שתף קטע נבחר

קריאה למפלגות: שלבו נשים בוועדות ה"גבריות"

נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה קוראת לראשי המפלגות לשלב נשים בוועדות שלא זוכות לייצוג נשי, בראשן ועדת החוץ והביטחון, הכספים, הכלכלה וביקורת המדינה. "ראוי כי המגזר הציבורי יוביל ביישום עקרון השוויון והייצוג ההולם"

לקראת יום האישה הבינלאומי שיצוין בשבוע הבא (8 במרס) ועל רקע הרכבת הכנסת ה-19 - נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת פנתה היום (ג') אל יושבי ויושבות ראש המפלגות, בקריאה לשלב נשים בכל ועדות הכנסת - גם באלה שהן נעדרו מהן באופן מתמשך או זכו לייצוג זעום ובראשן ועדת החוץ והביטחון, הכספים, הכלכלה, חוקה וביקורת המדינה.

 

 

 "הדרת נשים מן הוועדות העוסקות בנושאים המובילים את המשק והחברה הישראלית, בראשם כלכלה וביטחון המדינה, פוגעת בתפקוד הוועדות עצמן, שנעדרות את נקודת המבט של מחצית מהאוכלוסייה בישראל וביכולתן של נשים לפעול מתוך מוקדי ההשפעה בכנסת", ציינה הנציבה, עו"ד סולטנוביץ'-דוד. 

 

מנתונים שנאספו בנציבות עולה, כי במהלך הכנסת ה-14 עד ה-18 (האחרונה), נשים לא כיהנו כלל כראש ועדה ב-4 מתוך 12 וועדות קבועות של הכנסת - חוץ וביטחון, כספים, חוקה וועדת פנים והגנת הסביבה. בוועדת הכלכלה כהנה אישה אחת בכנסת ה-16 בחצי קדנציה במסגרת רוטציה, ובוועדת הכנסת וביקורת המדינה היה ייצוג מזערי בראשות הוועדה.

 

גם באשר לחברות בוועדות, בחלקן שיעור הנשים היה נמוך במיוחד ונע בין 7% ל-16%, למשל בועדת הכספים, כלכלה, חוקה, ביקורת המדינה, עבודה רווחה ובריאות, ופנים והגנת הסביבה. עוד מזכירים בנציבות כי בתפקיד יו"ר הכנסת, כהנה עד היום רק אישה אחת - דליה איציק, לעומת 15 גברים.

 

בפנייתה הוסיפה הנציבה, כי בכנסת הנוכחית, יירשם ייצוג שיא של 27 חברות כנסת, המהוות 22.5% מכלל חברי הכנסת. "נתון זה מעמיד הזדמנות חשובה המוטלת על כתפיכם - יושבי ויושבות ראש המפלגות, בבואכם לשלב את חברות הכנסת מטעם מפלגותיכם בוועדות, ברוח עקרון השוויון שהוגדר כזכות יסוד בישראל", אמרה.

 

"במשך שנים רבות נשים לא זכו כלל לייצוג או שזכו לייצוג זעום, בראשות למעלה ממחצית ועדות הכנסת וייצוג נמוך במרבית הוועדות", הוסיפה הנציבה. "ראוי כי המגזר הציבורי יוביל ביישום עקרון השוויון והייצוג ההולם וזוהי שעה מצוינת לתיקון חשוב זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת חוץ וביטחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים