שתף קטע נבחר

הליכוד-ביתנו: 'התנאי של לפיד - אי צירוף חרדים'

עו"ד שמרון מצוות המשא ומתן של הליכוד אמר כי הדרך הנכונה להשיג התקדמות משמעותית היא להקים ממשלה רחבה ככול שניתן. לדבריו, מחר תיערך פגישה עם נציגי הבית היהודי על-מנת לברר אם גם הם נגד צירוף ש"ס ויהדות התורה לממשלה הבאה

האם הליכוד מנסה לפוצץ את המשא-ומתן ולהטיל את האחריות על יאיר לפיד ונפתלי בנט ? עו"ד דוד שמרון מצוות המשא-ומתן של הליכוד-ביתנו אמר בתום הפגישה שנערכה הערב (יום ה') עם נציגי יש עתיד כי מפלגתו של לפיד מתנגדת לצירוף החרדים לממשלה, למרות שהליכוד-ביתנו רוצה ממשלה רחבה ככל האפשר. בהמשך הערב התבטאו כמה בכירים בליכוד על-מנת להפעיל לחץ על הבית היהודי.

 

"קיימנו פגישה טובה וממושכת", הצהיר עו"ד שמרון אחרי הפגישה, "דנו בהרבה סוגיות, וחלק גדול מהפגישה הקדשנו לבירור עמדתה של יש עתיד ביחס להצטרפות המפלגות החרדיות לממשלה. אנו סבורים, כפי שאמרנו קודם, שהדרך הנכונה להשיג התקדמות משמעותית במגוון של נושאים ולעמוד מול האתגרים שניצבים בפני מדינת ישראל היא הקמת ממשלה רחבה ככל שניתן. התשובה שקיבלנו בעניין הזה הייתה למעשה שמבחינתה של יש עתיד אין מקום לחרדים בממשלה הקרובה".

 

משה לאון (מימין) ודוד שמרון, מצוות המו"מ של הליכוד-ביתנו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משה לאון (מימין) ודוד שמרון, מצוות המו"מ של הליכוד-ביתנו(צילום: מוטי קמחי)

 

הוא הוסיף כי צוות המשא-ומתן של הליכוד מציב את השאלה הזו גם בפני הבית היהודי, כדי להבין אם אף היא פוסלת את המפלגות החרדיות מכניסה לממשלה. "לצורך זה קבענו פגישה עם אנשי הבית היהודי למחר בשעות הבוקר ואנחנו נברר בעיקר את הנקודה הזו", אמר שמרון. בבית היהודי סיכמו על שיתוף פעולה במשא ומתן עם יש עתיד וכנראה שזהו ניסיון לשבור את שיתוף הפעולה בין שתי המפלגות.

 

במקביל, לאור ההתקדמות במו"מ מול הבית היהודי, יו"ר סיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין קרא לבנט ולחברי סיעתו לתת כתף להקמת ממשלה, שתתבסס קודם כל על 61 ח"כים מהמחנה הלאומי. "בפעם האחרונה שניסו להקים ממשלת ימין בלי המפלגות החרדיות ופיצלו את המחנה הלאומי זה נגמר בהתנתקות", הוא הצהיר. "אסור לחזור על טעויות העבר".

 

השר  משה (בוגי) יעלון אמר "הכדור נמצא כעת במגרש של הבית היהודי, שאם לא תתעשת תוביל להחמצה היסטורית". הוא הוסיף: "אנחנו עלולים להגיע בימים הקרובים למצב שבו המחנה הלאומי יפורק, בין אם בשל הליכה לבחירות ובין אם בשל הקמת ממשלה ללא רוב למחנה". השר ישראל כץ קרא לבנט להצטרף לממשלה: "בעת הזאת ישראל זקוקה לממשלה רחבה שתתבסס על המחנה הלאומי ותדע לעמוד באתגרים העומדים לפנינו ולפעול לשינוי בתחומים רבים במדינת ישראל". השר הוסיף כי "הוא סומך על הבית היהודי שיעשו את ההחלטה הנכונה ויכנסו לממשלה לאומית רחבה מבלי לפסול את המפלגות החרדיות".

 

מספר 2 בתנועת ש"ס, אריה דרעי, הצהיר בתגובה: "היום התברר כי מאחורי הדאגה כביכול לשיוויון בנטל עומדת שנאת חרדים טהורה". מיש עתיד נמסר: "אנו נמשיך לדבוק בעקרונותינו. על כך נתן בנו ציבור גדול את אמונו. אנו מקווים כי הרכב הממשלה הבאה אכן ישקף את רצונו של העם בשינוי שיבטא סדר יום חדש במדינת ישראל".

 

"עצם הפגישה - התקדמות"

ביש עתיד אמרו לאחר הפגישה כי ההתקדמות היא בעצם קיום הפגישה, אך הודו כי לא הושגה פריצת דרך שתוביל לחתימה על הסכם בימים הקרובים. ביש עתיד ציינו עוד כי "יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, וכן בכירים נוספים ביש עתיד מעריכים כי המשא-ומתן צפוי להימשך עד הדקה ה-90. נתניהו עדיין לא קיבל החלטה בינו לבין עצמו איזו ממשלה הוא רוצה להרכיב ואיזו מדיניות הוא רוצה להוביל ולכן המשא ומתן צפוי עוד להימשך". הם הוסיפו כי נתניהו ככול הנראה עדיין לא הפנים את תוצאות הבחירות ואת המשמעות של הצבעת הציבור אשר מעוניין בשינוי סדרי עדיפויות.

 

בפגישה נדון גם נושא השוויון בנטל, שבעניינו הוצע גם המתווה המשותף של יש עתיד

 והבית היהודי, שכולל קביעה לפיה חרדים יגויסו עד גיל 21 לכל המאוחר ומכסת פטורים תהיה סביב 1,500 חרדים. ביש עתיד מעריכים כי מלבד נושא הגיוס, מה שמטריד את המפלגות החרדיות, זו גם הדרישה ללמד לימודי ליב"ה במוסדות החינוך החרדיים ובהם רשת מעיין החינוך התורני.

 

גורמים בבית היהודי אמרו לאחר הפגישה: "אנו מברכים על כך שהליכוד הודיע בימים האחרונים כי החליט לזנוח את החלטתו להקים ממשלת שמאל חרדים ללא הבית היהודי. אין ספק שההבנות עם יאיר לפיד תרמו לכך, ולכן בוודאי נתמיד בהן. אנו נמשיך בשיחות על יישום עקרונותינו ועל קווי היסוד של הממשלה, במקביל לדרישתנו שההסכם הבעייתי עם ציפי לבני לא יישאר כפי שהוצג. בנוסף, אנו לא נפסול אף מפלגה, גם לא את אלה שכינו אותנו 'בית של גויים'".

 

בש"ס הביעו אחר הצהריים חוסר ודאות לגבי עמדו של נתניהו ולגבי רצונותיו. בכיר במפלגה ציין כי המסרים שמתקבלים מלשכת ראש הממשלה הם מבולבלים, אך עיקרם הוא מסר מראש הממשלה שעדיין לא קיבל החלטה סופית איזה קואליציה להרכיב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד דוד שמרון
צילום: אוהד צויגנברג
לפיד ובנט
צילום גיל יוחנן
מומלצים