שתף קטע נבחר

לאומי באזהרת רווח: הפסד של 100 מיליון ברבעון

הבנק הודיע כי לפי אומדנים ראשוניים הרבעון האחרון של 2012 יסתיים בהפסד של כ-100 מיליון שקלים, והשנה כולה ברווח נקי של כ-1.09 מיליארד שקל, ירידה של כ-42% לעומת שנת 2011. הרקע: הפרשת הון בגין חקירות שמתנהלות בארה"ב

בנק לאומי פרסם הבוקר (ב') אזהרת רווח לרבעון הרביעי של שנת 2012, ומעריך כי לפי אומדנים ראשוניים הוא יסתיים בהפסד של כ-100 מיליון שקלים. בהתאם לכך, מעריך הבנק ששנת 2012 כולה תסתיים ברווח נקי של כ-1.09 מיליארד שקל. מדובר בירידה של כ-42% לעומת שנת 2011, בה רשם בנק לאומי רווח נקי של 1.9 מיליארד שקל.

 

כתבות נוספות אודות בנק לאומי :

 

אזהרת הרווח מתפרסמת על רקע החלטת הבנק לבצע הפרשה של כ-340 מיליון שקלים בגין חקירות שמתנהלות בארה"ב.

 

הבנק מציין, כי "ההפרשה נועדה לכסות הוצאה שעלולה להיגרם לקבוצה כתוצאה מהחקירות שמנהלות הרשויות בארה"ב בעניין לקוחות שהם נישומי מס בארה"ב. יצוין כי החקירות מתייחסות לשנים 2002 עד 2010. הפרשה זו כוללת גם הוצאות ליועצים ונותני שירות חיצוניים אשר נשכרו ע"י הבנק, בקשר עם ביצוע החקירות".

 

בהודעת הבנק מצוין עוד, כי "מכיוון שאין וודאות באשר לסכום ההוצאה שצפוי להיגרם לקבוצה בעניין זה, קיימת אפשרות שההוצאה הסופית תהיה גבוהה משמעותית. כמו כן, אין בהפרשה זו משום הודאה בטענה כלשהי שעלולה לעלות כנגד הקבוצה על ידי הרשויות בארה"ב.

 

"גורם נוסף התורם להפסד הצפוי ברבעון הקרוב הינו הפרשה נוספת בגין פרישת עובדים, במסגרת תכנית ההתייעלות". 

 

"לא אירוע שגרתי, אך אין מקום לפאניקה"

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון אמר בתגובה כי "אזהרת רווח בבנק אינה אירוע שגרתי, קל וחומר לא אזהרת רווח הנובעת ממחיקות ענק בסדר גודל שזכינו לקבל הבוקר בבנק לאומי".

 

עם זאת הדגיש פגוט, כי "אין מקום לפאניקה של ממש כתוצאה מההפרשה, שכן מדובר באירוע שאינו מצביע על שחיקה במדדי פעילות תפעוליים ואינו מצביע על הידרדרות בתיק האשראי של הבנק. נראה כי ההפרשה הנוכחית בדוחות הרבעון הרביעי של שנת 2012 מיועדת בין השאר על מנת לנקות אורוות עבור הצוות הניהולי החדש של בנק לאומי ולאפשר לו לצאת לדרך חדשה עם מינימום גיבנות מהעבר".

 

לדברי פגוט, "אין צל של ספק כי שנת 2012 תהיה שנה בה בעלי המניות בבנק לאומי יכולים רק להתקנא בביצועי המתחרה הגדול בנק פועלים שצפוי לסכם שנה עם רווח הגבוה בכ-140% מזה של בנק לאומי. על אף ההפתעה השלילית הגדולה הבוקר, המחיקה הנוכחית שוות ערך ל-1.3% מההון של הבנק ופחות מרבעון רווח ממוצע בזמני שגרה, ולפיכך ניתן להגדירה כלא נעים-לא נורא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא נעים-לא נורא"
צילום: רויטרס
צילום רון קדמי
רקפת רוסק-עמינח, מנכ"ל הבנק
צילום רון קדמי
מומלצים