שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כניסה לממשלה תחסל את העבודה
  מי שלא מבין את הדם החדש והמוטיבציה של הפעילים ימשיך לקשקש על הרס פנימי. העבודה החדשה כבר מזמן לא שם. תגובה לאמנון לוי

  מפלגת העבודה היום, על מרבית חבריה ומצביעיה, כבר איננה מפלגת העבודה שהצביעה אוטומטית עבור העסקנות הוותיקה רודפת השררה. הרוח הציבורית המפעמת בה, עמוד השדרה המשותף לפעיליה ולחבריה הוותיקים, השתנה באופן דרמטי.

   

  העבודה בהנהגתה של שלי יחימוביץ' התייצבה, התמתחה והתמתגה כמפלגה בעלת אג'נדה סוציאל-דמוקרטית מוגדרת וברורה. התוכן והסגנון הזה גרמו למפלגת העבודה לחזור אחרי שנים רבות ולהפוך למפלגה הרלבנטית, הדומיננטית והמשפיעה ביותר בקרב הצעירים בקבוצות המנהיגות המובהקות של ישראל:

   הצבעות וסקרים מגלים דומיננטיות מוחלטת של העבודה בקרב צעירים שדחו את גיוסם לטובת שנת י"ג (שנות שירות, תנועות נוער, מכינות קדם צבאיות), ובאוניברסיטאות בקרב הסטודנטים, אגודות הסטודנטים והסגל האקדמי.

   

  ההתלהבות וההזדהות עם החלופה החברתית-כלכלית חזונית שמציעה העבודה מאז בחירתה של יחימוביץ' - בתהליך משתף ודמוקרטי - באים לידי ביטוי מובהק, מדיד ונראה לעין גם בשטח: בקרב המתנדבים בבחירות, בכינוסים המתקיימים ברצף בקרב קבוצות וחוגים בחתכי גיל ומגזר שונים, ובכמות המשתתפים בפעילות המפלגתית של העבודה, ששנים היתה כבויה וחסרת רוח צעירה ותוססת.

   

   (צילום: עופר עמרם ) (צילום: עופר עמרם )
  (צילום: עופר עמרם )
   

  ההתלהבות הזו היא היא ששינתה, לראשונה אחרי 21 שנים, את מגמת התנועה של העבודה. היא טיפסה אמנם רק בשני מנדטים, אך עצם העלייה לאחר כמעט חצי יובל שנים של דריכה במקום וצמצום מעידה על שינוי כיוון תנועה היסטורי להרחבה וצמיחה.

   

  דווקא משום כך, הצטרפות העבודה לקואליציה תהיה חיסולה לאלתר של המפלגה עד כדי סכנה ממשית להיעלמותה. הליבה הרותחת של הפעילים יוצאי מנהיגות השטח של המחאה החברתית, שדוחפים את העבודה קדימה ושמצביעים על הפוטנציאל העתיד האדיר הצפוי לה אם תשכיל לאחוז בדרכה הרעיונית-חברתית הנוכחית, לא יוכלו לעולם לקבל ולהכיל הצטרפות צינית לקואליציה שפועלת באופן מנוגד לחלוטין לעיקרי תפיסת עולם של הדרך הסוציאל דמוקרטית בואך מדינת הרווחה. זו דרך שבשמה ולאורה צעדו לקראת ומאז השלימה יחימוביץ' את ניצחונה במאבק על הראשות.

   

   (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  (צילום: אבי רוקח)

   

  גוויעתה של העבודה, אם תזרוק את כל אלה עבור פירורי שררה אישיים הנובעים מהצטרפות לקואליציה, תהווה אסון הסטורי של ממש. הישראלים והחברה הישראלית זקוקים יותר מתמיד לתפיסות העולם שמובילה העבודה היום,

   תפיסה שבונה מחדש את האמון של הישראלים ביכולתם לקיים מדינה הוגנת וראויה המושתתת על עקרונות יסוד של צדק חברתי וכיבוד האדם. לא מספיק ישראלים בחרו בדרך הזו הפעם, אך שקידה על הדרך הזו עשויה להביא אותם בעתיד למקום הזה, וזה הרבה יותר משמעותי, חשוב ודרמטי ממכונית שרד יוקרתית.

   

  מי שלא מבין את מרכיביו של הדם החדש שמפכה בגופה של העבודה ואת המוטיבציות של חבריה ופעיליה, ימשיך להציע הצעות הפוכות להיגיון הפנימי העכשווי שלה, וימשיך לגבב הררי מילים על מלחמת חיסולים, הרס פנימי, כישלון, והצורך לא להישאר מחוץ לממשלה רחמנא ליצלן. העבודה החדשה כבר מזמן לא שם.

   

  עו"ד דני זמיר הוא ראש המכינה הקדם צבאית על-שם יצחק רבין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים