שתף קטע נבחר

חוברת הסברה לח"כ החרדי: דע מה שתשיב

על דעת הקהל: "פוליטיקאים מרושעים החיים מהסתה פרועה נגד התורה", ועל גיוס האברכים: "לקחת בחשבון את הסיכונים הגדולים לעם ישראל ולהם עצמם". חוברת הסברה שכתב שלמה בניזרי מופצת בקרב הח"כים, ועונה לתוקפי "תורתו אומנותו"

השר לשעבר - לטובת ההסברה החרדית: הרב שלמה בניזרי, לשעבר שר וחבר כנסת מטעם ש"ס, שלח לכל חברי הכנסת חוברת שחיבר לאחרונה בשם "תורתו אומנותו", ובה הוא מפרט את עיקרי ההשקפה החרדית בשאלת גיוסם של תלמידי הישיבות לצה"ל.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

הקונטרס, בן 80 עמודים, מיועד לתלמידים עצמם לשם חיזוק האמונה בצדקת הדרך, שנפגע בגלל "ההסתה החילונית" - או למי שמבקש להבין את הצד החרדי, ולא ל"פוליטיקאים מרושעים ועיתונאים החיים מהסתה פרועה כנגד התורה". לקראת כינון הממשלה, וכשעיקר המשא ומתן הקואליציוני הוא בסוגיית השוויון בנטל, הוא נשלח גם לכל הח"כים – חרדים, דתיים, חילונים, ואפילו ערבים.

 

בחוברת, העונה לשם: "דע מה שתשיב", כותב בניזרי על מעלת לימוד ולומדי התורה, גנות ועונש המבזה תלמידי חכמים, היסטוריית דחיית השירות ועוד. בדברי ההקדמה ציין כי אכן ישנן טענות מצודקות נגד החרדים בנושא זה, אך על כולן יש תשובות. לדבריו, הצד החילוני מצליח לשכנע יותר הן משום שטענותיו אמוציונליות, והן בזכות התקשורת ש"נשלטת בידי אותם אנשים שונאי תורה מובהקים, אשר שנאת התורה ותלמידי החכמים מעבירה אותם על דתם ודעתם".

 

החילונים רודפים את החרדים מקנאה

כבר בדברי ההקדמה החוברת תוקפת את החילונים, ומייחסת להם את רדיפת החרדים רק משום שהם "רואים שמערכת החינוך שלהם בדעיכה נוראית - ירידת רמת הלימודים, החוצפה למורים גואה, עלייה באלימות בין התלמידים, גידול בצריכת סמים – וזאת מול מערכת החינוך המופלאה שלנו, שהולכת מחיל אל חיל בכל התחומים, ומתפתחת פלאים".

 

מתוך החוברת:" על איזה מחסור הם מדברים? מחסור בנושאים שבהם יוכלו להכפיש את החרדים" ()
מתוך החוברת:" על איזה מחסור הם מדברים? מחסור בנושאים שבהם יוכלו להכפיש את החרדים"

 

עם זאת, בניזרי הדגיש כי הוא "לא בא חלילה לפגוע כי הוא זה בכבודם או במעמדם של חייל צה"ל או להמעיט מערכם או מערך מעשיהם למען ביטחון ישראל". בניזרי ציין כי אלה זוכים בבתי כנסת רבים לברכה מיוחדת, והוסיף: "יהי רצון שה' ישמור צאתם ובואם מעתה ועד עולם".

 

בפרק על מעלת לימוד התורה מסבירה החוברת, כי היא מגינה ובזכותה החיילים מנצחים, והיא מבקשת להוכיח ממקורות תנ"כיים והלכתיים כי "במלחמה חלק לוחמים וחלק לומדים". החוברת מצטטת המהספרות התורנית על חומרת ביטול התורה, וקובעת: "אלה הרוצים לבטל את בני התורה מלימודם, צריכים לקחת בחשבון את הסיכונים הגדולים לעם ישראל ולהם עצמם".

 

כן מובאים דברים שכתב הנשיא השישי, זלמן שז"ר, כשהיה שר החינוך, על חשיבות לימוד התורה – דברים שהודפסו על שטר 200 ש"ח, וכן מדינאים בכירים אחרים.

 

תוקפים גם את הציונות הדתית

חוברת ההסברה מזהירה כי ביזוי תלמידי חכמים גורמת לאסונות מול האויבים: "המבזה תלמיד חכם באומרו 'מה הועילנו לימודך', וכן המכנהו בכינויי גנאי כגון פרזיט, משתמט וכד' – הריהו אפיקורס ומגלה פנים בתורה שדינו הוא שאין לו חלק לעולם הבא". עוד נכתב, כי על פי ההלכה אדם כזה "גם בעולם הזה הוא מנודה".

 

בניזרי טוען כי במשך עשרות שנים התלוננו החילונים כי החרדים אינם מתגייסים, אך לא פעלו לביטול הסדר "תורתו אומנותו" גם כשהמפלגות החרדיות לא היו בממשלה, והמצב הפוליטי אפשר זאת. מדברי בכירי מערכת הביטחון שציטט, הסיק כי בצה"ל אין מחסור בכוח אדם. לטענתו, הצד החילוני לא באמת דואגם לשוויון בנטל, ובבסיס הוויכוח - שנאת התורה: "בצה"ל אין מחסור בכוח אדם, להפך. יש עודף... אם כן, על איזה מחסור הם מדברים? מחסור בנושאים שבהם יוכלו להכפיש את החרדים, כדי לשבור את עולם התורה ולהבאישו בעיניי החילונים".

 

חוברת ההסברה אף מנסה להתמודד עם האידיאולוגיה הציונית-דתית, הדוגלת בשילוב לימוד תורה עם שירות צבאי, ומצטטת את הרב אברהם יצחק הכהן קוק, לפיהם "תלמידי חכמים העוסקים בתורה מועילים למדינה יותר מאנשי החיל הלוחמים", ומרבנים בכירים נוספים המשתייכים למחנה הכיפות הסרוגות בניסיון לערער על הלגיטימיות של ישיבות ההסדר, ובטענה כי הן רק "שניות במעלה".

 

"מכל גדולי ישראל ומכל גדולי רבני הציונות הדתית ללא יוצא מן הכלל - ערך לימוד התורה ברצף בישיבות הגבוהות גדול יותר מאשר שילוב צבא עם לימוד תורה", נכתב. על דרישת דתיים לגייס חרדים בשם השוויון בנטל, תוהה בניזרי האם חיילי מסלול ההסדר, המשרתים בפועל רק 16 חודשים, נושאים בו באופן שווה.

 

"אם יש תורה מנצחים גם בלי הצבא"

בניזרי טוען עוד כי המשתמטים האמיתיים הם אלה שאינם שמרים תורה ומצוות, ומזכיר כי רק 50% מהבחורים שלא מתגייסים הם במעמד של "תורתו אומנותו" – והיתר חילונים. "'מדינת תל אביב' רק במקום ה-53 ב'ציון הגיוס', וכ-30% מהתל אביבים משתמטים", כתב.

 

לעומת זאת, ציין, חרדים רבים משרתים במסגרת מסלולים שונים המיועדים להם (אם כי מיד הבהיר כי אין בדבריו משום

מתן לגיטימציה להתגייס אליהם), ולא שכח להזכיר גם את עולם החסד החרדי. הוא קרא לנציגי המגזר בכנסת לפעול להכרה בהתנדבות זו כשירות לאומי לכל דבר, מבלי שתהיה כפופה למוסדות המדינה.

 

על השאלה "אם כולם ילמדו מי ישרת?", עונה החוברת "דע מה שתשיב" כי אם יש תורה ויראת שמים, מנצחים גם בלי צבא, וביקש להוכיח זאת מסיפורי התנ"ך.

 

בניזרי דחה את הטענות כי מעמד "תורתו אומנותו" מנוצל לרעה על ידי בחורים שאינם לומדים תורה, וטען כי בשנת 1994 נמצא שרק 30 מתוך עשרת-אלפים הרשומים כתלמידי ישיבה לא עמדו בתנאי הדיחוי – מה שכינה כ"תעודת כבוד לעולם הישיבות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאחורי החוברת. שלמה בניזרי
צילום: אלכס קולומויסקי
"דע מה שתשיב" על גיוס בחורי הישיבות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים