שתף קטע נבחר

מחו על תקיפת הערבי: "לתפוס את החשודים"

המשטרה טרם עצרה חשודים בתקיפתו של חסן אוסרוף, עובד ניקיון ערבי אשר הוכה על ידי 20 צעירים בטיילת בתל אביב. עשרות הפגינו במקום: "תקפתם את כולנו", והזהירו: "הממשלה נותנת אור ירוק לאירועים כאלו". אשתו: "אני מקווה שזה יעזור"

"התנהגות של בהמות ברשות הממשלה". כך הגדירו מפגינים שהתקבצו אחר הצהריים (יום ב') בתל אביב את תקיפתו של חסן אוסרוף בידי 20 צעירים, על רקע לאומני לטענתו, ואושפז בעקבות זאת. 

 

אוסרוף, ערבי-ישראלי בשנות ה-40 לחייו, אושפז בבית החולים איכילוב עם פגיעות בראשו, בארובת העין ובלסתו. למחייתו הוא עובד בניקיון בעיריית תל אביב. תלונה בעניינו הוגשה במשטרת המחוז אך לא נעצרו חשודים. לפיכך התאספו בטיילת הרברט סמואל ליד הדולפינריום, בסמוך למקום שבו הותקף, כ-130 איש. המפגינים, בהם חברי כנסת ונציגי שמאל, קראו למשטרה לתפוס את התוקפים ומחו נגד ה"הסתה מלמעלה", לדבריהם, המתירה אלימות על רקע גזעני.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מפגינים במקום שבו הותקף אוסרוף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים במקום שבו הותקף אוסרוף(צילום: מוטי קמחי)
 

המפגינים נשאו שלטים כמו "אלימות = כרסום יסוד הדמוקרטיה", "תקפתם את כולנו", "אם נקום ואם נשמור, הפשיזם לא יעבור". צבי, מפגין צעיר מתל אביב, אמר: "השאלה היא למה לא באנו קודם, למה לא באו רבים יותר ולמה מתרחשים דברים כאלה כאן. אם זאת הייתה תקיפה על רקע גזעני, צריך לעקור מן השורש כמה שיותר מהר את התופעה ולתת אלטרנטיבה לשנאה ולאלימות. באנו לבטא אמירה אזרחית שזה לא מקובל עלינו". מפגין נוסף אמר: "אני מבטיח לכם שהמקרה לא יפוענח כי מדובר בערבי".

 

פעילת השמאל אסמה זחאלקה אגבארייה נאמה ואמרה: "אפילו בהמות לא נוהגות כך. הממשלה היא שנותנת אור ירוק לאירועים כאלו. רואים את זה עם הנוער המתלהם בבית"ר ירושלים". לדבריה, "אפשר גם אחרת. צריך לקחת את הנוער למקום של שפיות".

 

ליד מיטתו של אוסרוף שוהה אשתו, נרימן, אשר שאבה מעט עידוד מההפגנה המשותפת. ל-ynet אמרה: "אני מקווה שזה יעזור". על מצבו של חסן סיפרה: "הוא מרגיש עדיין חולשה וכואב לו מאוד. כשהוא מנסה לקום ממיטתו הוא מסתחרר. הוא ינותח בעין בהמשך".

 

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) אמר: "ביקרתי את חסן בבית החולים. היה קשה לראותו ולהסביר לילדיו איך זה קורה שאבא שלהם מותקף אחרי שבסך הכול הלך לעבודתו. יש לנו כנראה חיבור מסוכן בין גזענות לאלימות. אסור לאפשר זאת בארץ הזאת". חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) אמרה: "אותם נערים מוסתים על ידי שנאה שנובעת מאמירות כמו 'הזועביז' שמגיעות מהמנהיגות. כך עובד ניקיון הופך לאויב העם בגלל כעס ושנאה".  

 

בהפגנה נוכחו גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ח"כ סתיו שפיר (העבודה), וסגן ראש עיריית תל אביב אסף זמיר שאמר: "אסור לנו להבליג על אירועים של גזענות בעיר שצריכה לשמש דוגמה לחיים משותפים של יהודים וערבים לכל מדינת ישראל". במשטרה ממשיכים לחקור את המקרה, אך טרם התקבלה תשובה ברורה אם מדובר בתקיפה על רקע גזעני, וטרם נעצרו חשודים.

 

אוסרוף הותקף אתמול לפנות בוקר. לדבריו, "בסביבות 4:00 בבוקר התחלנו לעבוד באזור של בית האופרה ולהתקדם לכיוון הדולפינריום. הסתובבתי עם קרטון מים שמילאתי כדי לשטוף את הכביש. פתאום באה חבורה גדולה. הם קראו לי 'אתה ערבי. אתם רוצים מדינה? זה מה שאתם רוצים?' אמרתי להם 'תירגעו', ואז הם תפסו אותי ופשוט התחילו להכות אותי. אחד מהם דפק לי בקבוק בראש. נפלתי על הרצפה וכל אחד מהם בעט בי והרביץ לי. צעקתי להם 'כולנו אחים, בשבילי אין יהודי ואין ערבי"'.  

 

לדברי אוסרוף, בשלב זה הוא החל לחשוש לחייו: "אמרתי לעצמי שלא אגיע הביתה. הם היו שיכורים והם הרביצו לי כי אני ערבי. הם היו גזענים. ניסיתי לברוח אבל לא יכולתי. הייתי על הרצפה, לבד מול 20 בני אדם. אלוהים אהב אותי אז יצאתי מזה. אני שנים עבדתי עם יהודים והם כמו אחים בשבילי, אבל אלה היו שיכורים, גזענים, ופשוט נפלתי קורבן". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפועל שהותקף אושפז באיכילוב
צילום: מוחמד חוני
צילום: מוטי קמחי
מפגינים בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים