שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: תוחלת החיים של פסימיים גדולה יותר

  מחקר גרמני ענק שעקב אחר 40 אלף איש במשך עשור, מצא כי האופטימיים העריכו את חייהם ואת עתידם הערכת יתר שגרמה להם לאכזבה, ואילו הפסימיים העריכו את העתיד באופן ריאלי יותר, היו בסיכון מופחת למחלות ולמוות וחיו כ-10 שנים יותר

  כל הפסימיסטים ורואי השחורות יכולים להיות מרוצים. מחקר גרמני חדש מצא כי דווקא מי שחושב באופן שלילי חי יותר ואפילו בריא יותר לאורך זמן. על פי ממצאי המחקר, מי שיש לו מראש "ציפיות פחות גבוהות" מהעתיד, בעצם מרוצה ממה שיש.

   

  עוד כתבות בריאות

   

  המחקר בדק 40 אלף איש, ומצא כי מי שהיה אופטימי מדי, היה בעל סיכון גבוה יותר למחלה קשה או למוות. החוקרים אמרו כי ניתן להסביר את הממצאים בכך, שמי שפסימיסט מלכתחילה חי באופן זהיר יותר ובאופן מחושב יותר. עובדה זו גורמת לאנשים פסימיים לחיות יותר בכעשור מכיוון שהם זהירים יותר לגבי בריאותם.

   

  מה אנשים מצפים מהעתיד?

  נתוני המחקר נאספו במשך עשור, בין 1993 - 2003, ונבדקו 3 קבוצות גיל לגבי הסיפוק שלהם מהחיים והציפיות שלהם לגבי חמש השנים הבאות. קבוצות הגיל היו 18-39, 40-64, ו-65 ומעלה.

   

  הנבדקים רואיינו שוב חמש שנים אחר כך, והשוו את הציפיות שלהם לראיון הראשון. 43% מבני הקבוצה המבוגרת, צפו כי חייהם יהיו פחות טובים ממה שקרה בפועל. 25% ניבאו את העתיד שלהם במדויק ו-32% צפו כי העתיד שלהם יהיו טוב יותר ממה שהתרחש באמת.

   

  המחקר מצא, כי דווקא בקבוצה האופטימית ביותר, נמצאה עלייה של 9.5% במחלות קשות ועלייה של 10% בסיכון למוות. לדברי החוקרים, הפסימיסטיים יותר, נוטים לצייר תמונה ריאליסטית יותר של החיים וגם הציפיות שלהם נוטות להיות ריאליסטיות יותר. זו גם הסיבה שהם חווים פחות אכזבה לאורך זמן.

   

  עוד מצא המחקר כי הנבדקים בעלי הכנסה גבוהה יותר היו בסיכון רב יותר לחלות. "באופן מפתיע  מצאנו כי בריאות טובה ויציבה והכנסה קבועה קשורות לציפייה בירידה משמעותית ברמת החיים ויאות, לעומת אלה שתם הייתה רופפת והכנסתם הייתה נמוכה יותר".

   

   

  החוקרים סיכמו ואמרו כי המחקר מצביע על כך כי הלך הרוח הכללי של האדם יכול בהחלט גם להשפיע על החיי היום יום וגם על הציפייה לעתיד בריא יותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פסימיות היא האופטימיות החדשה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים