שתף קטע נבחר

לפיד על המו"מ הקואליציוני: "רחוק מלהיות גמור"

יו"ר יש עתיד התייחס בישיבת הסיעה לדיווחים על התקדמות משמעותית במשא ומתן. "יש לא מעט סוגיות שלא פתרנו", אמר. "אנחנו נהיה כתובת עבור החרדים". זמן קצר לפני כן אמר בן בריתו הפוליטי בנט: "גם בשדה הפוליטי עוברים מחורף לאביב, נקווה שלא נקבל פריחה"

"אני מקווה שבדרך לא נקבל פריחה". רגע לפני החתימה האפשרית על הסכם להצטרפות סיעתו לקואליציה של בנימין נתניהו, הביע בצהריים (יום ב') יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט תקווה שהשיחות האחרונות בין הצדדים מעידות על שינוי לטובה ביחסים בין המפלגות. מנגד, השושבין הנוסף לממשלה העתידית של נתניהו, יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, נשמע פחות אופטימי ואמר בישיבת סיעתו כי "המשא ומתן הקואליציוני רחוק מלהיות גמור". לפיד גם אמר כי "החרדים יגלו שיש עתיד לא נגדם".

 

המשא ומתן הקואליציוני - דיווחים נוספים ב-ynet:

הערכה: חינוך, פנים ורווחה ללפיד. שיכון, תמ"ת ודתות לבנט

חשדנות ביש עתיד: "נתניהו עוד יעשה לנו תרגיל"

ש"ס: נתניהו מרח אותנו. זה גמור, נהיה באופוזיציה

 

במהלך ישיבת סיעת הבית היהודי בכנסת דימה בנט את הנעשה בזירה הפוליטית למתרחש בחיק הטבע ואמר כי "לפני כמה ימים טיילתי באזור עמק האלה וראינו מרבצים של טורמוסים. גם בשדה הפוליטי עוברים מחורף לאביב. מקור להרבה רצון טוב ואווירה טובה להקים ממשלה. אני מקווה שבדרך לא נקבל פריחה. אנחנו מפשילים שרוולים לסייע לראש הממשלה להקים ממשלה רחבה ולהיות לו לעזר".

 

בנט נועד אתמול עם ראש הממשלה נתניהו ועם מס' 2 בליכוד-ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן. בכיר בליכוד אמר אמש שהשיחות עם הבית היהודי היו "חיוביות" ולדבריו ישנה התקדמות משמעותית בין שני הצדדים. "הכוונה של נתניהו היא לסגור עם בנט ועם יש עתיד את ההסכמים הקואליציוניים עד סוף השבוע", אמר הבכיר.

 

ישיבת סיעה של יש עתיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישיבת סיעה של יש עתיד(צילום: גיל יוחנן)

יחימוביץ'. החלטה מוגמרת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יחימוביץ'. החלטה מוגמרת(צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר יש עתיד לפיד אמר בישיבת סיעתו כי "יש עוד סוגיות שלא פתרנו אותן, צריך לזכור שהפוליטיקה הישראלית היא פוליטיקה של הפתעות. יחד עם זה אני מקווה שעם ראש הממשלה והשותפים הפוטנציאליים נצליח להקים ממשלה טובה ויציבה שתצליח לעסוק במה שטוב למדינה ולא במה שטוב לפוליטיקאים, ושבארבע-חמש השנים הקרובות נעבוד כדי לשפר את חייהם של אזרחי ישראל, כולל האזרחים החרדים שעוד יגלו שיש עתיד לא נגדם אלא להפך. נהיה כתובת בשביל הצרכים המיוחדים שלהם".

 

לפיד אמר עוד כי "חיכינו עד עכשיו ונחכה עוד קצת. יש בכל זאת 'דד ליין' ולא נעקוף את הדד ליין הזה. עוד קצת סבלנות רבותיי, ונדע הכול. קואליציה, אופוזיציה, וכל מה שביניהם".

 

החוץ, הפנים והרווחה ללפיד?

יש עתיד, כך נראה, תזכה לגיבוי מהבית היהודי אם תבקש לעצמה את משרד החינוך - וככל הנראה תעניק את תפקיד השר לח"כ שי פירון, המקובל על שתי המפלגות.

 

כמו כן צפוי לפיד לדרוש את משרד החוץ, שהובטח לליברמן - וההערכה היא כי מדובר בעיקר בנקודת פתיחה גבוהה למשא ומתן על חלוקת המשרדים. בנוסף, צפויה יש עתיד לבקש לידיה גם את משרדי הפנים והרווחה, ובבית היהודי צפויים להסכים לדרישתם לקבל את ראשות ועדת הכספים של הכנסת ואת ראשות ועדת החוקה.

 

מנגד, צפוי בנט לדרוש - בתמיכת לפיד - את משרדי הדתות, התמ"ת, השיכון, ומשרד נוסף שאינו מזוהה כסקטוריאלי, וההעדפה היא למשרד התרבות והספורט. בעבר טען לפיד כי הוא מעוניין לסגור את משרד הדתות, או לכל הפחות להעביר אותו לידי מפלגתו, אולם ההערכה היא כי הוא יסכים גם להעביר את המשרד לידי הבית היהודי. בכיר במפלגתו של בנט ציין כי היו"ר עשוי לדרוש במסגרת המשא ומתן גם את אחד מהתיקים הבכירים, אולם אך ורק בתנאי שלא תהיה התנגשות עם דרישותיו של לפיד. בכירים המקורבים למגעים אישרו את הידיעה, ומנגד בבית היהודי הכחישו אמש את הדברים.

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', שעמדה בימים האחרונים תחת לחץ כבד להיכנס לממשלה ועמדה בהתחייבותה ערב הבחירות שלא לשבת בממשלת נתניהו, אמרה בישיבת הסיעה היום: "בימים האחרונים קיבלנו עשרות אם לא מאות פניות ובהן הפצרות להיכנס לממשלה ולהציל את נתניהו. אני רוצה לעדכן שלמרות שטף הטלפונים ולמרות שיחות גלויות בטלפון עם ראש הממשלה, אין שום שינוי שיכול לגרום לכך שנקיים דיון מחודש בהחלטה הברורה והנחושה שלנו.

 

"ההחלטה שלנו מוגמרת. לא נשב בממשלה ואנחנו נערכים במלוא המרץ לאופוזיציה אפקטיבית ולוחמת. אנחנו נמצאים ערב תקציב. קיימנו סדנה של יום שלם לח"כים בעניין חוק ההסדרים, איך עובדים מולו ואיך מובילים מהלכים לטובת הציבור. לראש הממשלה אין שום כוונה לחזור בו מכוונותיו להפוך את הקיצוץ בתקציב לכלי התעמרות בציבור הרחב ובעיקר במעמד הביניים ובשכבות החלשות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא סגור. לפיד ובנט
צילום גיל יוחנן
צילום: בני דויטש
יחימוביץ'. עמדה בהתחייבותה ערב הבחירות
צילום: בני דויטש
מומלצים