שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דלקת אוזניים? חכו עם האנטיביוטיקה
  האיגוד האקדמי לרפואת ילדים בארה"ב פרסם הנחיות חדשות לטיפול בדלקות אוזניים הקובעות כי שי להסתפק במעקב של יומיים-שלושה אחר הילד החולה, ולא להתחיל בטיפול אנטיביוטי באופן מיידי. הסיבה: חשש מהתפתחות חיידקים עמידים

  דלקות אוזניים הן הסיבה השכיחה ביותר בעולם למתן אנטיביוטיקה: שלושה מכל ארבע ילדים יקבלו אנטיביוטיקה עד הגיעם לגיל שלוש. אך על פי מסמך הנחיות חדש של האיגוד האקדמי לרפואת ילדים בארצות הברית במרבית המקרים הטיפול מיותר, והדלקת חולפת מאליה תוך שלושה ימים. ההנחיות פורסמו בגליון החדש של כתב העת Pediatrics שפורסם היום (ג').

   

  מתן אנטיביוטיקה בשנים האחרונות הפך להיות כל כך אינטנסיבי עד שהוא גרם להתפתחותם של חיידקים עמידים, נגדם אין טיפול. מחקרים רבים בשנים האחרונות הראו כי במרבית המקרים דלקות האוזניים אינן נגרמות מחיידקים כלל, וממילא גם במקרה שהדלקת קיימת היא חולפת בתוך 72 שעות.

   

  תצפיות אלה הובילו את האיגוד הקנדי לרפואת ילדים, ואחריו גם את האיגוד האמריקני לרפואת ילדים, להמליץ שלא לטפל באנטיביוטיקה ביומיים-שלושה
  הראשונים למחלה, אלא במקרים יוצאי דופן. בכל שאר המקרים יש לעקוב אחר המטופלים ושלומם.

   

  דלקת אוזניים, המכונת אוטיטיס מדיה, מתרחשת כאשר הצינור בתוככי האוזן, הקרוי "התעלה האוסטאכית", המחבר בין חלל הפה והאוזן ואמון על שיוויון הלחצים באוזן, מתמלא בנוזלים או מוגלה בשל זיהום חיידקי או ויראלי. התוצאה היא דלקת באוזן התיכונה. סימני המחלה כוללים כאב עז, חום גבוה, אי שקט וסירוב של הילד לאכול.

   

  חברי האקדמיה לרפואת ילדים האמריקנית בדקו מחקרים קודמים שעסקו בזיהומים באוזניים והוציאו קו הנחיות חדש לילדים בגילאי שישה חודשים עד 12 שנים. מדובר בהנחיות המחליפות את ההנחיות הקודמות משנת 2004, אותן הרופאים לא מיהרו לקבל.

   

  ההנחיות החדשות דוחקות בראש ובראשונה ברופאים לאבחן דלקות אוזניים באופן נכון. איבחון כזה אינו פשוט באמצעות הכלים במרפאה. אם אובחנה דלקת אוזניים, אלה עיקרי ההנחיות:

   

  1. אצל ילדים מתחת לגיל 6 חודשים: יש להתחיל טיפול בדלקת אוזניים תיכונה - בכל מקרה.

   

  2. אצל ילדים בין גילאי 6 חודשים ל-23 חודשים שאינם סובלים מתסמינים חריפים (חום גבוה, כאב אז, אי שקט ניכר, דמם מהאוזניים, קרע של עור התוף) ניתן להסתפק במעקב של 48 עד 72 שעות, ושיכוך כאבים באמצעות אקמול, נורופן או טיפות שיכוך כאבים מקומיות לאוזן. אם אין הטבה יש להתחיל באנטיביוטי.

   

  3. אצל ילדים בין גיל 6 חודשים ל-23 חודשים הסובלים מתסמינים חריפים של המחלה (חום מעל 39 מעלות, כאב אז, אי שקט ניכר, דמם מהאוזניים, קרע של עור התוף) יש להתחיל בטיפול אנטנביוטי.

   

  4. אצל ילדים מעל גיל שנתיים: ניתן להסתפק גם כן בשיכוך כאבים ומעקב ביומיים-שלושה הראשונים, ואם אינם חולפים - יש להתחיל בטיפול אנטיביוטי.

   

  5. האנטיביוטיקה המתאימה לטיפול בילדים היא מוקסיפן. ילדים שכבר טופלו בחודש האחרון במוקסיפן צריכים לקבל טיפול באוגמנטין או בתרופה אנטיביוטית אחרת, מחשש להימצאות חיידקים עמידים.

   

  החוקרים הדגישו גם את חשיבות הצעדים למניעת דלקות, הכוללים הסרה של הגורמים המעלים את הסיכון לדלקות: הימנעות הילד מחשיפה להורים ובני משפחה מעשנים, הנקה בלעדית בששת החודשים הראשונים לחיי הילד, מתן חיסון לשפעת מגיל שישה חודשים ומדי שנה לפני החורף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דלקת אוזניים? חכו עם האנטיביוטיקה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים