שתף קטע נבחר

משה קצב נבחר לנשיא המדינה

באופן דרמטי ובניגוד לכל התחזיות בחרו רוב חברי הכנסת במועמד הליכוד. קצב: "חברי הכנסת הבהירו שהם רוצים מדינה מאוחדת ומלוכדת". פרס: "אני מאחל לך הצלחה בתפקידך"

משה קצב נבחר לנשיא מדינת ישראל. בתום הסיבוב השני, זכה קצב ב-63 קולות לעומת 57 קולות שניתנו ליריבו, שמעון פרס. יו"ר סיעת הליכוד, ראובן ריבלין, שהיה אחד מחברי ועדת הקלפי, לא הצליח להסתיר את התרגשותו. ריבלין נופף בידיו לחבריו במליאה: "יש 63!"
בנאום שנשא בכנסת ביקש הנשיא קצב להודות לשמעון פרס, על שניהל קמפיין "מכובד והוגן". זוהי הוכחה נוספת לאצילותו של שמעון פרס, אמר קצב. הוא הודה לתומכיו ואמר: "האמון שלכם בי היא אחריות ממלכתית מהמדרגה הראשונה". לח"כים שלא תמכו בו, אמר קצב: "אני עוד אפתיע אתכם לטובה".
קצב הבטיח כי יפעל כדי לאחד את החברה הישראלית, ולהוריד את המתחים הקיימים. "נדמה לי שחברי הכנסת רצו סגנון שונה, רצו לומר לעולם כולו - אנחנו נבחרי העם רוצים מדינה יותר רגועה, שקטה, מלוכדת ומאוחדת". קצב התחייב להיות "נשיא של כל אזרחי ישראל". הוא הבהיר: "יש לנו צורך בחברה מאוחדת - ולא חברה אחידה".
שמעון פרס אמר בתום הבחירה כי הוא מברך את משה קצב על בחירתו והוא מאחל לו הצלחה.

יום של הפתעות בכנסת

ההצבעה באה לאחר שבתום הסיבוב הראשון קיבל קצב 60 קולות לעומת רק 57 קולות שניתנו ליריבו, שמעון פרס. שני המועמדים הלכו לסיבוב שני, שכן איש מהם לא הצליח להשיג רוב של 61, הדרוש בחוק.
ליאור קצב, אחיו של משה קצב, סיפר כי בישר לאחיו על כך שנבחר להיות הנשיא: "ברוך השם שזכינו ליום הזה. אני מודה לש"ס", אמר. ליאור קצב הוסיף: "נבחר נשיא שצמח מהעם. לא התייחסנו לספקולציות שתמכו בפרס. זה יום גדול לישראל.
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, אומר בתגובה לבחירתו של משה קצב לנשיאות: "אין ספק שכמה מאנשי מפלגת העבודה הצביעו לקצב מתוך שיקולים אישיים. ש"ס הצליחו להונות את מפלגת העבודה אבל הם עדיין יזכו במאות מיליוני שקלים מהמפלגה הזאת".
ח"כ שלמה בניזרי אומר כי אין ספק שקולות ש"ס עזרו לקצב: "אני בכל מקרה הצבעתי בעד המועמד המתאים", אומר בניזרי.
ח"כ יוסי שריד הביע תרעומת על אופן הצבעתם של חברי הכנסת לנשיאות המדינה: "זה כמה ימים שאני מרגיש שאני מתבייש להיות חבר כנסת. לא שזה מביש להצביע בעד מועמד מסויים. אך זה מביש להפר הבטחות בצורה כל כך בוטה. הביטחון של פרס לא היה מבוסס על משאלות לב אלא על הבטחות שנתנו לו חברי כנסת רבים".
ח"כ טאלב א-סנע אמר: "אני חושב שהצביעות התגלתה פה בהתגלמותה. חברי הכנסת שאמרו שיצביעו לפרס אך לא עשו כך. עיקר הבעיה היתה בישראל אחת". גם ח"כ מאיר שטרית מהליכוד העריך כי מספר חברי כנסת מישראל אחת הצביעו נגד פרס, מחשש להכניס את איש גשר מוטי משעני לכנסת. את מקומו של משה קצב בכנסת ימלא זאב בוים.

אושר בקריית מלאכי

התרגשות גדולה פרצה בקריית מלאכי עם בחירתו של משה קצב. למרכז העיר החלו להגיע עם היוודע תוצאות הבחירות עשרות מתושבי העיר, שפרצו בשירה ובריקודים ופתחו בקבוקי שמפניה. דוד בן ישי, בעל בית הקפה במרכז העיר, אומר: "זאת לא הפתעה בשבילי. הייתי סמוך ובטוח שהוא ייבחר. קצב הוא אזרח מספר אחד מקריית מלאכי. אנחנו שמחים ומאושרים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
כמעט נשיא? קצב
גלי תיבון
ארכיון ידיעות אחרונות
חיוך של ניצחון
ארכיון ידיעות אחרונות
רוייטרס
זמנים קשים, שמעון פרס
רוייטרס
אי פי
קשרים טובים? ברק וישי
אי פי
מומלצים