שתף קטע נבחר

הערכה: חינוך, פנים ורווחה ללפיד. שיכון, תמ"ת ודתות לבנט

נתניהו שהבין שאין לו קואליציה עם החרדים מקדם את המו"מ עם בנט ולפיד. המטרה: ממשלה תוך שבוע. לפיד מעדיף את תיק החוץ, אך נתניהו יתקשה להפר ההבטחה לליברמן

בדרך לקואליציה: בכיר המקורב לצוות המשא ומתן של הליכוד ביתנו אמר אמש (א') כי הדיונים מוכנים לעבור לשלב הבא. לדבריו, "כבר בימים הקרובים, אולי אפילו מחר, נתחיל לדבר עם יאיר לפיד ונפתלי בנט על חלוקת התיקים". אותו בכיר הסביר שהשיחות עם הבית היהודי "חיוביות", ומדובר בהתקדמות משמעותית בין שני הצדדים: "הכוונה של נתניהו היא לסגור עם בנט ועם יש עתיד את ההסכמים הקואליציוניים עד סוף השבוע".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מתואמים. לפיד ובנט במליאה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מתואמים. לפיד ובנט במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אלא שגם בחזית הזו, צפוי להיתקל ראש הממשלה בברית חזקה בין יאיר לפיד לבין נפתלי בנט - שנראה כי רק מתחזקת.

יו"ר יש עתיד ויו"ר הבית היהודי כבר סיכמו ביניהם בימים האחרונים על חלוקת התיקים שהם צפויים לבקש, ובכוונתם להציג חזית אחידה. "הסיכום ביניהם על התיקים שהם יבקשו נועד לכך שנתניהו לא יוכל לתמרן אותם", הסביר גורם המעורב במגעים בין השניים. "בנוסף, הם גם רוצים להוכיח שהתיאום ביניהם לא ייפסק בשלב חלוקת התפקידים בממשלה".

 

התיאום מציג רק את עמדתם של לפיד ובנט לקראת המשא ומתן הקואליציוני, והשניים מניחים כי ייאלצו להתגמש במהלך הדיונים מול נתניהו, ואולי לסגת מחלק מדרישותיהם.

 

גורם בכיר אחר המעורב במגעים בין לפיד לבנט, הסביר את המעבר מברית אידיאולוגית במהותה לברית שמטרתה חיזוק כוחם בממשלה: "המטרה הראשונה הייתה לגבש הסכמות בסוגיות עקרוניות, אבל חשוב לנו לקדם את האג'נדה שלנו גם בשלב של חלוקת השלל הקואליציוני. ישנם תיקים ששתי המפלגות מעוניינות בהם, אבל לפיד ובנט מוכנים לוותר זה לזה– מפני שהם מעריכים שיוכלו לשמור האחד על האינטרסים של האחר גם לאחר הקמת הממשלה".

 

כיצד נראה המתווה של לפיד ובנט לבקשת התיקים? יש עתיד, כך נראה, תזכה לגיבוי מהבית היהודי אם תבקש לעצמה את משרד החינוך – וככל הנראה תעניק את תפקיד השר לח"כ שי פירון, המקובל על שתי המפלגות. כמו כן צפוי לפיד לדרוש את משרד החוץ, שהובטח לליברמן – וההערכה היא כי מדובר בעיקר בנקודת פתיחה גבוהה למשא ומתן על חלוקת המשרדים. בנוסף, צפויה יש עתיד לבקש לידיה גם את משרדי הפנים והרווחה, ובבית היהודי צפויים להסכים לדרישתם לקבל את ראשות ועדת הכספים של הכנסת ואת ראשות ועדת החוקה.

 

מנגד, צפוי בנט לדרוש – בתמיכת לפיד – את משרדי הדתות, התמ"ת, השיכון, ומשרד נוסף שאינו מזוהה כסקטוריאלי, וההעדפה היא למשרד התרבות והספורט. בעבר טען לפיד כי הוא מעוניין לסגור את משרד הדתות, או לכל הפחות להעביר אותו לידי מפלגתו, אולם ההערכה היא כי הוא יסכים גם להעביר את המשרד לידי הבית היהודי. בכיר במפלגתו של בנט ציין כי היו"ר עשוי לדרוש במסגרת המשא ומתן גם את אחד מהתיקים הבכירים, אולם אך ורק בתנאי שלא תהיה התנגשות עם דרישותיו של לפיד. בכירים המקורבים למגעים אישרו את הידיעה, ומנגד בבית היהודי הכחישו אמש את הדברים.

  

הבכירים בליכוד, מנגד, משקיפים מהצד על הברית בין לפיד לבנט, ונערכים לקרב התיקים שצפוי להיפתח ברגע שיחלו הדיונים על חלוקת המשרדים. השילוב בין דרישות התיקים של ראשי יש עתיד והבית היהודי, לצד הדרישה שהציב לפיד לצמצום מספר התפקידים שיוכל נתניהו לחלק לחברי הקואליציה בכלל ולחברי מפלגתו בפרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. הברית עם בנט מתחזקת
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים