלפים הגיעו להלוויה סמוך לחברון, ותקפו את ישראל. שובת רעב ששוחרר מהכלא: "מה שקורה בבתי הסוהר בישראל זו בריונות"

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן האשים היום (ב') את ישראל בהתערבות בנעשה בתחומי הרשות ובחתירה ליצירת כאוס בשטחיה. "הישראלים רוצים כאוס, אנו יודעים זאת, אבל לא נאפשר להם להגיע לכך", אמר בנאום ברמאללה, תוך שהוא קושר בין מותו של העציר עראפת ג'רדאת ודרישת ישראל להשיב את הרגיעה לאזור.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נכנס לבור: 150 אלף שקל נזק לרכב אבטחת גנץ

מהומת אלוהים במנהטן: מלכת דראג נגד הכנסייה

 

זמן קצר לאחר מכן, התקהלו סמוך ליצהר, בביתוניא ובכפר בית ענון עשרות פלסטינים ויידו אבנים ובקבוקי תבערה. כוחות הביטחון באזור התמודדו עם חלק מהאירועים בעזרת אמצעים לפיזור הפגנות.

 

בכפר סעיר, צפונית-מזרחית לחברון, החל קודם לכן מסע הלוויה של ג'רדאת, העציר הפלסטיני שמת בסוף השבוע בכלא מגידו. ג'רדאת זכה להלוויה צבאית, וגופתו - עטופה בדגל פלסטין - הובלה על ידי מכונית של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כשמסביבה שמונה אנשי אבטחה. בנוסף ליוותה את מסע הלוויה שיירה ארוכה של מכוניות מנגנוני הביטחון. 

 

הלווייתו של ג'רדאת, היום בכפר סעיר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הלווייתו של ג'רדאת, היום בכפר סעיר(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

אלפי בני אדם הגיעו למסע הלוויה, בהם בכירים פלסטינים שטענו כי פעולות המחאה וההתקוממות העממיות יימשכו, וכי המצב המתוח בבתי הכלא משקף את הלך הרוח ברחוב הפלסטיני. דבריהם משקפים גם את תגובת האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים, שהמשיכו היום באופן חלקי את שביתת הרעב שלהם במחאה על מותו.

 

"ישראל נושאת באחריות כולה"

במסע ההלוויה השתתף גם פעיל הג'יהאד האיסלמי חאדר עדנאן, שהעריך כי המצב בכלא הישראלי הביא לפיצוץ. "ישראל נושאת באחריות כולה וכך גם שירות בתי הסוהר והנציב. מה שקורה בכלא בישראל זו בריונות", אמר תוך שהוא מדגיש כי כדי להרגיע את המצב יש לשחרר אסירים, ובהם גם את שובתי הרעב.

 

אתמול נותחה גופתו של ג'רדאת, שנעצר לאחרונה בחשד שזרק אבנים על מכוניות במהלך מבצע עמוד ענן. הוא מת בשבת אחר הצהריים מסיבה לא ברורה, ובנתיחה שנערכה במכון לרפואה משפטית באבו כביר השתתף פתולוג פלסטיני מטעם בני המשפחה. ממשרד הבריאות הישראלי נמסר כי לא ניתן לקבוע את סיבת המוות, אולם הפלסטינים טענו שמהנתיחה עולה כי העציר עונה למוות.

 

מאז שעות הבוקר, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות בעקבות האירועים ביהודה ושומרון. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, שלל במהלך סיור שערך בכותל המערבי בירושלים את האפשרות כי הצדדים נמצאים בפתחה של אינתיפאדה שלישית. "צריכים לנהוג באחריות, במיוחד הצד השני, שמרב האחריות מוטלת עליו. אנחנו נערכים לאפשרות של מהומות בהר הבית. ידוע לנו שהכניסו אבנים פנימה אבל הכוחות ערוכים היטב ובכוננות", הדגיש.

 

בשעות הצהריים, פרסמה שגרירות ארצות הברית בישראל הודעה לאנשי הסגל שלה שלפיה היא משהה את נסיעות העבודה לשטחי יהודה ושומרון בשל העימותים האחרונים. בהודעה שפורסמה באתר השגרירות ונשלחה לעובדים נכתב כי עליהם לנקוט אמצעי זהירות בתקופה הקרובה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים בגדה
צילום: EPA
אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים